aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Putin anunţă că lupta pentru Bahmut s-a terminat şi le muţumeşte mercenarilor Wagner

Putin anunţă că lupta pentru Bahmut s-a terminat şi le muţumeşte mercenarilor Wagner

la 21 May 2023 11:36
13 Comentarii

Putin anunţă că lupta pentru Bahmut s-a terminat şi le muţumeşte mercenarilor Wagner

Foto: Captura video - The Telegraph
21 May 2023 11:36
Preşedintele rus, Vladimir Putin, i-a felicitat duminică pe militarii ruşi şi pe mercenarii din grupul Wagner pentru „eliberarea” oraşului Bahmut, pe care îl identifică cu numele său din perioada sovietică, Artiomovsk, relatează Reuters.
Preşedintele rus, Vladimir Putin, i-a felicitat duminică pe militarii ruşi şi pe mercenarii din grupul Wagner pentru „eliberarea” oraşului Bahmut, pe care îl identifică cu numele său din perioada sovietică, Artiomovsk, relatează Reuters.

Trimite articolul

X

Ucraina. Într-un comunicat publicat pe site-ul Kremlinului, Putin afirmă că lupta – cea mai lungă din războiul de 15 luni – s-a încheiat cu victoria Rusiei şi că toţi cei care au excelat în tabăra rusă vor fi recompensaţi de stat.

„Şeful statului a felicitat grupurile de asalt ale Wagner, precum şi membrii unităţilor Forţelor Armate Ruse care le-au furnizat sprijinul necesar şi acoperire pe flancuri, pentru încheierea operaţiunii de eliberare a Artiomovks. Toţi cei care s-au distins vor fi premiaţi de stat”, se menţionează în comunicat.

Pe de altă parte, preşedintele ucrainean, despre care presa internaţională a scris că a părut să confirme pierderea Bahmut la summitul G7 de la Hiroshima, a retractat duminică prin purtătorul său de cuvânt.

„Întrebarea jurnalistului: ruşii susţin că au cucerit Bahmut”, a scris Serhii Nikiforov pe Facebook. „Răspunsul preşedintelui: Cred că nu. În acest mod, preşedintele a negat cucerirea Bahmut”, a adăugat Nikiforov în ucraineană.

Moscova a revendicat sâmbătă seara cucerirea completă a oraşului Bahmut, epicentrul luptelor din estul Ucrainei şi scena celei mai lungi şi sângeroase bătălii din ţară de la asaltul rusesc din februarie 2022, comentează AFP.

„În urma acţiunilor ofensive ale unităţilor de asalt Wagner, cu sprijinul artileriei şi al aviaţiei din unitatea +Sud+, eliberarea oraşului Artemivsk este completă”, a afirmat ministerul rus al apărării, folosind numele sovietic al localităţii Bahmut.

Viceministrul ucrainean al apărării, Ganna Maliar, afirmase mai devreme, pe Telegram, că apărătorii ucraineni controlează în continuare „anumite instalaţii industriale şi infrastructuri”, precum şi clădiri de apartamente, deşi „situaţia (este) critică”.

Anunţul Moscovei a urmat celui făcut de liderul grupului de mercenari Wagner, Evgheni Prigojin, care cu câteva ore mai devreme revendicase capturarea oraşului, epicentru al luptelor.

Dacă va fi confirmată, capturarea oraşului Bahmut ar permite Rusiei să afişeze o victorie după o serie de înfrângeri umilitoare. Ar interveni, de asemenea, înaintea unei contraofensive de amploare pe care Kievul spune că o pregăteşte de luni de zile.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Artemivsk ,
Bahmut ,
Evgheni Prigojin ,
mercenari wagner ,
rusii sustin ca au capturat Bahmut ,
Ucraina ,
Vladimir Putin
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Tuluz-Lotrec says:
    May 21, 2023 at 12:25 pm

    Comparand faptul ca rusnacii voiau sa cucereasca intreaga Ucraina in 3 saptamani, cred ca este o mare realizare pentru ei sa cucereasca un fel de Pecica in aproximativ 10 luni… Pacat de distrugerile si omorurile cauzate de frustratul pitic atomic

    Reply
    • Nervi says:
      May 21, 2023 at 3:03 pm

      Nu te hazarda, se pare ca este o minciuna standard sovietskaia. Dar asta ,bineanteles pana cand vine “eu” cu adevarul. El , Pelea, are probabil noutati direct de pe front. Asa ca intram in asteptare.

      Reply
    • eu says:
      May 21, 2023 at 4:19 pm

      Atat poti sa indrugi dupa luni intregi de chinuri propagandistice ? Mai exista si expertul “nervi” care nu credea in “propaganda” facuta de mine , cand ziceam ca ucrainienii mai au doar trei strazi in Bakhmut. Vreau sa-i transmit si lui ceva : pelea, vezi ca informatiile tale nu corespund cu realitatea !

      Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        May 21, 2023 at 4:53 pm

        Marea armata rosie cu pantaloni maro lupta de mai mult de un an sa cucereasca o tara considerata inferioara din punct de vedere militar si, intr-un final, a reusit sa cucereasca echivalantul Radautilor din Ucraina. Felicitari!

        Reply
        • eu says:
          May 23, 2023 at 7:48 pm

          Ras de pe harta inseamna cucerit ?

          Reply
  2. FINAL says:
    May 21, 2023 at 1:24 pm

    Ii bat rusii de le merg fulgii…..finalmente aproape toata Ucraina va fi ocupata (sub noul nume de NOVAIA RUSIA, iar ce ramane va purta vechea denumire de GALITIA si va fi data Poloniei (de fapt e a lor). Si cu asta basta! Fine de la guerra, Zelenski va fi *extras* si va pleca in USA, unde va beneficia de protectie maxima, datorita serviciilor aduse americanilor. Asta daca nu pun mana rusii pe el, caz in care il va astepta tot ceea ce este mai rau!

    Reply
    • Tuluz-Lotrec says:
      May 21, 2023 at 4:46 pm

      Cred ca prafurile orcesti pe care le tragi pe nas erau expirate.

      Reply
    • Nervi says:
      May 21, 2023 at 6:19 pm

      Sper ca nu ai fost nominat la Golden Globes ?

      Reply
    • Marius says:
      May 21, 2023 at 8:19 pm

      Asta visa Putin un urma cu un an. Acum s-ar multumi sa ramana macar cu o bucatica din Donbas :))).

      Reply
  3. loriac says:
    May 21, 2023 at 3:06 pm

    În sfarsit ceva. Dar, problema e cu americanii. Unde-s americani e si moarte. Ei urmaresc doar profitul și nu contează viata. Au cumpărat și conducerea Europei din Bruxelles. Sa se termine odată războiul asta inutil. Și noua ne e mila de ucrainieni, și ei ne otrăvesc cu cerealele lor, când stai lângă un camion de grâu proveniență Ucraina, îți vine să vomiți în sensul cuvântului. Ah și intara vecina agricultorii au cumpărat un dozimetru(de măsurat radioactivitate) și bineînțeles grâul e contaminat. POFTA BUNA!
    Și dacă se întâmplă ceva cu europenii, politicienii spun “ghinion”. Morții m@sii de politicieni.

    Reply
  4. Nicolae says:
    May 21, 2023 at 4:36 pm

    Petrolul si gazul ieftin rusesc a fost scos de pe piata, America vinde petrol si arme tuturor. Nu conteaza cine castiga razboiul. important este sa dureze cat mai mult. Americanii sunt platiti in dolari dar pretul adevarat il platesc ucrainienii in sange.

    Reply
    • Mugu says:
      May 22, 2023 at 9:24 am

      Petrol si gaze rusesti versus crime si distrugeri cauzate de rusi? Ce alegi?

      Reply
      • eu says:
        May 22, 2023 at 7:48 pm

        Cat timp au primit petrol si gaze, nu i-a omorat nimeni. Inca au avut si tupeul sa nu plateasca rusilor. Cauta clipul cu raspunsul lui Putin unui asa zis “jurnalist” roman, la intrebarea lui tampita :” de ce a-ti oprit gazul spre Ucraina?” . La acea vreme, era Base presedinte.

        Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Trump anunță acordul dintre Israel și Hamas, prima fază a planului său de pace
    3
    Echipa Națională de tineret a făcut echipă cu UAV
    4
    Kelemen Hunor: „Până acum nu s-au făcut reforme”
    5
    Cumperi un apartament nou cu doar 5.800 € + TVA avans!
    6
    Facturile Hidroelectrica cresc din octombrie din cauza noilor tarife reglementate
    7
    Circa zece răniți și patru persoane dispărute după prăbușirea parțială a unei clădiri în Madrid
    8
    Transformă strada Gheorghe Lazăr într-un muzeu al picturilor murale
    9
    Fără apă caldă, miercuri, în tot Aradul
    10
    Un al doilea polițist local trimis în judecată pentru bătaia urmată de moartea lui Vișinel

    Local

    Un al doilea polițist local trimis în judecată pentru bătaia urmată de moartea lui Vișinel
    Polițistul local Cosmin Ghilea, de la Poliția Locală Arad, a fost trimis în judecată pentru purtare abuzivă.

    Local

    GALERIE FOTO
    Bibliotecă nouă și „caldă” pentru elevii de la Goldiș
    ARAD. Elevii Colegiului Național „Vasile Goldiș” Arad au primit un „cadou” în această lună decembrie care, prin definiție, este luna cadourilor.

    România

    Peste 790.000 de persoane își sărbătoresc onomastica de Sfântul Nicolae
    Peste 790.000 de persoane își sărbătoresc sâmbătă onomastica, de Sfântul Nicolae.

    România

    VIDEO
    6 decembrie: Sfântul Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, făcătorul de minuni
    Sfântul Nicolae a trăit în timpul Sfântului Mare Împărat Constantin cel Mare (306-337).

    Mapamond

    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE
    Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP. 1

    Ştiri sportive

    România ar putea juca în Grupa D la CM 2026, alături de SUA, Paraguay și Australia
    Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC. 4

    Mapamond

    Mii de elevi au participat la proteste în Germania, împotriva planurilor guvenului privind serviciul militar
    Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.

    Local

    Reținut după ce a furat un telefon, la Pâncota
    PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.

    Local

    VIDEO
    Cinci bărbați reținuți pentru furt de motorină
    Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.