aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Secretarul de stat al SUA, în vizită la Chişinău înaintea unei reuniuni NATO la Praga, pe fondul acumulării tensiunilor cu Rusia

Secretarul de stat al SUA, în vizită la Chişinău înaintea unei reuniuni NATO la Praga, pe fondul acumulării tensiunilor cu Rusia

la 29 May 2024 10:30
12 Comentarii

Secretarul de stat al SUA, în vizită la Chişinău înaintea unei reuniuni NATO la Praga, pe fondul acumulării tensiunilor cu Rusia

Foto: EPA-EFE/STR
29 May 2024 10:30
Secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, va sosi miercuri la Chişinău, prima etapă a unui scurt turneu în Europa pe parcursul căruia va căuta să consolideze sprijinul faţă de Ucraina în rândul aliaţilor din NATO şi al ţărilor vecine, transmite Reuters.
Secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, va sosi miercuri la Chişinău, prima etapă a unui scurt turneu în Europa pe parcursul căruia va căuta să consolideze sprijinul faţă de Ucraina în rândul aliaţilor din NATO şi al ţărilor vecine, transmite Reuters.

Trimite articolul

X

Turneul lui Blinken intervine în contextul în care Ucraina încearcă să stopeze intensificarea atacurilor ruseşti în est, iar preşedintele rus Vladimir Putin avertizează că autorizarea Kievului să folosească arme occidentale pentru a lovi în interiorul Rusiei ar declanşa un conflict global.

La Chişinău, Blinken se va întâlni cu preşedinta Maia Sandu şi alţi responsabili, într-un context în care oficiali americani spun că Republica Moldova se confruntă cu ‘operaţiuni de influenţă’ ale Rusiei.

Asistentul secretarului de stat pentru afaceri europene şi eurasiatice, James O’Brien, le-a declarat vineri reporterilor că este probabil ca SUA să anunţe un ‘pachet robust’ de sprijin pentru independenţa energetică a Republicii Moldova, despre care nu a dat însă detalii.

O’Brien a mai spus că Washingtonul nu vede o ameninţare militară directă din partea Rusiei faţă de regiunea separatistă Transnistria.

Blinken se va deplasa ulterior la Praga pentru o reuniune informală a miniştrilor de externe din ţările NATO, ce se va axa pe pregătirile în vederea summitului din iulie de la Washington.

‘Nu anticipăm că va exista o invitaţie pentru Ucraina de a se alătura NATO, dar credem că va exista o demonstraţie substanţială de sprijin faţă de Ucraina, care face eforturi pentru a câştiga războiul’, a declarat O’Brien.

‘Aceasta va include continuarea sprijinului NATO pentru construirea forţei viitoarei a Ucrainei şi eforturi de a ajuta Ucraina să întreprindă reformele necesare astfel încât să fie capabilă să adere la UE şi să treacă puntea spre NATO cât de repede poate’, a adăugat diplomatul american.

Statele Unite lucrează cu aliaţii europeni pentru a ajuta Ucraina să-şi construiască forţa pe termen lung, eforturi care ar aduce Kievul mai aproape de NATO. Membri individuali, inclusiv Statele Unite, lucrează pentru a încheia acorduri bilaterale cu Ucraina.

Aliaţii dezbat în prezent cum să oprească înaintarea forţelor ruse, şi o problemă critică este dacă vor permite Ucrainei să folosească arme occidentale pentru a lovi în interiorul Rusiei, subiect ce ar putea fi discutat la întâlnirea de la Praga.

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a declarat pentru The Economist că membrii alianţei ar trebui să permită Ucrainei să folosească astfel de arme în interiorul Rusiei, o viziune susţinută de unii membri europeni, dar nu şi de Statele Unite, care au afirmat în repetate rânduri că nu încurajează Ucraina să lovească în interiorul Rusiei.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
aliati NATO ,
Antony Blinken ,
chisinau ,
Maia Sandu ,
Republica Moldova ,
secretar de stat SUA ,
sprijin ,
turneu ,
Ucraina ,
vizita
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cetatean says:
    May 29, 2024 at 3:56 pm

    NATO are treaba cu Rusia, si nu invers.

    Reply
    • Anonimul arădean says:
      May 29, 2024 at 4:51 pm

      Nu putea lipsi propagandistul putinist șef de pe forum. L-ai depășit pe tovarășul eu-putinica în delirul anti-UE si anti-NATO. Multă sănătate, deși nu cred că te mai faci bine 😁

      Reply
      • Nervi says:
        May 29, 2024 at 7:41 pm

        Nu stiu daca tavaris Cetatean nu e defapt tavaris Eu ? Nivelul IQ e cam la fel.

        Reply
        • Expertologul says:
          May 29, 2024 at 9:03 pm

          Poate că sunt două persoane diferite dar cu un singur creier la dispoziție, folosit rareori și cu schimbul

          Reply
          • Bilbao says:
            May 30, 2024 at 8:40 am

            Creier??? Vorbești despre lucruri inexistente!🤣🤣🤣

        • eu says:
          May 29, 2024 at 9:10 pm

          Nu e el, stai linistit sa nu-ti plezneasca vreo vena de la atatia nervi.

          Reply
        • Anonimul arădean says:
          May 30, 2024 at 12:49 am

          Nu cred că e același cu eu. Stilul lor e diferit. Tovarășul Cetatean nu se implică în dispute decât rareori, în schimb inundă forumul cu dejecții și minciuni putiniste, ca un bun propagandist. Tovarășul eu, pare, mai degrabă, un nostalgic al regimurilor naționalist-comuniste, de tip stalinist târziu sau ceaușist, care crede că le știe pe toate, dar abundă de convingeri conspirationiste și pseudostiintifice și mai are și niște tendințe sociopate. Dar amândoi sunt amuzanți în sminteala lor 😂

          Reply
          • Tuluz-Lotrec says:
            May 30, 2024 at 11:11 am

            Cetatean e cel mai probabil un bot, scrie mesaje traduse automat din rusa iar apoi pleaca digital pe alte meleaguri, pana cand e pus din nou la munca pe Aradon. Eulov e doar un prostalau needucat.

      • èu says:
        May 29, 2024 at 9:13 pm

        Nu ma mai mir deloc de faptul ca esti la psihiatrie ! Ai putea lua si ceilalti tovarasi cu tine. Chiar sunteti orbi sau e treaba de la vaxx de nu vedeti cine sunt cei cu “bagatul batului prin gard” ? Pai ce interese au americanos daca nu un razboi direct cu Rusia ?

        Reply
        • Anonimul arădean says:
          May 30, 2024 at 12:55 am

          Te-ai accentuat rău, stimabile…la fel și inepțiile pe care le debitezi. Păi vezi, la psihiatrie avem de a face cu pacienți precum matale: sociopați nostalgici ceaușiști, blocați mintal în războiul rece pe care vrea să-l resusciteze tov. Putin și într-un conspirationism-antivaccinist demn de un AURist trăznit 😂

          Reply
    • Nervi says:
      May 29, 2024 at 5:40 pm

      Asa e cum spui tu . :)))) Tu esti ca Ceausescu. Numai el si cu Leana le stia pe toate.

      Reply
      • Anonimul arădean says:
        May 30, 2024 at 12:57 am

        O fi un fiu nelegitim al vreunuia din cei doi 😁

        Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Legea RCA pentru trotinete nu poate fi aplicată din cauza unei erori legislative. Polițistul Tavi Perțea explică
    3
    Invitaţie la... fript slănină
    4
    Cinci bărbați reținuți pentru furt de motorină
    5
    Trump invocă pedeapsa capitală pentru democrații care fac apeluri către armată să nu se supună ordinelor
    6
    Inflația lovește din nou: biletele de tren se scumpesc de luna viitoare
    7
    POLITIC. Falcă anunță aplicația digitală de călătorie în UE
    8
    SUA amenință Ucraina cu sistarea ajutorului militar dacă nu acceptă planul de pace propus
    9
    Locomotive și vagoane modernizate, între Arad și București
    10
    Doi bărbați anchetați pentru trafic de droguri de risc și mare risc și substanțe psihoactive, percheziționați de polițiștii timișoreni

    Local

    VIDEO
    Cinci bărbați reținuți pentru furt de motorină
    Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.

    Local

    FOTO
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei
    Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel.

    UT Arad

    Clipe cumplite, accidentare horror: se zbate între viață și moarte după ce s-a ciocnit cu portarul echipei UTA
    MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor.

    Advertorial

    Top criptomonede cu potențial pentru 2026

    România

    Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare” a fost depusă
    Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare”, prin care se cere demisia „Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, a fost depusă, vineri, la Parlament. 1

    România

    Instanța supremă atacă din nou la CCR legea de modificare a pensiilor magistraților
    Judecătorii de la Instanța supremă au decis, vineri, sesizarea Curții Constituționale în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților. 2

    Local

    POLITIC. Falcă, despre revitalizarea economiilor locale
    Europarlamentarul arădean vorbește despre o inițiativă legislativă referitoare la crearea de locuri de muncă. 1

    Local

    Apar limitatoare de viteză pe drumurile județene
    5
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.