aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Putin afirmă că Rusia a lansat o rachetă balistică hipersonică asupra Ucrainei ca avertisment pentru Occident

Putin afirmă că Rusia a lansat o rachetă balistică hipersonică asupra Ucrainei ca avertisment pentru Occident

la 21 November 2024 20:34 Reactualizat la: 21 November 2024 23:17
7 Comentarii

Putin afirmă că Rusia a lansat o rachetă balistică hipersonică asupra Ucrainei ca avertisment pentru Occident

Foto: EPA-EFE/Vyacheslav Prokofyev
21 November 2024 20:34 Reactualizat la: 21 November 2024 23:17
Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat joi seara, într-un discurs către naţiune, că Rusia a lansat un atac cu rachetă balistică hipersonică cu rază medie de acţiune asupra unei instalaţii militare ucrainene şi a avertizat Occidentul că Moscova ar putea lovi instalaţiile militare ale oricărei ţări ale cărei arme sunt folosite împotriva Rusiei, transmite Reuters.
Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat joi seara, într-un discurs către naţiune, că Rusia a lansat un atac cu rachetă balistică hipersonică cu rază medie de acţiune asupra unei instalaţii militare ucrainene şi a avertizat Occidentul că Moscova ar putea lovi instalaţiile militare ale oricărei ţări ale cărei arme sunt folosite împotriva Rusiei, transmite Reuters.

Trimite articolul

X

Vladimir Putin a declarat că Occidentul escaladează conflictul din Ucraina permiţând Kievului să lovească Rusia cu rachete cu rază lungă de acţiune şi că acest conflict a devenit un conflict global.

Deci, Rusia a testat în luptă sistemul de rachete hipersnonice “Oreşnik” (aluniş) ca răspuns la acţiunile agresive ale ţărilor NATO împotriva Rusiei, a declarat Vladimir Putin în discursul său difuzat de televiziunea de stat rusă.

“Ca răspuns la utilizarea armelor cu rază lungă de acţiune americane şi britanice, la 21 noiembrie a.c., forţele armate ruse au lansat un atac combinat asupra uneia dintre instalaţiile complexului militar-industrial din Ucraina”, a declarat Putin, după ce Kievul denunţase anterior în cursul zilei că Rusia a efectuat un atac cu rachetă intercontinentală asupra oraşului Dnipro, unde a lovit infrastructură critică, între care şi uzina de rachete şi tehnologie spaţială Iujmaş.

“În condiţii de luptă, a fost testat, printre altele, unul dintre cele mai noi sisteme ruseşti de rachete cu rază medie de acţiune. În acest caz, o rachetă balistică dintr-un echipament hipersonic fără încărcătură nucleară”, a spus preşedintele rus.

În discursul său către naţiune, Putin a declarat că conflictul în Ucraina a căpătat un “caracter mondial”, atribuind Occidentului responsabilitatea pentru că a permis Kievului utilizarea de rachete americane şi europene cu rază lungă de acţiune împotriva teritoriului rus, potrivit AFP.

“Din momentul în care (aceste rachete au fost trase asupra Rusiei) şi, aşa cum am subliniat de multe ori (înainte), conflictul provocat de Occident în Ucraina a preluat elementele unui (conflict) global”, a declarat preşedintele rus, afirmând totuşi că loviturile rachetelor occidentale lansate de Ucraina spre teritoriul rus au eşuat.

“Vecinul nebun” rus foloseşte Ucraina ca “teren de testare”, a denunţat anterior preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, ale cărui forţe aeriene au acuzat Moscova că a lansat joi o rachetă intercontinentală asupra teritoriului ucrainean, pentru prima dată în istorie un vector de descurajare nucleară într-un conflict armat, relatează AFP.

Sursa: AGERPRES

Citește și:

Rusia afirmă că avertizat SUA cu 30 de minute înainte de lansarea rachetei hipersonice asupra Ucrainei

Trimite articolul

X
Taguri:
atac cu racheta ,
avertisment ,
discurs ,
hipersonica ,
lovit ,
occident ,
rachetă balistică ,
racheta balistica hipersonica ,
rachete americane ,
rachete ATACMS ,
razboi in Ucraina ,
Rusia ,
sua ,
Ucraina ,
Vladimir Putin
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Expertologul says:
    November 21, 2024 at 9:24 pm

    Caracter mondial? Da, fiindcă rușii i-au adus pe nord coreeni în luptă

    Reply
  2. Gheorghe says:
    November 21, 2024 at 10:58 pm

    Las că vor primi și Zelinski una să o tragă spre Moscova că să fie sigur că primește înapoi una nucleară.
    Exploziile cinetica ale rachetei trase de rușii și care se pot vedea din filmările postate pe rețelele sociale și în presă sunt ceva de SF iar ucrainienii au avut noroc că nu au conținut încărcătură convențională sau mai rău nucleară.
    Ferească domnul de o rachetă cu astfel de încărcătură că nu va mai rămâne nimic.
    Vremurile sunt foarte tulburi și lucrurile încep să scape de sub control.

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      November 23, 2024 at 11:53 am

      Si creierele bolsevice sunt foarte tulburi de la atata vodca de proasta calitate, de aici si agresivitatea crescuta a orcilor si tendinta de a minti imediat ce deschid gura.

      Reply
  3. Anonimul arădean says:
    November 22, 2024 at 12:47 am

    Putin face ce știe: amenință și minte. Că doar e școlit ca și kgbist pe vremea lui Brejnev, așadar aplică strategia preferată a sovieticilor.

    Reply
  4. Anonimul arădean says:
    November 22, 2024 at 1:24 am

    Ăsta sigur e semn că Putin vrea pace. Dar zevzecii așa vor crede. În cazul lor, scutecul trebuie pus la gură deoarece ei pe acolo elimină dejecțiile.

    Reply
  5. Tuluz-Lotrec says:
    November 22, 2024 at 3:06 pm

    Nu te agita ca iacul in taiga, majusculatule. Agresivitatea orcilor e la cote maxime. Rusii nu vor da cu bomba atomica nici in SUA, nici in Europa, nici macar in Ucraina, pentru ca ar fi ultimul lor gest.

    Reply
  6. Anonimul arădean says:
    November 22, 2024 at 3:09 pm

    Și matale ești pacifist precum rușii. Alt zevzec care crede tot ce îngurgitează prin furtunul cu dejecții de la Kremlin.
    PS. Vezi că ai greșit apelativul: e tovarășe Putin, nu d-le 😁. Dacă umezești prea des icoana cu tovarășul criminal șef de la Kremlin, se va decolora 😂

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    OSEEC 2025 – o conferință-reper pentru mediul economic și academic
    3
    Medaliaţi la „naţionalele” de judo pe echipe
    4
    POLITIC. Adrian Wiener: Dotări obligatorii în spitale!
    5
    Unirea Sântana a ținut „steagul sus”
    6
    Trump i-a cerut lui Zelenski să accepte propunerile lui Putin, altfel Ucraina va fi distrusă
    7
    O parte din istoria sașilor transilvăneni, la Arad
    8
    ErasmusDays la Arad: Învățarea bazată pe provocări și cariere europene în domeniul IT
    9
    Trump refuză să înarmeze Ucraina cu rachete Tomahawk
    10
    Au fost anunțate listele scurte de propuneri pentru nominalizare la premiile Oscar din 2026

    Mapamond

    VIDEO
    Au fost anunțate listele scurte de propuneri pentru nominalizare la premiile Oscar din 2026
    Academia de film americană a anunțat marți listele scurte de propuneri pentru nominalizare în 12 categorii la de-a 98-a ediție a premiilor Oscar, inclusiv la categoria 'cel mai bun lungmetraj internațional', informează variety.com.

    ARADON Sport local

    Dublu medaliat la Cupa Uniunii Europene
    SLIEMA. David-Razim Ciurar, sportiv legitimat la CS Municipal Arad, a avut o prestaţie remarcabilă la Cupa Uniunii Europene de haltere, întrecere sub egida European Weightlifting Federation (EWF).

    România

    Președintele atacă la CCR legea ce impune ca minimum 40% dintre sportivii dintr-o echipă să fie români
    Preşedintele Nicuşor Dan a transmis Curţii Constituţionale o sesizare de neconstituţionalitate asupra legii care impune ca minimum 40% dintre sportivii care evoluează într-o echipă în competiţiile naţionale oficiale să fie români, motivând că actul normativ este discriminatoriu.

    ARADON Sport local

    FOTO
    Fotbaliştii CSŞ Gloria, vizitaţi de Moş Crăciun
    ARAD. Eveniment plin de emoție, bucurie și spirit de sărbătoare, zilele trecute, în Aula „Ștefan Cicio Pop” a Universității de Vest „Vasile Goldiș” din Arad.

    Mapamond

    Zelenski anunță finalizarea documentului cu garanțiile de securitate pentru Ucraina. Rusia temperează așteptările de încheiere a războiului
    Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat marți că există un document în care mai multe țări detaliază ce fel de garanții de securitate sunt dispuse să ofere Ucrainei după încheierea războiului cu Rusia, inclusiv o posibilă desfășurare de trupe, dar a adăugat că acest document va fi făcut public numai după ce va intra în vigoare un armistițiu, despre care Rusia a transmis însă că va fi posibil numai în condițiile încheierii unui acord de pace și a reamintit că în niciun caz nu va accepta vreo desfășurare de trupe NATO în Ucraina, relatează agenția EFE. 2

    România

    Procurorii din CSM sesizează IJ pentru a verifica dezvăluirile din documentarul Recorder în cazul șefului DNA
    Secția pentru procurori a CSM a decis sesizarea Inspecției Judiciare pentru efectuarea de verificări în raport cu aspectele privind activitatea procurorului-șef al Direcției Naționale Anticorupție, Marius Voineag, semnalate în materialul de presă difuzat de Recorder.

    Local

    O seară a excelenței și emoției
    A fost „Gala Premiilor Academice 2025” la Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” din Arad.

    România

    Judecătorul Laurențiu Beșu care a făcut dezvăluiri în documentarul Recorder a promovat interviul de la CSM și va deveni procuror
    Judecătorul Laurențiu Ionel Beșu, care a făcut dezvăluiri în documentarul Recorder, a promovat marți interviul susținut la Consiliul Superior al Magistraturii și urmează să activeze ca procuror.

    România

    VIDEO
    Danileț îi cere Liei Savonea să plece din magistratură: Să vă scrieți scrisoarea de demisie și să plecați la pensie
    Fostul judecător Cristi Danileț solicită șefei Instanței supreme, Lia Savonea, să demisioneze din magistratură, acuzând-o că i-a încălcat drepturile atunci când l-a sancționat în anul 2019 pentru delict de opinie.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.