Robert Fico, un politician social-democrat, dar apropiat de premierul ungar, Viktor Orban, prin poziţiile sale conservatoare criticate de Bruxelles şi prin refuzul său de a susţine Ucraina în războiul cu Rusia, se află din octombrie 2023 la conducerea unui guvern de coaliţie după ce partidul său a câştigat alegerile legislative.
Din această coaliţie mai fac parte formaţiunea Hlas (Vocea), un partid moderat de stânga scindat din SMER-SD, şi formaţiunea naţionalistă Partidul Naţional Slovac (SNS). După includerea acestui partid naţionalist în guvern socialiştii europeni au suspendat atunci partidul lui Fico din rândurile lor. Dar acum, la congresul desfăşurat la Amsterdam, PES a decis în unanimitate excluderea SMER-SD.
„Congresul PES a votat pentru excluderea SMER, din Slovacia. Suntem o familie progresistă şi toţi membrii noştri apără valori europene precum egalitatea de gen, statul de drept şi o Europă socială puternică”, au motivat socialiştii europeni decizia, într-un mesaj pe social-media.
Încă de la suspendarea partidului premierului Fico din PES, în 2023, socialiştii europeni au remarcat „divergenţe clare faţă de valorile PES” demonstrate de social-democratul Fico, ce a câştigat alegerile cu un discurs similar cu cel al conservatorului Viktor Orban, promiţând încetarea ajutorului militar pentru Ucraina, combaterea migraţiei ilegale şi măsuri anti-LGBT, promisiuni pe care le-a pus în practică.
Slovacia şi-a revizuit luna trecută Constituţia, stabilind în chestiunile culturale şi etice întâietatea dreptului naţional în faţa celui european şi recunoaşterea prin lege doar a două sexe, masculin şi feminin.
Premierul Robert Fico a subliniat că apărarea „tradiţiilor, moştenirii culturale şi spirituale a strămoşilor noştri impune ridicarea unui baraj constituţional în faţa progresismului” şi restabilirea bunului simţ.
Amendamentul constituţional stabileşte, de asemenea, că numai cuplurile căsătorite vor avea dreptul să adopte copii, cu rare excepţii, iar în şcoli va trebui să se predea numai ceea ce este conform Constituţiei. Această ultimă prevedere pare inspirată din legea ungară care interzice propaganda homosexuală în şcoli, lege a cărei abrogare este cerută de Comisia Europeană într-o serie de condiţii puse Budapestei pentru a-i debloca accesul la fondurile europene îngheţate de Bruxelles pe motivul încălcării statului de drept.
Reacţionând după decizia de excludere anunţată de PES, partidul SMER-SD a admis că aceasta este un rezultat al îndepărtării graduale a formaţiunii de ideile Bruxelles-ului. La rândul său, premierul Fico a declarat că preşedintele PES, Stefan Lofven, i-a spus că unii socialişti europeni sunt nemulţumiţi de întâlnirile sale cu preşedintele rus, Vladimir Putin, şi de vizitele efectuate în Rusia şi China.
O eurodeputată a partidului SMER-SD, Monika Benova, a declarat că această formaţiune a primit din partea grupului Patrioţi pentru Europa o ofertă să se alăture acestuia în Parlamentul European. Grupul Patrioţi pentru Europa a fost format de Viktor Orban împreună cu fostul premier ceh Andrej Babis, al cărui partid a câştigat recent alegerile legislative, dar fără a obţine majoritatea.
Sursa: AGERPRES
Trimite articolul
XFoarte mare pierdere.
Pariem că le vor crește și mai mult numărul simpatizanților?
Lumea cu creier e deja sătulă de propaganda cu rușii și chinezii, în timp ce multe firme vest-europene fac din greu afaceri cu Rusia și China.
-
A, deci după matale rușii sunt de încredere, la fel și chinezii, vor doar binele Europei… Propaganda rusă fix asta zice, că rușii vor pace deși declanșează războaie și ucid civili, că stau liniștiți deși atacă hibrid întreg occidentul, că oferă libertate deși își închid opozanții sau chiar îi omoară. Sunteți prea frustrați de toate cele iar rușii fix pe asta se bazează
-
Nu după mine, ci după iubiții tăi vest-europeni, care folosesc “bau-bau”- l cu rușii și chinezii doar pt idioți, în timp ce ei FAC LA GREU AFACERI CU ACEȘTIA!
Ia întreabă-te cui a servit Green Dealul Ursulei dacă nu chinezilor producători de panouri fotovoltaice și autoturismelor electrice ?!
Aud …?-
Stai flex, ”adina” este de fapt ologu. Nu te obosi ra-i raspunzi.
-
Că noi suntem cu rușii 😉 nui așa colega??
-
-
-
-
Erată: Lumea cu creier de găină e deja sătulă de propaganda cu rușii și chinezii
Erată: Lumea cu creier de găină e deja sătulă de propaganda cu rușii și chinezii
Ce are de a face ideea socialista cu China sau Rusia ? Se doreste o noua “Cortina de fier” ?
-
Ai impresia că această excludere e pe bază ideologică, recte “socialistă”, sau că, la nivelul Uniunii Europene, ar mai exista diferențieri pe bază de ideologice sau, în realitate contează doar apartenența sau nu, la diversele “clanuri economice și de control” ?