aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Israelul îşi mobilizează forţele după atacuri soldate cu victime la Tel Aviv şi în Cisiordania

Israelul îşi mobilizează forţele după atacuri soldate cu victime la Tel Aviv şi în Cisiordania

la 8 April 2023 08:34
1 Comentarii

Israelul îşi mobilizează forţele după atacuri soldate cu victime la Tel Aviv şi în Cisiordania

Foto: EPA-EFE/ABIR SULTAN
8 April 2023 08:34
Israelul a anunţat vineri seară mobilizarea unităţilor de rezervă ale poliţiei şi a unor forţe militare suplimentare după moartea a trei persoane în două atentate, pe fondul unei noi escaladări a tensiunilor, transmite AFP.
Israelul a anunţat vineri seară mobilizarea unităţilor de rezervă ale poliţiei şi a unor forţe militare suplimentare după moartea a trei persoane în două atentate, pe fondul unei noi escaladări a tensiunilor, transmite AFP.

Trimite articolul

X

Israel. Vineri seara, un bărbat în vârstă de 30 de ani a fost ucis într-un atentat cu maşină-capcană pe faleza din Tel Aviv, în care alte cinci persoane au fost rănite. Serviciile de urgenţă au prezentat victimele drept „turişti”. Şoferul a fost împuşcat, a spus poliţia.

În urma atacului, care a avut loc într-o seară de Sabat şi în săptămâna Paştelui evreiesc, prim-ministrul Benjamin Netanyahu „a ordonat poliţiei israeliene să mobilizeze toate unităţile de rezervă ale poliţiei la frontiere, iar armatei să mobilizeze forţe suplimentare pentru a face faţă atacurilor teroriste”.

Anterior, două surori din colonia israeliană Efrat, în vârstă de 16 şi 20 de ani, au fost ucise, iar mama lor a fost grav rănită într-un atac în Cisiordania. Cele două surori, de naţionalitate israeliană şi britanică, au fost victime ale unui atac asupra vehiculului lor în nord-estul acestui teritoriu palestinian ocupat de Israel din 1967.

Vineri dimineaţa, înaintea zorilor, Israelul a efectuat atacuri asupra Fâşiei Gaza şi a Libanului împotriva poziţiilor mişcării islamiste palestiniene Hamas, ca răspuns la tragerea a zeci de rachete cu o zi înainte asupra teritoriului său. Aceste noi violenţe survin după pătrunderea brutală şi violenţele comise de forţele israeliene miercuri în moscheea Al-Aqsa din Ierusalim, al treilea loc sfânt al islamului.

Condamnările internaţionale s-au înmulţit şi Hamas, aflat la putere în Fâşia Gaza, a denunţat o „crimă fără precedent” a Israelului, în mijlocul Ramadanului.

Premierul Netanyahu a spus că forţele israeliene au fost „forţate să acţioneze pentru a restabili ordinea” în faţa „extremiştilor” baricadaţi în moschee.

În Liban, armata israeliană a susţinut că a lovit trei „infrastructuri” Hamas în zona Rashidiyeh, unde se află o tabără de refugiaţi palestinieni, în apropiere de Tir.

Joi, aproximativ 30 de rachete au fost lansate din Liban spre Israel, rănind o persoană şi provocând pagube materiale. Aceasta este o escaladare fără precedent pe frontul israeliano-libanez din 2006.

Armata israeliană a spus că aceste atacuri nerevendicate sunt „palestiniene”, fiind comise probabil de Hamas sau de Jihadul Islamic, o altă grupare armată.

Premierul Netanyahu a promis că îi va face pe „duşmanii” Israelului să plătească un „preţ mare” pentru „fiecare agresiune” împotriva ţării sale.

„Ameninţările şi intimidarea liderilor sionişti nu vor conduce la nimic”, a reacţionat vineri Naim Qassem, numărul doi al mişcării şiite Hezbollah, care deţine, de facto, controlul în sudul Libanului.

„Palestinienii din sudul Libanului nu pot să tragă niciun foc fără acordul Hezbollah”, subliniază Fabrice Balanche, analist al Universităţii Lumiere Lyon 2. „Lovindu-i pe palestinieni, Israelul nu loveşte direct Hezbollah în Liban”, ceea ce ar putea duce la o escaladare, notează el.

Vineri seara, armata israeliană a informat că a doborât o dronă care a pătruns pe teritoriul său din Liban, fără a furniza alte detalii.

Israelul şi Libanul sunt, din punct de vedere tehnic, în stare de război după mai multe conflicte, iar linia de încetare a focului este controlată de Forţa Interimară a ONU (UNIFIL), desfăşurată în sudul Libanului. UNIFIL a spus că a cerut „tuturor părţilor să înceteze toate acţiunile. Ambele părţi au spus că nu vor un război”, potrivit UNIFIL.

Armata libaneză a anunţat că a demontat, în sud, o nouă rampă de lansare pentru rachete care ar putea fi trase spre Israel, iar Ministerul de Externe libanez a dat asigurări că Libanul doreşte să păstreze calmul.

Hamas a avertizat că îl consideră pe Israel „pe deplin responsabil pentru consecinţele” atacurilor.

Armata israeliană a declarat că a efectuat mai multe lovituri aeriene peste noapte în Fâşia Gaza, vizând zece ţinte ale Hamas. Ca răspuns, au fost lansate câteva zeci de rachete, dintre care doar una a lovit o zonă urbană israeliană, Sderot, distrugând o casă, potrivit armatei.

Qatarul, care a mediat în trecut între Israel şi Hamas, „lucrează în vederea unei dezescaladări”, a declarat vineri un oficial din Qatar pentru AFP, sub protecţia anonimatului. „Obiectivul principal al Qatarului este de a preveni un măcel inutil şi de a evita consecinţe distructive pentru palestinieni şi populaţia civilă”, a spus el.

Ministerul Sănătăţii din Gaza a raportat daune la spitalul de pediatrie al-Dorra (în estul oraşului Gaza) în urma raidurilor israeliene, condamnând un act „inacceptabil”. Au fost vizate „ţinte din apropierea” spitalului , a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al armatei israeliene, dar,„din câte ştim, nu au existat daune sau impact direct asupra spitalului”.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
atentat ,
conflict ,
Fâșia Gaza ,
Israel ,
Liban ,
rachete ,
Tel Aviv ,
turist omorat
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. sufăr cumplit din cauza narcisismului as distruge gândirea acestora says:
    April 9, 2023 at 4:55 pm

    Sa vina in România sa lucreze vreo doua mii de israelieni si vreo doua mii in fiecare stat pe care îl străbat pana in România. In aceasta cauza pledez pentru scăderea prețului in Israel si o altfel de organizare a celor care trebue sa stie ca vom avea nevoie sa dezvoltam munca ca un beneficiu

    Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    Cadouri personalizate
    2
    VIDEO. Momentul prăbușirii zidului, surprins pe camere
    3
    Nicușor Dan: România salută eforturile Administrației SUA de promovare a păcii
    4
    S-au prins în hora Unirii, pe gheață
    5
    Toyota are un nou dealer în Timișoara. 26-31 ianuarie, deschiderea oficială Toyota Autoglobus.
    6
    Arestat preventiv după ce a condus beat, fără permis
    7
    A intrat în casă peste două persoane, la Munar
    8
    Minorii sub 15 ani din Franța, fără acces la rețelele de socializare
    9
    Un român a încercat să fure un tren dintr-o gară din Austria şi a rănit o poliţistă
    10
    Rețea de droguri între minori, destructurată la Cenei. Unul dintre adolescenți, implicat în cazul crimei lui Mario

    România

    Nicușor Dan: România salută eforturile Administrației SUA de promovare a păcii
    Președintele Nicușor Dan a anunțat că a primit invitația de a participa la prima reuniune a Consiliului de Pace, care va avea loc la Washington, în data de 19 februarie, precizând că decizia privind participarea României va fi luată în urma consultărilor cu partenerii americani.

    Mapamond

    Raportorul special al ONU consideră necesară crearea unei coaliţii împotriva Consiliului pentru Pace al lui Trump
    Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE. 2

    Mapamond

    Iranul nu va renunța la îmbogățirea uraniului, chiar și în caz de război, declară șeful diplomației iraniene
    Iranul nu va renunța la îmbogățirea uraniului, subiect de conflict cu SUA, „chiar dacă ni se va impune un război”, a declarat duminică șeful diplomației iraniene, la două zile după negocieri cu Washingtonul asupra programului său nuclear, informează AFP. 1

    România

    Report la Joker de 10,03 milioane de euro, duminică; la Loto 6/49 de 4,18 milioane de euro
    Noi trageri loto sunt programate duminică, fiind în joc reporturi care depășesc milioane de euro la Joker și Loto 6/49, ambele la categoria I.

    ARADON Sport local

    Ştim campioanele judeţene la ONSŞ, disciplina volei

    ARADON Sport local

    Pe podium la un concurs naţional şcolar de şah

    Local

    Patru ani de închisoare pentru ecstasy și canabis
    O traficantă de droguri din Arad, concubina unui alt traficant, care în 2024 a fugit de polițiști și a lovit două mașini ale Direcției de Operațiuni Speciale, a fost condamnată la închisoare. 2

    Mapamond

    Cuba trece la săptămâna de lucru de patru zile din cauza penuriei energetice produse de blocada SUA
    Guvernul comunist din Cuba a decis vineri o serie de măsuri prin care încearcă să continue activitatea economică în ciuda embargoului petrolier impus tot mai strict de Statele Unite, după ce au preluat controlul asupra livrărilor de ţiţei din Venezuela, semnalează AFP şi dpa.

    Ştiri sportive

    Primii cinci campioni de la JO 2026 au câștigat aurul olimpic în premieră
    Sâmbătă s-au dat primele cinci titluri la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, de la Milano-Cortina, campionii câștigând în premieră medalia olimpică de aur. Elvețianul von Allmen a luat primul titlu pus în joc, la coborâre. Italia, Japonia și Norvegia au câte o medalie din fiecare metal.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.