aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
UE reacționează la situația din Venezuela și la declarațiile lui Trump despre Groenlanda

UE reacționează la situația din Venezuela și la declarațiile lui Trump despre Groenlanda

la 5 January 2026 18:39
2 Comentarii

UE reacționează la situația din Venezuela și la declarațiile lui Trump despre Groenlanda

Foto: EPA/OLIVIER HOSLET
5 January 2026 18:39
Uniunea Europeană se așteaptă ca partenerii săi să respecte principiile suveranității și integrității unui teritoriu, a afirmat luni un purtător de cuvânt al Comisiei Europene, în urma amenințărilor președintelui american, Donald Trump, cu privire la Groenlanda, informează AFP.
Uniunea Europeană se așteaptă ca partenerii săi să respecte principiile suveranității și integrității unui teritoriu, a afirmat luni un purtător de cuvânt al Comisiei Europene, în urma amenințărilor președintelui american, Donald Trump, cu privire la Groenlanda, informează AFP.

Trimite articolul

X

Bruxelles. „UE va continua să apere principiile suveranității naționale, integrității teritoriale și inviolabilității frontierelor”, a declarat Anitta Hipper, purtătoare de cuvânt pentru politica externă a Uniunii Europene. „Acest lucru este cu atât mai important dacă integritatea teritorială a unui stat membru al UE este pusă sub semnul întrebării”, a adăugat ea.

Președintele american, Donald Trump, și-a reiterat duminică seara dorința ca Groenlanda, teritoriu autonom în cadrul Regatului Danemarcei, să treacă sub control american, chiar și după ce premierul danez, Mette Frederiksen, a îndemnat Statele Unite să înceteze amenințările de a anexa teritoriul, informează luni AFP.

„Avem nevoie de Groenlanda din punct de vedere al securității naționale, iar Danemarca nu va putea să se ocupe de ea. Ne vom ocupa de Groenlanda în aproximativ două luni… haideți să vorbim despre Groenlanda în 20 de zile”, le-a transmis președintele american reporterilor de la bordul Air Force One duminică seara.

Capturarea lui Maduro, o oportunitate pentru o tranziție democratică în Venezuela

Capturarea președintelui venezuelean, Nicolas Maduro, de către Statele Unite, sâmbătă, creează o oportunitate pentru o tranziție democratică în țară, a declarat luni purtătoarea de cuvânt a Comisiei Europene.

„Este prea devreme să analizăm și să evaluăm toate implicațiile în termeni de evaluare juridică”, a declarat sursa citată, care nu a comentat modul în care UE ar caracteriza acțiunea SUA, dar a spus că aceasta „a creat o oportunitate pentru o tranziție democratică, condusă de poporul venezuelean”.

„Merită să ne amintim că Nicolas Maduro nu avea legitimitatea unui lider ales democratic”, a adăugat ea.

Oficialul european a refuzat să comenteze la întrebarea dacă UE consideră că președintele american, Donald Trump, este interesat de o tranziție democratică în Venezuela.

Anitta Hipper a declarat totodată că tranziția din Venezuela trebuie să o includă pe laureata Premiului Nobel pentru Pace și lidera opoziției venezuelene, Maria Corina Machado.

„Următorii pași implică un dialog care vizează o tranziție democratică, care trebuie să-i includă pe Edmundo Gonzalez și pe Maria Corina Machado”, a declarat Hipper, referindu-se la Edmundo Gonzalez Urrutia, despre care opoziția a susținut că a câștigat alegerile prezidențiale din Venezuela din 2024 și care trăiește în exil în Spania.

Ursula von der Leyen, în Siria

O altă purtătoare de cuvânt a executivului european a anunțat că președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, va călători în Siria la sfârșitul săptămânii, relatează AFP.

Șefa executivului european se va deplasa în Iordania, Siria și Liban începând de joi, a anunțat Paula Pinho, care nu a oferit detalii suplimentare despre această vizită.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
anexare Groenlanda ,
Anitta Hipper ,
Capturarea lui Maduro ,
comisia europeana ,
groenlanda ,
integrității teritoriale și inviolabilității frontierelor ,
principiile suveranității naționale ,
uniunea europeana ,
venezuela
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cetatean says:
    January 6, 2026 at 8:32 am

    Ati auzit de latratul la luna ? Vezi un exemplu.

    Reply
    • aldo says:
      January 6, 2026 at 4:13 pm

      Te-am auzit pe matale latrand la luna

      Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    Generalul (r) Ștefan Dănilă: Faptul că New START nu a fost reînnoit nu înseamnă pragul unui război nuclear
    2
    Ultima deplasare din sezonul regulat, cu probleme de lot pentru FCC UAV
    3
    Lech Walesa: Donald Trump este fie „trădător”, fie un lider „excepțional”
    4
    Bolojan: Raportul Comitetului Judiciar al Camerei Reprezentanților din Congresul SUA nu este despre România
    5
    Tâlhar reținut după ce a furat un telefon și 100 de lei
    6
    Bolojan: Ne dorim adoptarea simultană a pachetelor privind reforma administrației și relansarea economică
    7
    Patru ani de închisoare pentru ecstasy și canabis
    8
    Au intrat în zodia jocurilor amicale
    9
    Orban etichetează Ucraina drept duşman într-un discurs de campanie electorală
    10
    Val de violențe în familii din Arad

    Mapamond

    Lech Walesa: Donald Trump este fie „trădător”, fie un lider „excepțional”
    Pentru că se arată conciliant față de Vladimir Putin, președintele american Donald Trump pare unora un „trădător” al cauzei ucrainene, dar s-ar putea dovedi de asemenea un lider „excepțional”, hotărât să evite iadul nuclear, a declarat luni laureatul premiului Nobel pentru Pace, Lech Walesa, într-un interviu pentru AFP.

    România

    Cine plătește când pasagerul provoacă accidentul? Verdictul CJUE schimbă perspectiva
    O decizie recentă luată de Curtea de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) clarifică o chestiune sensibilă în materia asigurărilor auto obligatorii: șoferul unui vehicul implicat într-un accident nu devine „pasager” și nu poate beneficia de despăgubiri prin RCA, chiar dacă incidentul a fost provocat de intervenția unui pasager în conducerea mașinii.

    România

    Călin Georgescu: Dacă Nicolae Ceaușescu ar fi avut Curtea Constituțională, probabil că azi era președinte democratic
    Fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu a cerut din nou desecretizarea ședinței CSAT care a avut loc înainte de anularea turului al doilea al scrutinului din decembrie 2024, afirmând în context că „dacă Nicolae Ceaușescu ar fi avut Curtea Constituțională, probabil, azi era președinte democratic”.

    Mapamond

    Fostul ambasador britanic în SUA, Peter Mandelson, a fost arestat în urma dezvăluirilor privind legăturile sale cu infractorul sexual Epstein
    Fostul ambasador al Regatului Unit în SUA, Peter Mandelson, a fost arestat de poliția londoneză, fiind suspectat de abatere disciplinară într-o funcție publică, în urma dezvăluirilor privind legăturile sale cu infractorul sexual american Jeffrey Epstein, relatează luni Reuters.

    Mapamond

    VIDEO
    Zeci de persoane, ucise în violențe după eliminarea lui „El Mencho”, șeful cartelului CJNG din Mexic
    Zeci de persoane au fost ucise în violențele din Mexic legate de moartea lui Nemesio Oseguera Cervantes, alias „El Mencho”, liderul Cartelului Jalisco Noua Generație (CJNG), într-o operațiune militară desfășurată duminică, a anunțat luni guvernul, transmite AFP.

    Mapamond

    Ucraina a atacat din nou conducta petrolieră Drujba și tensiunile sale cu Ungaria și Slovacia se amplifică
    Drone lansate de Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) au lovit luni o stație de pompare a conductei petroliere Drujba în regiunea rusă Tatarstan, stație care este esențială pentru funcționarea conductei ce transportă petrol rusesc către Slovacia și Ungaria, țări ce au început să-și pună în practică amenințările cu represalii față de Ucraina, pe care o acuză că menține blocat din ianuarie tranzitul petrolului rusesc prin această conductă, transmit agențiile Reuters și EFE.

    Mapamond

    Șeful unuia din principalele carteluri de droguri din Mexic, Nemesio Oseguera, alias El Mencho, ucis de armată
    Armata mexicană l-a ucis duminică pe puternicul baron al drogurilor Nemesio Oseguera, alias El Mencho, șeful cartelului Jalisco Nueva Generación (CJNG), transmite AFP, citând mai multe mass media locale.

    România

    Bolojan: Va fi răspundere politică în cazul în care România va pierde bani din PNRR
    Prim-ministrul Ilie Bolojan a transmis, luni, în cadrul reuniunii Comitetului Interministerial de Coordonare a Planului Național de Redresare și Reziliență, că va exista o „răspundere politică” pentru miniștri și secretari de stat, inclusiv revocări din funcție, în cazul în care România va pierde bani din PNRR. 2

    Local

    Panou modern în grupul de pompare a apei din Curtici
    Compania de Apă Arad anunță că a fost modernizat panoul de comandă, o investiție necesară pentru calitatea distribuției apei.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.