aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Zeci de mii de locuitori din Gaza aşteaptă evacuarea medicală, avertizează MSF

Zeci de mii de locuitori din Gaza aşteaptă evacuarea medicală, avertizează MSF

la 3 December 2025 14:00
4 Comentarii

Zeci de mii de locuitori din Gaza aşteaptă evacuarea medicală, avertizează MSF

Foto: EPA/MOHAMMED SABER
3 December 2025 14:00
Un responsabil al organizaţiei Médecins Sans Frontieres (Medici Fără Frontiere, MSF) a făcut apel la comunitatea internaţională să-i primească pe zecile de mii de locuitori din Gaza care au nevoie urgentă de evacuare medicală, avertizând că sute de oameni au murit deja din cauză că nu au putut fi evacuaţi, transmite miercuri AFP.
Un responsabil al organizaţiei Médecins Sans Frontieres (Medici Fără Frontiere, MSF) a făcut apel la comunitatea internaţională să-i primească pe zecile de mii de locuitori din Gaza care au nevoie urgentă de evacuare medicală, avertizând că sute de oameni au murit deja din cauză că nu au putut fi evacuaţi, transmite miercuri AFP.

Trimite articolul

X

Geneva. „Nevoile sunt imense”, a declarat marţi pentru AFP Hani Isleem, coordonatorul evacuărilor medicale din Gaza al organizaţiei umanitare. Potrivit acestuia, numărul de persoane tratate până în prezent de ţări terţe reprezintă doar o picătură într-un ocean.

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) estimează că peste 8.000 de pacienţi au fost evacuaţi din Fâşia Gaza de la începutul conflictului izbucnit după atacul sângeros al Hamas asupra Israelului din 7 octombrie 2023. Dar mai mult de dublul acestui număr, peste 16.500 de pacienţi, aşteaptă încă să fie evacuaţi pentru tratament în afara teritoriului palestinian.

Potrivit responsabilului MSF, care a vorbind la sediul organizaţiei din Geneva, după ce a însoţit un grup de copii grav bolnavi sau răniţi din Gaza în Elveţia, aceste cifre includ doar pacienţii înregistraţi oficial, iar numărul real de pacienţi care aşteaptă tratament este mult mai mare.

„Estimăm că este de trei până la patru ori mai mare”, a avertizat el.

Până în prezent, peste 30 de ţări au primit pacienţi din Gaza, însă doar câteva, între care Egiptul şi Emiratele Arabe Unite, i-au primit în număr mare.

Din Europa, Italia a primit cei mai mulţi pacienţi, peste 200, în timp ce alte ţări, precum Franţa şi Germania, nu au primit încă niciunul.

În noiembrie, Elveţia a primit un total de 20 de copii în două valuri, împreună cu câteva zeci de însoţitori.

Între cei 13 copii cu vârste cuprinse între două luni şi 16 ani pe care Isleem i-a însoţit săptămâna trecută s-au numărat patru bebeluşi cu malformaţii cardiace congenitale severe, precum şi copii bolnavi de cancer şi alţii care necesitau intervenţii chirurgicale ortopedice complexe.

Fără această evacuare, mulţi dintre ei nu ar fi supravieţuit, a subliniat responsabilul MSF.

Acesta a deplâns faptul că, în pofida deteriorării situaţiei de sănătate din Gaza, ritmul evacuărilor medicale rămâne lent. Iniţial, erau evacuaţi în fiecare lună în medie aproximativ 1.500 de pacienţi, dar după ce Israelul a închis punctul de trecere Rafah către Egipt, în mai 2024, media lunară a scăzut la circa 70. Fragilul armistiţiu intermediat de Statele Unite şi care a intrat în vigoare pe 10 octombrie nu pare să fi deblocat procesul.

În total, în octombrie au avut loc doar 148 de evacuări şi 71 luna trecută, iar în decembrie sunt planificate în prezent doar circa 30 de evacuări, a deplâns Isleem.

Potrivit acestuia, o altă problemă constă în lentoarea şi politizarea frecventă a procesului în potenţialele ţări gazdă. “Ţările au nevoie de mult timp pentru a decide sau a aloca bugetul necesar pentru aceşti pacienţi, care nu îşi permit să aştepte ca această dezbatere să aibă loc”, notează el: peste 900 de oameni au murit deja în aşteptarea evacuării medicale din Gaza din octombrie 2023, o cifră pe care Isleem o consideră ca fiind o subestimare.

O altă dificultate, atenţionează reprezentantul MSF, este că “99,9% dintre ţări cer copii” şi “îi ignoră complet pe adulţi, care au şi ei nevoie de sprijin şi asistenţă vitală”. Trei sferturi dintre cei aflaţi pe listele de aşteptare au peste 18 ani.

Guvernele impun, de asemenea, o listă lungă de alte criterii, inclusiv refuzul pacienţilor însoţiţi de membri ai familiei, în special cei cu fraţi şi surori cu vârsta peste 18 ani.

Confruntat cu această rezistenţă, responsabilul MSF a îndemnat ţările să „înceteze să facă aceste selecţii ca pe o listă de cumpărături” şi să „se concentreze exclusiv pe nevoi şi pe salvarea de vieţi omeneşti”.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
aşteaptă evacuarea medicală ,
coordonatorul evacuărilor medicale din Gaza ,
gaza ,
Geneva ,
Hani Isleem ,
Médecins Sans Frontieres (Medici Fără Frontiere ,
MSF) ,
Zeci de mii de locuitori
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cetatean says:
    December 3, 2025 at 4:28 pm

    Nu era mai simplu sa fie dus acolo un mega-spital din China ? Vezi cum au construit in prioada COVID-ului. Iar prsonalul medical si aparatura deplasata ar fi fost mult mai putin numeroasa.

    Reply
  2. anonim says:
    December 3, 2025 at 7:17 pm

    Absurditati si minciuni , Israelul a construit si dat in folosinta chiar zilele trecute un spital in Gaza , jegurile astea vor sa umple pana la refuz europa cu rebuturile musulmane teroriste din Gaza , stiut fiind faptul caci Hamas in baza acordurilor de incetare a focului trebuie sa treaca la pct . 2 care prevede ca sa predea toate armele …
    Normal caci acum teroristii stau in cumpana , daca predam armele ce va urma , vom fi arestati , asa ca se propaga minciuna cum ca e nevoie de evacuari pe baza medicala ca sa poata fi evacuati teroristii din zona …
    Europa in ce priveste primirea de imigranti face un joc stupit si periculos , nu intreleg cum autoritatile nu au invatat lectia islamului scarbos dupa toate atentatele comise pe continent , dupa toate miscarile islamiste de impunere si acceptare a pretentiilor islamistilor ….
    Vreti sa i evacuati ??? … nu are decat sa i primeasca Arabia Saudita , Quatar , Iran , inclusiv Turcia , deoarece in turcia se afla de mult timp capii Hamas …. cred ca a sosit timpul ca europa sa i expulzeze pe toti asa zisii refugiati din calea razboiului , in Siria e pace , de ce mai sunt tinuti sirienii in europa ???

    Reply
  3. Nu contează says:
    December 4, 2025 at 7:26 am

    Se poate construi un spital chinezesc, dar să zicem că se merge pe varianta MSF… câți refugiați a luat Europa in ultimii 10 ani? Să mai ia și alte țări, nu tot din Europa…

    Reply
  4. islam = cancer says:
    December 4, 2025 at 1:26 pm

    De ce sunt acesti ne-educati si inadaptabili la regulile vestice problema Europei. Nu trebuiesc primiti, sa ii ajute fratii lor msulmani. Avem problemele noastre pe batranul continent si fara astia.

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Serratia marcescens, bacteria letală de la Iași, identificată și la Arad
    3
    Trei cenacluri literare reunite la Arad!
    4
    Report de milioane de euro la Loto 6/49 și Joker
    5
    Banca Mondială și-a revizuit în scădere previziunile privind evoluția economiei României până în 2027
    6
    Tehnică nouă de anestezie, utilizată cu succes la Județean
    7
    După două goluri anulate, UTA a pierdut la Botoșani
    8
    Aradul, izvor nesecat de talente
    9
    Cifre interesante înainte de FC Botoșani – UTA
    10
    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026

    România

    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026
    Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal, pot plăti salarii și achiziționa stocuri până în aprilie 2026, a precizat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.

    Mapamond

    Media despre noile discuții americano-ucrainene în Florida. De fapt delegației Kievului i se va comunica ce au discutat Witkoff și Kushner cu Putin
    Responsabili americani și ucraineni urmează să poarte noi discuții joi în Florida pentru a încerca să găsească o soluție negociată la războiul declanșat de Rusia în Ucraina, într-un moment în care Washingtonul a relaxat sancțiunile împotriva companiei petroliere ruse Lukoil, relatează AFP. 1

    Mapamond

    Putin: Negocierile cu SUA privind Ucraina sunt complexe, dar este nevoie de implicare
    Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi, într-un interviu difuzat de un post de televiziune indian la începutul vizitei sale oficiale în India, că negocierile cu privire la încheierea războiului în Ucraina aflate în desfășurare cu SUA sunt „complexe”, dar pentru reușita acestora este nevoie de implicare, nu de obstrucționarea lor, după ce anterior el a acuzat aliații europeni ai Ucrainei că fac tot posibilul să împiedice acest proces, relatează AFP. 2

    România

    Președintele Dan retrimite în Parlament legea privind combaterea extremismului
    Legea privind combaterea extremismului a fost trimisă la reexaminare de către președintele Nicușor Dan, acesta apreciind că actuala formă a actului normativ ar putea duce la 'amplificarea tensiunilor'. 1

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 04-12-2025 sunt următoarele:

    România

    Ce au căutat românii pe Google în 2025 - păpușa Labubu, kendama sau idei de afaceri
    Păpușa Labubu, kendama, idei de afaceri, dar și trecerea în neființă a unor persoane publice s-au aflat în topul căutărilor din 2025 pe Google, conform unei statistici publicate, joi, de către companie. 1

    Mapamond

    Grupul ungar MOL este interesată să cumpere rafinăriile și benzinăriile Lukoil din Europa
    Grupul petrolier ungar MOL i-a informat pe oficialii americani că este interesată să cumpere activele internaționale ale gigantului petrolier rus Lukoil, compania ungară alăturându-se unei liste tot mai mari de ofertanți, au declarat pentru Reuters trei surse din apropierea acestui dosar. 1

    Mapamond

    Germania mută avioane de luptă în Polonia după recentele incursiuni ale Rusiei în spațiul aerian NATO
    Mai multe avioane de luptă germane Eurofighter Typhoon au decolat joi de la baza aeriană Nörvenich, lângă Köln, îndreptându-se către baza aeriană poloneză Malbork, la sud-est de Gdansk, pentru a consolida flancul estic al NATO, relatează joi dpa.

    Mapamond

    Putin a autorizat otrăvirea cu Noviciok a fostului spion rus Skripal în 2018, potrivit anchetei britanice
    Președintele rus Vladimir Putin trebuie să fi ordonat atacul cu agent neurotoxic Noviciok asupra ex-colonelului agenției de spionaj militare ruse GRU Serghei Skripal în 2018 într-un act „uimitor de imprudent” care a dus la moartea unei femei britanice nevinovate, concluzionează o anchetă independentă efectuată în Marea Britanie, potrivit Reuters. 4
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.