aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Trump vrea ca SUA să preia controlul asupra Fâșiei Gaza

Trump vrea ca SUA să preia controlul asupra Fâșiei Gaza

la 5 February 2025 11:32
8 Comentarii

Trump vrea ca SUA să preia controlul asupra Fâșiei Gaza

Foto: EPA-EFE/Jim Lo Scalzo
5 February 2025 11:32
Președintele american Donald Trump a făcut marți un anunț șoc, spunând că vrea ca SUA să preia controlul asupra Fâșiei Gaza distruse de război, o propunere despre care premierul israelian Benjamin Netanyahu a apreciat că ar putea „schimba istoria”, relatează AFP și Reuters.
Președintele american Donald Trump a făcut marți un anunț șoc, spunând că vrea ca SUA să preia controlul asupra Fâșiei Gaza distruse de război, o propunere despre care premierul israelian Benjamin Netanyahu a apreciat că ar putea „schimba istoria”, relatează AFP și Reuters.

Trimite articolul

X

Președintele SUA a reiterat, de asemenea, că locuitorii din Fâșia Gaza ar putea merge să trăiască în Iordania sau Egipt, în ciuda opoziției din partea acestor țări și a palestinienilor înșiși.

‘Statele Unite vor prelua controlul asupra Fâșiei Gaza și vom face o treabă bună cu ea’, a declarat președintele american la o conferință de presă la Casa Albă alături de Netanyahu, referindu-se la teritoriul palestinian drept ‘un șantier de demolare’.

‘Vom intra în posesia sa și vom fi responsabili pentru demontarea tuturor bombelor periculoase care nu au explodat și a tuturor armelor’, a adăugat el, subliniind că Statele Unite vor ‘nivela zona și vor scăpa de clădirile distruse’ pentru a dezvolta economic teritoriul palestinian.

‘O vom dezvolta, vom crea mii și mii de locuri de muncă și va fi ceva de care întregul Orient Mijlociu poate fi foarte mândru’, a spus Trump.

‘Văd o poziție de proprietate pe termen lung, iar asta va aduce o mare stabilitate în acea parte a Orientului Mijlociu’, a adăugat liderul de la Casa Albă.

El nu a detaliat modul în care plănuiește să facă acest lucru, dar a spus că a vorbit cu alte țări din regiune cărora ‘le-a plăcut’ ideea.

Trump și-a reiterat dorința de a face din Gaza ‘Riviera Orientului Mijlociu’.

Vizibil fericit să-și afișeze buna înțelegere, chiar dacă cei doi lideri au avut și dezacorduri, Netanyahu l-a salutat pe Trump drept ‘cel mai bun prieten pe care Israelul l-a avut vreodată la Casa Albă’.

El a spus că se va obține un acord pentru normalizarea relațiilor dintre Arabia Saudită și Israel, lucru pe care Riadul l-a negat imediat.

‘Arabia Saudită își va continua fără încetare eforturile pentru înființarea unui stat palestinian independent, cu Ierusalimul de Est drept capitală, și nu va stabili relații diplomatice cu Israelul fără aceasta’, a transmis Ministerul de Externe saudit.

Președintele SUA a stârnit recent un val de indignare la nivel internațional propunând ‘pur și simplu curățarea’ Fâșiei Gaza și transferarea locuitorilor săi în locuri ‘mai sigure’ precum Egipt sau Iordania, care sunt ostile ideii.

Dar el sporește presiunea și dă asigurări că va avea câștig de cauză.

Trump urmează să se întâlnească cu regele iordanian Abdullah al II-lea în cursul acestei săptămâni și a vorbit deja la telefon cu președintele egiptean Abdel Fattah al-Sisi.

Liderul Hamas, Sami Abu Zuhri, a criticat comentariile lui Donald Trump despre strămutarea palestinienilor, numindu-le o ‘rețetă pentru haos’ în Orientul Mijlociu.

Ambasadorul palestinian la ONU, Riyad Mansour, le-a cerut liderilor lumii să ‘respecte dorințele poporului palestinian’ de a trăi în Gaza.

Întâlnirea de la Casa Albă are loc în contextul în care se reiau negocierile delicate cu privire la continuarea încetării focului dintre Israel și Hamas, a cărei primă fază a intrat în vigoare pe 19 ianuarie.

Hamas a anunțat marți că ‘au început contactele și negocierile pentru a doua fază’ a armistițiului.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
anunt ,
Benjamin Netanyahu ,
donald trump ,
Fâșia Gaza ,
gaza ,
Israel ,
preluare control ,
presedinte sua ,
sua ,
trump
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. eu says:
    February 5, 2025 at 3:03 pm

    “le-a cerut liderilor lumii să ‘respecte dorințele poporului palestinian’ de a trăi în Gaza.” NU sunt dorinte , sunt drepturi. Nu pot fi stramutati, doar ca asa vrea Trump sau Bibi(ron). Eu zic sa mutati evreii de acolo, tara lor nu e acolo.

    Reply
    • Rareș says:
      February 5, 2025 at 5:26 pm

      Tu ar trebui să te muți în Gaza să fii purtătorul de cuvînt al palestinienilor

      Reply
      • eu says:
        February 6, 2025 at 10:40 am

        Iar tu ar trebui sa te muti la “Eternitatea” . Oricum, doar bantui pe aici.

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          February 7, 2025 at 2:00 pm

          Alte amenintari cu moartea din partea cioloveceului redus mintal, a cata oara deja?

          Reply
          • Anonimul arădean® says:
            February 10, 2025 at 10:46 am

            Atâta îl mai duce mintea…

          • eu says:
            February 10, 2025 at 3:47 pm

            E un sfat, nu amenintare. E greu pentru un pisarcos ca tine sa faca diferenta.

    • Anonimul arădean says:
      February 7, 2025 at 1:32 pm

      Iar vezi lucrurile simplist, tovarășe. Regiunea respectivă e și țara evreilor și a palestinienilor, de aceea soluția de mutare a oricărui grup nu e viabilă. Decât cea a celor două state. Doar că demersul e greu și la început, mai ales că nu a fost gândit inițial așa…

      Reply
  2. BIBI SALVAT says:
    February 6, 2025 at 1:16 pm

    Ati vazut cum l-a salvat si *spalat* pe Bibi?! USA are mari interese in statul artificial Israel!

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Caravana de Sănătate a ajuns la Cermei
    2
    Cseke Attila: Permisele de conducere, suspendate pentru neplata amenzilor de circulaţie
    3
    Bolojan: România ar putea participa la misiuni de deminare în Strâmtoarea Ormuz, după ce se ajunge la un armistiţiu
    4
    Cine plătește când pasagerul provoacă accidentul? Verdictul CJUE schimbă perspectiva
    5
    VIDEO. 329 de șoferi amendați pe autostradă
    6
    Abrudean: România rămâne ferm alături de Ucraina
    7
    Dragobete în grai și dor – o seară de suflet la Bibliotecă!
    8
    Islanda va organiza în lunile următoare un referendum privind redeschiderea negocierilor de aderare la UE, spune șefa guvernului
    9
    Păcănelele de pe Centru, la mâna Primăriei Arad
    10
    Tatiana Gallova: „Rămâneți alături de noi, ne vom întoarce mai puternici! ”

    România

    Bolojan: România ar putea participa la misiuni de deminare în Strâmtoarea Ormuz, după ce se ajunge la un armistiţiu
    Premierul Ilie Bolojan declară că România ar putea participa la misiuni de deminare în vederea deblocării Strâmtorii Ormuz, dar numai după ce se va ajunge la un armistiţiu în Orientul Mijlociu.

    România

    Bolojan: PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, marți, că este evident că PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției, menționând că i s-a părut normal ca PNL să-i avertizeze pe social-democrați că își asumă o răspundere pentru o dinamitare a unui guvern, fără motive.

    Mapamond

    Trump afirmă că Statele Unite negociază „în acest moment” cu Iranul
    Statele Unite negociază „în acest moment” cu Iranul o încetare a focului în războiul dintre cele două țări, a declarat marți președintele Donald Trump, relatează AFP. 1

    Mapamond

    Surse: Statele Unite ar urma să trimită mii de militari în Orientul Mijlociu
    Pentagonul ar urma să trimită mii de militari din Divizia 82 Aeropurtată în Orientul Mijlociu, au declarat marți pentru Reuters două persoane familiarizate cu situația.

    România

    Bolojan: Ordonanța privind situația de criză pe piața carburanților urmează să fie adoptată miercuri sau joi
    Premierul Ilie Bolojan a anunțat că ordonanța de urgență privind declararea situației de criză pe piața carburanților ar urma să fie adoptată de către Guvern miercuri după amiaza sau în cursul zilei de joi.

    Mapamond

    O româncă a fost arestată în Germania pentru spionaj în favoarea Rusiei. Un ucrainean, arestat în Spania în același caz
    Parchetul german a anunțat marți arestarea unei românce în Germania și a unui ucrainean în Spania, ambii suspectați de spionaj în favoarea Rusiei în același dosar, transmit agențiile AFP și EFE. 1

    Mapamond

    Putin autorizează utilizarea armelor de foc de către grupuri private pentru a proteja instalațiile energetice rusești
    Președintele rus Vladimir Putin a promulgat marți o lege care permite firmelor private de securitate să folosească arme de foc pentru a apăra instalații energetice de importanță critică, a anunțat guvernul, extinzând astfel gama de arme utilizate pentru o astfel de protecție, relatează Reuters. 1

    Local

    FOTO
    Alcool, deșeuri ori prostituție, pe „lista” Poliției Locale
    Poliția Locală Arad anunță că a aplicat 146 de sancțiuni contravenționale pe parcursul unei săptămâni.

    Local

    FOTO
    Arădeni la Congresul Tinerilor Pro Viaţă
    Preşedintele filialei ASCOR Arad şi un elev al Seminarului Teologic Ortodox au participat la evenimentul de la Bucureşti.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.