aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Ungaria nu vrea să strice relația sa cu Vladimir Putin și nu permite transferul de armament către Ucraina pe teritoriul său

Ungaria nu vrea să strice relația sa cu Vladimir Putin și nu permite transferul de armament către Ucraina pe teritoriul său

la 28 February 2022 23:13
34 Comentarii

Ungaria nu vrea să strice relația sa cu Vladimir Putin și nu permite transferul de armament către Ucraina pe teritoriul său

Foto: EPA-EFE/Yuri Kochetkov
28 February 2022 23:13
Deşi a aprobat sancţiunile aplicate de UE şi a susţinut măsura de scoatere a Rusiei din sistemul SWIFT, Ungaria nu vrea să se pună rău cu Vladimir Putin.
Deşi a aprobat sancţiunile aplicate de UE şi a susţinut măsura de scoatere a Rusiei din sistemul SWIFT, Ungaria nu vrea să se pună rău cu Vladimir Putin.

Trimite articolul

X

Guvernul de la Budapesta a decis să nu permită transferul de armament din alte state membre ale Uniunii Europene spre Ucraina pe teritoriul Ungariei, anunţă ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, avertizând asupra riscurilor unor atacuri ale armatei ruse.

“Nu vom autoriza transferul de armament letal pe teritoriul Ungariei. Aceste transporturi pot deveni cu uşurinţă ţinte ale atacurilor militare”, a declarat Peter Szijjarto, potrivit cotidianului Le Figaro.

“Sarcina noastră cea mai importantă este să garantăm securitatea ţării şi a populaţiei ungare, astfel că nu trebuie să fim implicaţi în războiul care se derulează de cealaltă parte a frontierei”, a argumentat ministrul de Externe de la Budapesta.

Un oficial ucrainean a avertizat acum câteva zile că armata rusă ar putea ataca vehiculele care aduc armament din străinătate.

Uniunea Europeană a decis să finanţeze şi să faciliteze transferul de echipamente militare spre Ucraina, în contextul conflictului militar cu Rusia.

“Structurile de apărare ale Uniunii Europene în acţiune pentru susţinerea Ucrainei. Vom facilita furnizarea de asistenţă militară din Uniunea Europeană spre Ucraina. Ucraina democratică va prevala”, a afirmat sâmbătă Charles Michel, preşedintele Consiliului European.

La rândul său, Ursula von der Leyen, preşedintele Comisiei Europene, a declarat duminică, în contextul reuniunii Consiliului UE, că Bruxellesul va intensifica susţinerea pentru Ucraina şi sancţiunile împotriva Rusiei.

“Pentru prima dată, Uniunea Europeană va finanţa achiziţionarea şi livrarea de armament şi alte echipamente pentru o ţară care este vizată de un atac. Acesta este un moment crucial”, a afirmat Ursula von der Leyen.

SURSA: MEDIAFAX

Citește și:

Ministerul rus al Apărării: „1.146 de ţinte distruse sau avariate, 110 soldaţi arestaţi la Kiev”

Trimite articolul

X
Taguri:
atac ,
Rusia ,
Ucraina ,
ungaria
34 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ra says:
    February 28, 2022 at 11:33 pm

    Dictator la dictator nu-si scoate ochii! Mare cva Orban asta! Hungaria first!

    Reply
    • Na says:
      March 1, 2022 at 6:22 am

      Stai jos nota 3

      Reply
      • intreb says:
        March 1, 2022 at 12:46 pm

        te supara tare adevarul, asa-i?

        Reply
  2. Galatus says:
    February 28, 2022 at 11:50 pm

    Putin va fi executat de către cercul lui de prieteni oligarhi. Grupările paramilitare ucrainiene poate începe distrugerea totala a bunurilor de lux deținute de prieteni lui apropiați.prin Europa https://www.marinetraffic.com/en/ais/home/centerx:-6.9/centery:30.0/zoom:4

    Reply
  3. Mafalda says:
    March 1, 2022 at 1:32 am

    PUTIN va cadea, viu sau mort, SI ungaria VA AVEA MULT DE SUFERIT:cu aceatsa decizie ORBAN a dovedit ca UE a avut dreptate in privintza sa, in plus si -a pecetluit soarta la alegerile din APRILIE: Va pierde si va fi arestat imediat, daca nu va fugi in Rusia, daca va ma fi vreo rusie pe atunci….sau doar o intindere de pamant cu silozuri nucleare, unde oameni castiga 15 dolari pe luna si mananca radacini si sobolani. Mare idiot ORBAN; inteleg ca nu esti de acord cu toate cele ce se intampla in UE dar sa iei parte lu Hitler cand toata lumea civilizata se ridica impotriva lui arata e felöe de om esti cu adevarat..

    Reply
    • Babavanga says:
      March 1, 2022 at 11:50 am

      Că noi nu vom avea mult de suferit??! Rusia cea mai mare exportatoare de făină și gaz…

      Reply
    • poseidon says:
      March 1, 2022 at 12:16 pm

      Este singurul politician european care știe ce vrea pentru poporul său!

      Reply
    • Vlad comunistu bolșevic says:
      March 1, 2022 at 1:35 pm

      Doamne ajuta!
      O Ungarie slabă și inofensivă este exact ce ne trebuie că să știm că Ardealul e in siguranță al României!
      De mult timp salivează Orban după Ardeal… De asta e mare prieten cu Germania alți trădători din UE & NATO

      Postacii comuniști acum nu mai plângeți că toate supermarketurile din Romania sunt nemțești?

      Reply
  4. Cetatean says:
    March 1, 2022 at 3:23 am

    A gandi rational si pacifist nu inseamna ca vrea relatii cu Putin. Probabil, tine mai mult la interesele poporului sau, decat onor politicienii romani.

    Reply
    • Eu says:
      March 1, 2022 at 8:17 am

      Si eu sunt deacord cu afirmatia ta. De ce sa ma leg la cap daca nu ma doare! Cand USA a intrat in Afganistan UE ce a facut?!

      Reply
      • Cosmin says:
        March 1, 2022 at 1:32 pm

        si-au trimis si ei trupe in Afganistan…chiar si romania

        Reply
    • Axinte says:
      March 1, 2022 at 8:46 am

      Foarte bine face.Nu trebuie sa implice tara lui în conflicte care nu le aparțin. Din presa reiese ca Ucraina se pare ca bombarda regiunile separatiste rusofone chiar pe timpul așa zisei paci. Pe ce armata se baza oare atacandu-î pe ruși, pe a nato sau pe a altora?Când îi cerea Johanis drepturi pt romani se făcea ca ploua.Deci implicare minima sau deloc pt România.

      Reply
    • Gabriel pt cetatean says:
      March 1, 2022 at 9:46 am

      Felicitari pt comentarii………Bravo !

      Reply
      • Vasile says:
        March 1, 2022 at 10:22 am

        Când americanii au bombardat sârbii, unde afost solidaritatea împotriva războiului. Noi vrem neapărat război, chiar ne rugăm-după comportamentul aleșilor noștri.

        Reply
        • Vlad comunistu bolșevic says:
          March 1, 2022 at 1:16 pm

          Mincinosule, Sârbii au comis genocid față de albanezi și croați. Au fost pedepsiți pe drept!
          Omorau tot și îi adunau în gropi comune

          Reply
    • Litzu says:
      March 1, 2022 at 1:22 pm

      In situația de față, nu există neutralitate. Dacă nu susține raul cel mic adică Ucraina înseamnă că indirect susține rău cel mare adică Rusia

      Reply
  5. Mocofan-club says:
    March 1, 2022 at 7:51 am

    Păi Orban îl suna zilnic pe Dracnea și discutau ore-ntregi la teleșpan.

    Reply
    • pt Mocofanu says:
      March 1, 2022 at 9:47 am

      Mă tu esti de la STS? Nu? atunci taci si nu fabula…!

      Reply
    • Anti says:
      March 1, 2022 at 10:56 am

      Orban era prieten cu Basescu & Co #ule

      Reply
  6. Altul says:
    March 1, 2022 at 8:14 am

    uNGARIA susține prin aceasta decizie crimele împotriva oamenilor nevinovați. 👎👎👎👎👎 Aceleași gânduri criminale și expansioniste le are și uNGARIA.,care sub pretexte josnice întoarce spatele la crimele comise de teroriștii rusi.

    Reply
    • roman pt ALTUL says:
      March 1, 2022 at 9:51 am

      atat minoritatea romana cat si cea maghiara au de suferit in Bucovina de Nord ( Ucraina) prin refuzul statului ucrainian de a le aproba scoli in limba materna , la fel si biserici . Numai ca ai nostri sefi au uitat de asa ceva pe cand Ungaria NU !!!!! Clar?

      Reply
      • Vlad comunistu bolșevic says:
        March 1, 2022 at 1:18 pm

        In cazul ăsta conducătorii români sunt de vină! PSD care se mai și dau mari patrioți nu a făcut nimic ptr românii de peste granițe. Mulțumește le lor! La PSD ii tăi dragi mă comunistuleeee

        Reply
  7. dac says:
    March 1, 2022 at 9:29 am

    Dacă Ungaria nu este solidara total cu restul tarilor din UE…. ATUNCI SĂ IA SĂ AFARA DIN UE!!! SAU SĂ FI E DATĂ AFARAAAA din UE!!!!

    Reply
    • @dac says:
      March 1, 2022 at 10:38 am

      Unele din dispozitiile celor de pe la Bruxelles nu convin multora ( chiar si de la noi) dar majoritatea tace. vezi LGB… prin scoli si alte celea
      Orban a declarat mereu ca in primul rand il intereseaza situatia si dorinta poporului sau pt prosperitate si apoi alte ”indicății pretioase” convenabile sau mai putin convenabile poporului sau ,venite de prin alte parti si care nu tin de multe ori seama de doleantele poporul sau.
      Pe Orban nu l-am vazut stand in pozitia ”ghiocelul” in politica europeana sa fie clar.
      Asa ca……………….mai taci !

      Reply
    • Vasile says:
      March 1, 2022 at 10:50 am

      In zona ucrainiana a Bucovinei sunt peste 500 de mii de minoritari romani ce nu pot beneficia de scoli in limba de predare romana si nici biserici ce tin slujbe in limba romana pt ca statul nu doreste asa ceva. De ce nu e intrebat dl Zelenski despre asa ceva ca doar e om de cultura ( fost actor) nu doar simplu politician ??

      Reply
  8. roman says:
    March 1, 2022 at 10:45 am

    total de acord cu cele declarate de ministrul Szijarto!!!!! BRAVO !

    Reply
  9. istoric says:
    March 1, 2022 at 10:59 am

    Popoarele pe teritoriului actual al Ucrainei de a lungul timpului – conform WIKIPEDIA :
    – slavi
    – finougrică
    – rusini
    -tătari
    -huni
    – ucrainieni ( sec.XI. -XII. )
    – ruși
    – mongoli
    – polonezi ( sec.XVI.)
    Ps. nici istoria rușilor nu este mai ”clară”

    Reply
  10. Catalin says:
    March 1, 2022 at 11:00 am

    Ungaria ar trebui exclusa din UE si in locul ei primita Ucraina. Ungaria ar putea sa intre in Comunitatea statelor Independente.
    Independente de bun simt, independente de ratiune, independente de logica, independente de umanitate.

    Reply
  11. Zippo says:
    March 1, 2022 at 11:04 am

    Individul ori e dus cu pluta ori stie ceva. Una din doua.

    Reply
  12. luli says:
    March 1, 2022 at 11:05 am

    Popoarele pe teritoriului actual al Ucrainei de a lungul timpului – conform WIKIPEDIA :
    – slavi
    – finougrică
    – rusini
    -tătari
    -huni
    – ucrainieni ( sec.XI. -XII. )
    – ruși
    – mongoli
    – polonezi ( sec.XVI.)
    Ps. nici istoria rușilor nu este mai ”clară”

    Reply
  13. depinde says:
    March 1, 2022 at 12:00 pm

    Depinde din ce punct de vedere este privita pozitia ungurilor.daca opinia vine de la oameni care nu au coloana vertebrala,si se ploconesc la UE trebuie sau ba,ungurii nu au dreptate. Daca este apreciata ca fiind a unui politician lucid si patriot(chiar autoritar),pozitia este una demna,si de ocrotire a interesului national,ignorat de cei dintai…Depinde….

    Reply
  14. Basil says:
    March 1, 2022 at 12:20 pm

    Si daca din greseala ataca cineva ungaria dau de baut !

    Reply
  15. Anon says:
    March 1, 2022 at 2:46 pm

    Daca nu ma insel fiind in NATO si cu baze militare , deveniti tinta inmplicit daca Rusia ocupa Ucraina.
    Sau Ungaria are alte planuri?

    Reply
    • Mocofan-club says:
      March 1, 2022 at 5:07 pm

      Orban, joacă la două capete. Dacă va câștiga URSS-ul, hop, va sări în barca rusăraiei, dar dacă UE-ul va cartiga match-ul, va sări în barca euroatlantică, unde, îl va ifiera post-mortem pe tavarișu putin, și va pica tăt în picioare ca mâța.

      Reply
  16. Cele mai citite știri

    1
    Europenii propun o „forță multinațională” în Ucraina cu „contribuții ale națiunilor voluntare”
    2
    Stinge UTA Farul, la Ovidiu?
    3
    Săptămâna viitoare va fi decisivă pentru Ucraina, avertizează Ursula von der Leyen
    4
    Primarul Valentin Bot, dublu premiat de Asociația Comunelor din România
    5
    Expoziție de artă a colajului la Arad
    6
    Endometrioza – „boala tăcută” care afectează tot mai multe femei tinere. Medicii ginecologi trag un semnal de alarmă
    7
    Fostul ministru al Mediului, Mircea Fechet, despre sentința în cazul lui Țigan
    8
    Teodor Țigan, obligat să restituie prima de pensionare
    9
    O judecătoare din Craiova anunță că se alătură protestelor: Știu că poate însemna finalul carierei mele
    10
    Judecătorul care a făcut dezvăluiri în materialul Recorder - interviu la CSM pentru a deveni procuror

    Local

    Primarul Valentin Bot, dublu premiat de Asociația Comunelor din România
    ŞIRIA. „Astăzi este o zi cu o profundă încărcătură emoțională pentru mine și pentru Comuna Șiria” – a anunţat, luni, pe Facebook, Valentin Bot, primarul localităţii.

    UT Arad

    Adrian Mihalcea așteaptă mai mult de la unii jucători
    ARAD. UTA a pierdut ultimele două meciuri din campionat, iar Adrian Mihalcea spune că ele au schimbat, cumva, drumul echipei. E clar, ne îndreptăm spre play-out, nu play-off.

    România

    Ministrul Culturii retrage proiectul care norma munca artiștilor: Problema rămâne. Căutăm alte soluții
    Ministrul Culturii, Demeter Andras, a anunțat, marți, că a retras propunerea de program-pilot al Ministerului Culturii referitor la realizarea unor rapoarte zilnice privind evidența timpului de muncă în instituțiile publice de spectacol sau concert, precizând că vor fi căutate alte soluții, deoarece problema rămâne.

    Local

    Clădirile și terenurile neîngrijite riscă supraimpozitarea cu până la 500%
    În prealabil, proprietarii vizați vor primi o somație însoțită de o fișă de evaluare, document în care sunt detaliate problemele identificate la nivelul fiecărei clădiri sau al fiecărui teren. Imobilele și terenurile din municipiu, aflate în proprietate privată, cu grad accentuat de degradare

    România

    Instanța supremă cere sesizarea Curții de Justiție a UE cu privire la modificările la pensiile speciale ale magistraților
    Instanța supremă, condusă de Lia Savonea, a solicitat marți Curții Constituționale să sesizeze Curtea de Justiție a Uniunii Europene cu o întrebare preliminară în legătură cu proiectul Guvernului de modificare a pensiilor speciale ale magistraților.

    ARADON Sport local

    Bocsig II şi Horia merg la turneul final
    ŞIRIA. Penultima etapă zonală din Campionatul Judeţean de futsal, ediţia 2026, s-a desfăşurat duminică în sala de sport din Şiria.

    Local

    Polițistul arădean prins cu șpaga rămâne în arest
    Stelian Dorel Paven, polițistul arădean prins în flagrant în timp ce lua mită, a contestat măsura arestului preventiv.

    România

    România se află pe ultimul loc în UE la utilizarea inteligenței artificiale de către tineri
    Anul trecut, 63,8% dintre tinerii cu vârste între 16 și 24 de ani din Uniunea Europeană au folosit instrumente de Inteligență Artificială generativă (AI), aproape dublu față de populația generală (cei cu vârste cuprinse între 16 și 74 de ani), unde ponderea a fost de 32,7%, arată datele publicate marți de Eurostat, cu ocazia Zilei pentru un internet mai sigur.

    Local

    Proteste la 30 de primării din județ
    Participanții la grevă spun că primăriile nu trebuie să fie instituții profitabile, ci să lucreze eficient pentru cetățeni. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.