aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Polonia va ţine un referendum controversat în ziua alegerilor legislative

Polonia va ţine un referendum controversat în ziua alegerilor legislative

la 17 August 2023 21:49
9 Comentarii

Polonia va ţine un referendum controversat în ziua alegerilor legislative

Foto: EPA-EFE/Tomasz Gzell POLAND OUT
17 August 2023 21:49
Parlamentul polonez, controlat de populiştii naţionalişti, a decis joi să desfăşoare un controversat referendum naţional în ziua alegerilor legislative la 15 octombrie, informează France Presse.
Parlamentul polonez, controlat de populiştii naţionalişti, a decis joi să desfăşoare un controversat referendum naţional în ziua alegerilor legislative la 15 octombrie, informează France Presse.

Trimite articolul

X

Polonia. Opoziţia a anunţat boicotarea acestui referendum organizat la iniţiativa partidului aflat la putere Lege şi Justiţie (PiS), care nu este, potrivit acesteia, decât o încercare de “manipulare” a alegerilor.

Potrivit sondajelor, PiS, la putere din 2015, este creditat cu aproximativ 33% din intenţiile de vot, chiar înaintea Platformei Civice (29%). Urmează ultranaţionaliştii libertarieni Konfederacja (12%), coaliţia A Treia Voce (9,5%) şi stânga (aproape 9%).

Desfăşurarea referendumului a fost adoptată cu 234 de voturi pentru, 210 împotrivă şi şapte abţineri.

PiS doreşte ca polonezii să răspundă la patru întrebări: dacă vor “să fie vândute activele statului unor entităţi străine”, dacă susţin “posibila creştere a vârstei de pensionare”, dacă vor “înlăturarea gardului de la frontiera cu Belarus” şi dacă sunt în favoarea “admiterii a mii de imigranţi ilegali din Orientul Mijlociu şi Africa, în conformitate cu mecanismul de relocare forţată impus de birocraţia europeană”.

Potrivit puterii, întrebările sunt importante pentru viitorul Poloniei şi viaţa polonezilor.

Purtătorul de cuvânt al guvernului, Piotr Muller, a estimat că liderul principalului partid de opoziţie Platforma Civică (PO), Donald Tusk, “se teme de acest referendum ca diavolul de apa sfinţită”, deoarece prin răspunsurile lor cetăţenii riscă să limiteze viitoarele decizii, în cazul victoriei la alegerile parlamentare.

La rândul ei, întreaga opoziţie denunţă o “înşelăciune neruşinată” din partea puterii.

“Puneţi în faţa polonezilor întrebări fără importanţă pe care nimeni, niciun partid nu le ridică astăzi”, a declarat Krzysztof Gawkowski, deputat de stânga, joi înainte de vot.

Potrivit acestuia, nimeni din opoziţie nu vorbeşte despre creşterea vârstei de pensionare, relocări forţate sau privatizări.

Pentru Paulina Hennig-Kloska din partidul centrist Polska 2050, referendumul este organizat cu scopul de “a manipula alegerile şi diviza din nou societatea”.

Potrivit deputatului de stânga Joanna Senyszyn, întrebările puse de PiS sunt pur şi simplu “profund stupide, tendenţioase, ideologice, antieuropene, bazate pe fundamente false şi imprecise”.

Opoziţia consideră de asemenea că organizarea referendumului este un mijloc de eludare a limitelor cheltuielilor electorale, precis definite de lege, în timp ce valoarea cheltuielilor publice într-o campanie pentru referendum nu cunoaşte restricţii.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
controlat de populiştii naţionalişti ,
controversat referendum naţional ,
în ziua alegerilor legislative ,
Lege şi Justiţie (PiS) ,
Parlamentul polonez ,
Polonia
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. cinefil says:
    August 18, 2023 at 8:32 am

    Pai, acest referendum ar trebui sa se tina in fiecare tara europeana, rezultatele fiind in egala masura, previzibile.

    Reply
    • Leu says:
      August 19, 2023 at 9:35 am

      Corect

      Reply
  2. mda... says:
    August 18, 2023 at 9:14 am

    Intrebarile sunt legitime si vor arata daca natiunea mai merita sa continue sa existe sau sa fie metisata si distrusa conform planului Kalergi.

    Reply
  3. P.I.S says:
    August 18, 2023 at 11:02 am

    Foarte bun acest referendum. Se vede ca e un ghimpe in coaste pentru ue și pentru alții care vor sa distrugă toate țările afiliate la mârșăvie asta numita ” eu “. Doamne da sa câștige PIS alegerile
    “” PiS doreşte ca polonezii să răspundă la patru întrebări: dacă vor “să fie vândute activele statului unor entităţi străine”, dacă susţin “posibila creştere a vârstei de pensionare”, dacă vor “înlăturarea gardului de la frontiera cu Belarus” şi dacă sunt în favoarea “admiterii a mii de imigranţi ilegali din Orientul Mijlociu şi Africa, în conformitate cu mecanismul de relocare forţată impus de birocraţia europeană”.””.

    Reply
  4. VOTCA LA FINISH says:
    August 18, 2023 at 1:04 pm

    Polacii dovedesc inca odata (a cata oara?) ca sunt niste belicosi si revansharzi! Vor ajunge la dracu* daca se bazeaza pe americani! Caci nu inteleg de ce se uita ca la dusmani la rusi…..aia trag bine pre votca, polacii la fel,si atunci musai sa inteleg ca le este frica ca se va termina votca, nu ?!

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      August 18, 2023 at 2:44 pm

      Polonezii nu uita nemerniciile rusilor de-a lungul istoriei, cum o fac unii cioloveci vanzatori de tara de la noi. Au si polonezii extremistii lor, dar chiar si dintre acestia, foarte putini sunt iubiutori de mujici.

      Reply
  5. Anonimul arădean says:
    August 18, 2023 at 2:54 pm

    Ce colecție amuzantă 👆👆👆👆
    Un clarvăzător
    Un conspiraționist trăsnit
    Un antieuropean, probabil pro-putinist și aurist
    Și un pro-rus, foarte probabil putinist.
    Aștept să apară și platistul și antivaccinistul ca să fie grupul complet, chiar dacă e foarte probabil ca oricare din cei patru să poată completa setul de trăsnăi ale grupului, nu degrabă există în literatura de specialitate termenul de “crank magnetism”, adică un “magnetism față de trăsnăi” 😁

    Reply
    • cinefil says:
      August 18, 2023 at 4:10 pm

      Dupa matale, pana si fostul presedinte Lech Kachinsky, un nationalist si un crestin autentic, cel care a fost ucis intr-un atentat de catre kgb-ul lui Putin, a fost in mod sigur un antieuropean, si de ce nu, chiar un pro-putinist?

      Reply
    • Anonimul arădean says:
      August 18, 2023 at 4:37 pm

      *nu degeaba există….mea culpa 😉

      Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    UTA a căzut pe locul 8 în Superligă
    2
    „Drumul Marei” - Reconstituirea unei epoci la Lipova. De la paginile lui Slavici, la un traseu turistic
    3
    Adrian Mihalcea așteaptă mai mult de la unii jucători
    4
    Adrian Mihalcea, ponderat după înfrângerea cu Rapid
    5
    Se destramă Voinţa Macea?
    6
    Germania propune o UE „cu două viteze”, în care grupul principalelor șase economii să avanseze în politici cheie
    7
    ANM: Februarie ar putea fi o lună a contrastelor termice, cu episoade de ger, dar și cu perioade de vreme de primăvară
    8
    Zelenski critică administrația Kievului pentru modul în care gestionează problemele cu căldura și alimentarea cu curent electric
    9
    „Trandafirul galben”, vineri, la „Arta”
    10
    Eveniment aniversar la UVVG

    UT Arad

    Adrian Mihalcea așteaptă mai mult de la unii jucători
    ARAD. UTA a pierdut ultimele două meciuri din campionat, iar Adrian Mihalcea spune că ele au schimbat, cumva, drumul echipei. E clar, ne îndreptăm spre play-out, nu play-off.

    România

    Ministrul Culturii retrage proiectul care norma munca artiștilor: Problema rămâne. Căutăm alte soluții
    Ministrul Culturii, Demeter Andras, a anunțat, marți, că a retras propunerea de program-pilot al Ministerului Culturii referitor la realizarea unor rapoarte zilnice privind evidența timpului de muncă în instituțiile publice de spectacol sau concert, precizând că vor fi căutate alte soluții, deoarece problema rămâne.

    Local

    Clădirile și terenurile neîngrijite riscă supraimpozitarea cu până la 500%
    În prealabil, proprietarii vizați vor primi o somație însoțită de o fișă de evaluare, document în care sunt detaliate problemele identificate la nivelul fiecărei clădiri sau al fiecărui teren. Imobilele și terenurile din municipiu, aflate în proprietate privată, cu grad accentuat de degradare

    România

    Instanța supremă cere sesizarea Curții de Justiție a UE cu privire la modificările la pensiile speciale ale magistraților
    Instanța supremă, condusă de Lia Savonea, a solicitat marți Curții Constituționale să sesizeze Curtea de Justiție a Uniunii Europene cu o întrebare preliminară în legătură cu proiectul Guvernului de modificare a pensiilor speciale ale magistraților.

    ARADON Sport local

    Bocsig II şi Horia merg la turneul final
    ŞIRIA. Penultima etapă zonală din Campionatul Judeţean de futsal, ediţia 2026, s-a desfăşurat duminică în sala de sport din Şiria.

    Local

    Polițistul arădean prins cu șpaga rămâne în arest
    Stelian Dorel Paven, polițistul arădean prins în flagrant în timp ce lua mită, a contestat măsura arestului preventiv.

    România

    România se află pe ultimul loc în UE la utilizarea inteligenței artificiale de către tineri
    Anul trecut, 63,8% dintre tinerii cu vârste între 16 și 24 de ani din Uniunea Europeană au folosit instrumente de Inteligență Artificială generativă (AI), aproape dublu față de populația generală (cei cu vârste cuprinse între 16 și 74 de ani), unde ponderea a fost de 32,7%, arată datele publicate marți de Eurostat, cu ocazia Zilei pentru un internet mai sigur.

    Local

    Proteste la 30 de primării din județ
    Participanții la grevă spun că primăriile nu trebuie să fie instituții profitabile, ci să lucreze eficient pentru cetățeni. 2

    România

    Leul s-a apreciat, marți, în raport cu principalele valute
    Moneda națională s-a apreciat, marți, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,0910 lei, în scădere cu 0,24 bani (-0,04%) față de cotația precedentă, de 5,0934 lei.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.