aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Partidul Democrat din SUA organizează proteste anti-Trump în Europa

Partidul Democrat din SUA organizează proteste anti-Trump în Europa

la 28 March 2025 18:56
18 Comentarii

Partidul Democrat din SUA organizează proteste anti-Trump în Europa

Foto: EPA-EFE/Cristobal Herrera-Ulashkevich
28 March 2025 18:56
Partidul Democrat din SUA a convocat pentru sâmbătă manifestații în Europa împotriva președintelui republican Donald Trump, opozanții acestuia denunțând ceea ce ei consideră a fi atacurile la adresa democrației prin promovarea intereselor de afaceri ale unor magnați precum Elon Musk sau măsuri precum eliminarea „genului X” de pe pașapoarte și închiderea unor consulate în Europa, relatează vineri agenția EFE.
Partidul Democrat din SUA a convocat pentru sâmbătă manifestații în Europa împotriva președintelui republican Donald Trump, opozanții acestuia denunțând ceea ce ei consideră a fi atacurile la adresa democrației prin promovarea intereselor de afaceri ale unor magnați precum Elon Musk sau măsuri precum eliminarea „genului X” de pe pașapoarte și închiderea unor consulate în Europa, relatează vineri agenția EFE.

Trimite articolul

X

Astfel de proteste sunt planificate sâmbătă în orașele spaniole Madrid, Barcelona, Sevilla și Malaga, iar în Elveția la Zurich și Basel, potrivit apelului postat pe website-ul democraților americani. Alte manifestații de același fel sunt programate ulterior în Franța, pe 5 aprilie la Toulouse și pe 7 aprilie la Paris.

La aceste proteste sunt invitați cetățeni de orice naționalitate, cu pancarte prin care să își exprime dorința de ‘apărare a democrației și justiției’, se arată în același apel.

Printre nemulțumirile pe care vor căuta să le evidențieze în aceste proteste, democrații menționează politica lui Trump de combatere a ideologiei woke, politică ce a condus printre altele la eliminarea ‘genului X’ de pe pașapoarte, sau puterea prea mare căpătată de miliardarul Elon Musk, căruia Trump i-a încredințat conducerea unui departament însărcinat cu realizarea de economii bugetare și care a impus măsuri radicale, precum reorganizarea sau chiar desființarea unor instituții, printre cele vizate de viitoare reorganizări numărându-se inclusiv Departamentul de Stat.

Potrivit cotidianului New York Times, în urma reorganizării diplomației americane vor fi închise o serie de consulate, majoritatea în Europa, măsură împotriva căreia democrații vor protesta la manifestațiile anunțate în orașele europene.

Odată cu Trump, protestele îl vor viza direct pe miliardarul Elon Musk pentru ‘preluarea ilegală și destructurarea’ instituțiilor americane, ‘demiterea inumană a funcționarilor’ și ‘criza constituțională generată de limitarea puterii executive de către Trump și Musk’, afirmă democrații.

‘Musk a decis să își asume un rol central în subminarea democrației noastre’, mai susțin opozanții președintelui republican Donald Trump, care precizează că protestul de la Zurich se va desfășura chiar în fața sediului Tesla, compania producătoare de autoturisme electrice deținută de Elon Musk.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
donald trump ,
elon musk ,
europa ,
manifestatii anti-Trump ,
Partidul Democrat SUA ,
presedinte republican ,
proteste ,
proteste anti-Trump
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. vasile says:
    March 28, 2025 at 9:42 pm

    🤣🤣🤣 De ce nu in Congo? Aia ar manifesta pentru 5 centi. Europenii sunt mai scumpi.

    Reply
    • vasile congolezul says:
      March 29, 2025 at 4:14 pm

      din Congo scrii matale? ia-ti o banana din pom si da-i pe relax ca la asta pari bun

      Reply
      • vasile says:
        March 29, 2025 at 11:44 pm

        Ologule, s-au cam dus banii de la americani. Franta se pare ca sponz=sorizeaza mai putin, tot mai prosti sunteti🤣🤣🤣

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          March 30, 2025 at 10:26 am

          Acum te cheama Vasile? Cate usere ai bre ciolovec balbait? Ma refer la cele pe care nu le furi de la altii. Simion creier de pom stie ca te agiti ca un magar in papusoi pe Aradon sa-i faci pe plac? Poate o calatorie in Congo, doar dus, te-ar ajuta sa vezi diferentele dintre Siberia ta natala si Europa pe care o denigrezi cu fiecare ocazie…

          Reply
  2. Gornicu says:
    March 28, 2025 at 9:53 pm

    Aici sau mutat democratii ca si sorosistii din America? Vai de capul nostru!!!

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      March 29, 2025 at 11:36 am

      Vai de care cap, bre goarna sovietica? Ca tu in loc de cap ai un dovleac gol umplut cu paie imbibate in poshirka ruseasca.

      Reply
      • aradean says:
        March 29, 2025 at 4:05 pm

        Mai usor balbaitule, aici nu esti in ceva teritoriu rusesc. In UE suntem civilizati, mai cu grija la exprimare ca nu esti acasa in familie.

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          March 30, 2025 at 10:30 am

          Tu ai ajuns in Europa impreuna cu tribul tau mongoloid, cand ati venit aici cu “davai ceas, davai palton”. Esti la fel de european cum sunt si iacii pe care-i mulgeai prin taiga, bre balbaiala cioloveca

          Reply
    • Doru cascadoru says:
      March 29, 2025 at 8:05 pm

      Te va căuta Soroș personal să-ți mângâie creștetul capului și îți va cânta un cântec de leagăn în rusă

      Reply
      • aradean says:
        March 29, 2025 at 11:45 pm

        Tu ce cascadorii faci? Te pensezi singur?🤣🤣🤣

        Reply
  3. anonim says:
    March 30, 2025 at 2:18 pm

    Fa l pe bufon rege , ca pe urma are el de grije sa dea peste cap tot palatul !
    Cred ca pana la final , aceasta administratie a urangutanului de la coliba alba va fi cea mai controversata si criticata administratie din istoria SUA , asta e doar de cateva zile la putere , daca tampitul ramane la butoane tot cu aceasta mentalitate de cretin , tare ma tem ca va avea soarta lui Kennedy

    Reply
    • orange ape says:
      March 31, 2025 at 12:05 pm

      Când va crăpa maimuța portocalie o vor împăia și o vor duce la circ să o arate generațiilor următoare cu textul dedesubt scriind: ”așa nu”

      Reply
  4. eu says:
    March 30, 2025 at 3:12 pm

    “La aceste proteste sunt invitați cetățeni de orice naționalitate, cu pancarte prin care să își exprime dorința de ‘apărare a democrației și justiției’, se arată în același apel.” Nu cred ca va doriti sa mearga toti cei care au vazut ce inseamna “democratie si justitie” . Oamenii si-au dat seama de “democratie” in Europa, la fel si de “justitie”. O justitie unde un migrant ilegal ce omoara un copil de doi ani e lasat liber, in schimb, un pensionar ce aduna resturi alimentare din pubele la Aldi, Edeka, Penny, e acuzat si condamnat pentru furt. E frumoasa democratia si justitia, atat in UE cat si in SUA.

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      March 31, 2025 at 6:33 pm

      Daca nu-ti place justitia si democratia europeana, nu te tine nimeni aici. Pleaca in tari ultra-super-mega-democrate precum Rusia, Belarus, China, Coreea de Nord, Iran. Problema e ca tu nu faci nimic pentru a imbunatati situatia europeana, doar vrei sa transformi tarile democrate europene in tarile totalitare enumerate mai sus.

      Reply
      • eu says:
        March 31, 2025 at 9:18 pm

        Unde aici, ciomegule ? Tu esti in Europa ? Doar pe acte , in rest…. esti la rasarit. Oricum, nici tu nu faci nimic pentru a imbunatati situatia din tarisoara unde te tarai.

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          April 1, 2025 at 5:04 pm

          Te-ai inflamat? Daca vrei sa-ti treaca ia-ti bilet doar dus spre Moscova.

          Reply
          • eu says:
            April 1, 2025 at 9:00 pm

            Iti cumpar tie unul doar dus, spre Ucraina ta natala !

          • Tuluz-Lotrec says:
            April 2, 2025 at 1:01 pm

            Pot sa-mi cumpar singur ce bilet vreau. Dar fa tu frumos pasi spre Rusnacia ta natala, fiindca bolsevici ordinari ca tine ataca Europa, desi de aici le vine ajutorul social si isi ridica in slavi propria tara infecta: Rusnacia

  5. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Medaliat cu bronz la CN de haltere
    3
    Rogobete ar dori ca anumite intervenții stomatologice, care necesită anestezie generală, să se efectueze în spitalele publice de urgență
    4
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei
    5
    România, învinsă de Bosnia-Herțegovina după o repriză a doua de coșmar
    6
    Fetița decedată la stomatolog - Autopsia făcută la INML relevă o patologie cronică preexistentă complexă
    7
    Se fac înscrieri la Cupa VI-FE la mini-fotbal
    8
    SFATURILE LUI RELI: Spectacolul culorilor se mută în viață
    9
    Nicușor Dan spune că trebuie micșorate pensiile magistraților, în raport cu salariul. Nu e nevoie de o modificare a Constituției
    10
    14 noiembrie: Începutul Postului Nașterii Domnului

    Local

    FOTO
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei
    Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel.

    UT Arad

    Clipe cumplite, accidentare horror: se zbate între viață și moarte după ce s-a ciocnit cu portarul echipei UTA
    MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor.

    Advertorial

    Top criptomonede cu potențial pentru 2026

    România

    Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare” a fost depusă
    Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare”, prin care se cere demisia „Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, a fost depusă, vineri, la Parlament. 1

    România

    Instanța supremă atacă din nou la CCR legea de modificare a pensiilor magistraților
    Judecătorii de la Instanța supremă au decis, vineri, sesizarea Curții Constituționale în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților. 2

    Local

    POLITIC. Falcă, despre revitalizarea economiilor locale
    Europarlamentarul arădean vorbește despre o inițiativă legislativă referitoare la crearea de locuri de muncă. 1

    Local

    Apar limitatoare de viteză pe drumurile județene
    5

    Local

    POLITIC. Cadar cere bani pentru calea ferată
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.