Ucraina. Potrivit unei ştiri publicate duminică de publicaţia „Ukrainska Pravda”, primarul oraşului Lvov, Andrii Sadovîi, şi colonelul Roman Kostenko, ofiţer al Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU), au confirmat că preşedintele Zelenski a semnat un decret pentru a scoate ţara invadată de Rusia din Convenţia de la Ottawa.
„Tocmai am fost informat că preşedintele Ucrainei a semnat un decret prin care se promulgă decizia Consiliului de Securitate Naţională şi Apărare al Ucrainei de a retrage din Convenţia de la Ottawa, tratatul internaţional ce interzice utilizarea, stocarea şi producţia de mine antipersonal”, a scris Kostenko pe contul său de Facebook.
Sadovîi, la rândul său, a subliniat pe Telegram că Ucraina a luat duminică această „decizie dificilă, dar necesară”.
„Rusia lansează sute de mii de soldaţi împotriva noastră în fiecare zi. Pentru a proteja soldaţii şi oraşele noastre, avem dreptul să folosim toate mijloacele de apărare, inclusiv câmpurile de mine”, a scris primarul din Lvov, pentru care „securitatea este mai presus de toate”.
El a subliniat că, prin această decizie, Ucraina se alătură ţărilor europene care au ieşit recent din acordul internaţional privind interzicerea minelor antipersonal, cum ar fi Polonia, Letonia, Estonia şi Finlanda.
Sursa: AGERPRES
Trimite articolul
XNu vreau sa mai scrieti despre Zelenski. Este co-vinovat de cum a ajuns tara sa.
-
Faptul ca tu nu vrei sa apara ceva in presa libera este irelevant, inca in Romania ne aflam in democratie si chiar daca democratia romaneasca are anumite probleme, aceasta ramane democratie. Daca i-am fi avut prezident pe Simion galeristul legionar si premier pe gurul cipurilor din cola, atunci ai fi avut parte de cenzura pe stil rusesc…
-
pesedache, si acuma ce fel de cenzura avem? Nu mai scapam de voi ca de raie.
-
Nici noi nu scapam de voi ciolovecii sugeranisto-pesedisti si de cozile de topor analfabete iubitoare de legionari si de cipuri din cola. Mancati litera “i” zilnic si o faceti pe patriotii, cand de fapt sunteti toata ziua cu ochii-n propaganda mujica. E momentul “sa fugeti” voi inapoi in Rusia voastra natala, unde va e locul
-
Cand depasiti zece la suta sa ma suni. Pana atunci taci si linge funduri. Iar la gramatica, trebuie sa reincepi de la liniute si bastonase. Singurul domeniu in care excelezi este minciuna ipocrita si vanzarea de tara, la fel ca parintii si bunici tai. Cei abuzati de rusi din ce ai povestit tu.
-
Dupa acest comentariu, meriti o talanga pe masura, de preferabil montata in grajdul siberian unde-ti faci veacul.
-
-
-
Corect, propun ca rusii sa-i bage o mina in poponetz!
-
Te oferi sa faci tu acest gest? Ca esti mare fan poponetze…
Imi pare ceva de bun simt , in caz de razboi cu o forta mult superioara , nu mai te raportezi la conventii absurde si inutile pt a ti apara tara !!!
Vor crapa rusi prin utilizarea acestor mine ??? foarte bine ! sa stea in mm lor acasa la ei ?
Rusia e prima care a incalcat zeci de conventii in acest razboi , de ce trebuie ucraina sa se poarte atunci cu manusi cu mizeriile de bolsevici ???