aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
30 De ani de la Mineriadă. Câțiva arădeni, implicați în evenimente

30 De ani de la Mineriadă. Câțiva arădeni, implicați în evenimente

De Eugen Rogojan
la 13 June 2020 09:50 Reactualizat la: 13 June 2020 10:01
8 Comentarii

30 De ani de la Mineriadă. Câțiva arădeni, implicați în evenimente

13 June 2020 09:50 Reactualizat la: 13 June 2020 10:01
Mineriada din iunie 1990 a fost cea de-a treia mineriadă, desfășurată în 13-15 iunie. În evenimentele din București au fost implicate și persoane din Arad, fie ca lideri ai minerilor, fie ca victime.
Scris de Eugen Rogojan - Mineriada din iunie 1990 a fost cea de-a treia mineriadă, desfășurată în 13-15 iunie. În evenimentele din București au fost implicate și persoane din Arad, fie ca lideri ai minerilor, fie ca victime.

Trimite articolul

X
Mineriada din iunie 1990 a fost cea de-a treia acțiune de acest gen întreprinsă în România postdecembristă. A avut loc în perioada 13-15 iunie 1990 în București, când forțele de ordine, susținute de mineri, au intervenit în forță împotriva protestatarilor din Piața Universității și a populației civile. A fost considerată cea mai sângeroasă, cea mai brutală ca stil și anvergură dintre toate acțiunile minerilor

Evenimentele tragice petrecute în București au fost declanșate prin acțiunea de evacuare a ultimilor manifestanți din Piața Universității. Manifestarea pornise din nemulțumirea populației față de evoluția politică a țării dintre Revoluție și alegerile din 20 mai. Printre nemulțumirile lor se regăsea și nedezvăluirea adevărului asupra celor care „au executat masacrele din Timișoara, București, Sibiu, Cluj, Arad și din alte localități, în decembrie 1989”. Lucru nedezvăluit nici până astăzi…

Printre liderii minerilor plecați în iunie 1990 către București pentru a „restabili ordinea în capitală”, cum spunea Ion Iliescu la acea vreme, s-a regăsit și un arădean. Petru Braiț, născut la Julița, Arad, trăiește astăzi în Petrila, Hunedoara, iar atunci când a fost deschis „Dosarul Mineriadei”, acesta a fost încadrat ca suspect. Conform rechizitoriului „Dosarului Mineriadei”, publicat în 12 iunie 2017, „în luna iunie 1990, lider la Exploatarea Minieră Petrila era Braiț Petru. În după amiaza zilei de 13 iunie 1990, dispeceratul central din cadrul Combinatului Minier Petroșani a transmis dispeceratului E.M. Petrila un comunicat prin care se solicita ca minerii să plece în București, pentru a susține guvernul”.

Mai mulți angajați ai Exploatării Miniere (E.M.) Petrila, au declarat anchetatorilor că au fost sunați în acea zi de 13 iunie, de către dispecerul E.M, care i-a anunțat să se prezinte la serviciu, „întrucât minerii trebuie să meargă la București, pentru a apăra instituțiile statului”.

Astfel, minerii care ar fi trebuit să intre în schimbul 3, dar și cei care au ieșit din schimbul 2 – până în 200 de persoane, s-au „înarmat cu securi, cozi de topoare, furtunuri cu inserţie de oţel, bare metalice, iar în jurul orelor 20:30 au plecat cu dubele spre Gara Petroșani, fiind însoțiți de suspectul Braiţ Petru”, conform rechizitoriului.

Alți mineri, care au aflat mai târziu despre plecarea colegilor spre București, s-au îndreptat către capitală cu un autovehicul. Ajunși în Gara de Nord, toți au fost urcați într-un microbuz pe care erau montate portavoci. „De acolo, la indicația inculpatului Iliescu Ion, care le-a cerut să se deplaseze în Piața Universității, pentru a face curățenie și ordine, s-au deplasat cu toții la Universitate și sub îndrumarea numitului Cămărășescu Nicolae, au pătruns în subsolul Universității și au agresat persoanele aflate acolo, printre care și pe numitul Munteanu Marian.”

Petru Braiț, arădeanul ajuns lider al minerilor din Petrila, a menționat în declarațiile date anchetatorilor că pe 14 iunie, dimineața, a făcut parte, alături de Nicolae Drella și Miron Cozma, „din delegația care a purtat o scurtă discuție cu Ion Iliescu în sediul Guvernului, solicitând acestuia să vorbească minerilor din balconul clădirii. Urmare a acestui fapt, Ion Iliescu a solicitat minerilor să se deplaseze în Piața Universității pentru a face curățenie”.

Arădeni bătuți de mineri

În același rechizitoriu se menționează și numele unor arădeni care au fost printre persoanele vătămate în timpul Mineriadei din 13-15 iunie 1990. Freiszinger Martin, născut în urmă cu aproape 63 de ani la Șicula, mutat ulterior în județul Ilfov, s-a numărat printre ei. Din declarația acestuia, rezultă că „în ziua de 14 iunie 1990, în jurul orei 8:30 acesta a plecat de acasă spre Piața Unirii unde a fost legitimat de mineri, apoi lovit cu un târnacop în cap. A fost dus apoi la Poliția Capitalei, apoi transportat cu o dubă laU.M. 0575 Măgurele, unde a fost ținut 6-7 zile, perioadă în care a fost audiat, fotografiat și amprentat. A fost amendat și a semnat procesul-verbal de contravenție. În perioada în care a fost reținut la U.M. 0575 Măgurele nu a fost agresat”.

O altă persoană născută în Arad, G. Viorel-Ioan, în vârstă atunci de doar 15 ani, a fost jefuită de către mineri în fața magazinului Victoria. Din declarația dată de acesta în urmă cu câțiva ani, a rezultat că „în dimineața zilei de 14.06.1990, în jurul orei 10:00 acesta se afla în apropierea magazinului Victoria, unde a fost oprit de către un grup de mineri, unul dintre aceștia sustrăgându-i suma de 1.000 lei, începând să-l lovească, pierzându-și cunoștința. Și-a revenit în timp ce era dus la Poliţia Capitalei de unde a fost transportat la U.M. 0575 Măgurele unde a fost introdus în garajul unității. A fost audiat, fotografiat și amprentat, fiind transferat într-un centru de minori de unde a fost luat acasă de către părinți, după aprox. 2 – 3 zile”. Spre deosebire de Freiszinger, acesta a ales să nu se constituie parte civilă în cauză.

Un alt caz este cel al lui Ioan Herlo, născut în Chereluș în perioada interbelică. În vârstă de 61 de ani în timpul Mineriadei, acesta a fost împușcat în picior, în fața colonadelor dinspre Calea Victoriei spre Universitate, pe 13 iunie 1990. Transportat la Spitalul Colțea, acesta a deținut biletul de externare.

Dosarul Mineriadei

Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție din România a început, pe 20 februarie 2018, judecarea Dosarului Mineriadei din 13-15 iunie 1910. În cadrul acestuia au fost trimise în judecată, pentru crime împotriva umanității, 14 eprsoane, între care fostul președinte Ion Iliescu, fostul premier Petre Roman, fostul vicepremier Gelu Voican Voiculescu, fostul șef al Serviciului Român de Informații Virgil Măgureanu și fostul lider sindical Miron Cozma. Oficial, Mineriada din 13-15 iunie 1990 s-a soldat cu șase morți (patru prin împușcare, un decedat în urma unui infarct și o persoană înjunghiată), respectiv 746 de răniți.

Trimite articolul

X
Taguri:
„Dosarul Mineriadei” ,
30 de ani de la mineriada ,
aradeni ,
bucuresti ,
eveniment tragic ,
iunie 1990
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Axinte Pârțu says:
    June 13, 2020 at 10:05 am

    “Iliescu să trăiască, că-i capu’ la țara noastră!”

    Reply
  2. vasile says:
    June 13, 2020 at 11:32 am

    ,,Noi v-am condus pe voi iar copii nostri ii vor conduce pe copii vostri ” ( Silviu Brucan)
    NOI v-am batut , NOI v-am jefiut , iar cand noi vom fi prea batrani ca sa mai putem ciordi , VOI ne veti plati pensii speciale .
    Popor de idioti…..

    Reply
    • Zorro says:
      June 13, 2020 at 1:24 pm

      Zi-le la aia care isi vand viitorul copiilor pe cateva bancnote de 10 lei. Si care erau in putere la revolutie/mineriade si au vazut cu ochii lor cum sta treaba.

      Reply
  3. Marius says:
    June 13, 2020 at 2:27 pm

    Bine cal-ați împușcat pe Ceaușescu, dar pe restu când?

    Reply
  4. costel says:
    June 13, 2020 at 3:29 pm

    Se stie cine a executat masacrele din decembrie. Armata si a acoperit crimele si a pus mana pe tara doar din pix. fara Armata Ion Iliescu era zero, null. in iunie l-au inlaturat pe Ratiu, agent sub acoperire al CIA. Ratiu ar fi putut prelua puterea. Cat despre copii care vor conduce alti copii, guess what: nu vor conduce nimic, tzara e praf pulbere.

    Reply
  5. Tweety says:
    June 13, 2020 at 6:24 pm

    “Ceausescu a intinat idealurile comunismului” iar Iliescu si-a omorat concetatenii ca sa ajunga la putere.

    Asta-i motivul ca sa pastram vii in memoria colectiva toate crimele, de orice fel, ale oricarei persoane aflate in functii de conducere cat si a partidelor care au girat faradelegile.

    Altfel riscam sa repetam istoria.

    Reply
    • tWEETy says:
      June 14, 2020 at 8:48 am

      dar dosarul revolutiei a fost inchis de cheovesi pe vremea lui basanau ! ..in cazu in care nu ai stiut !

      Reply
  6. Silvia says:
    June 14, 2020 at 3:06 pm

    Și Iliescu este tot liber…….
    Când îl vedem între bare și pe el?

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Prima zăpadă consistentă după mai mulţi ani a crescut cu 20% numărul de turişti la Moneasa
    2
    Ilie Bolojan va prelua interimatul la Ministerul Educației
    3
    OPINII. Sfârșitul pensiilor speciale?
    4
    Miruță: Guvernul își va asuma răspunderea pentru diminuarea fondului de salarii cu 10%
    5
    Mamă și fiu din Felnac, reținuți pentru trafic de droguri
    6
    UPDATE. O casă a luat foc, la Chișlaca
    7
    Unirea Sântana nu are presiunea obiectivului
    8
    Trump „crede că va fi găsită o soluţie” în privinţa Groenlandei
    9
    Echipa lui Trump pregătește opțiuni militare în Iran după suspendarea dialogului cu Teheranul
    10
    Vladimirescu: O casă a luat foc din cauza coșului de fum necurățat

    ARADON opinii

    OPINII. Sfârșitul pensiilor speciale?
    Decizia Curții Constituționale, prin care magistrații sunt coborâți de la rangul de semizei la cel de muritori de rând, ar putea fi începutul normalizării acestei țări. 2

    Local

    VIDEO
    Jandarmii, pe post de... pompieri: au stins un... coș de gunoi
    ARAD. Ce activități mai au jandarmii arădeni? Sting coșuri de gunoi care au luat foc. Și se și laudă cu asta. 2

    România

    Bolojan: Avem pregătit proiectul privind cumulul pensiei cu salariul la stat. Va fi adoptat în zilele următoare
    Proiectul privind cumulul pensiei cu salariul la stat este pregătit și în zilele următoare îl veți vedea adoptat de Guvern, a declarat miercuri prim-ministrul Ilie Bolojan. 2

    România

    Bolojan: În două-trei săptămâni vom afla dacă am pierdut fondurile aferente jalonului privind pensiile magistraților
    Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri că imediat ce proiectul privind pensiile magistraților va deveni lege, prin promulgare și publicare în Monitorul Oficial, Guvernul va continua dialogul cu Comisia Europeană, astfel încât România să nu piardă cele 230 de milioane de euro, granturi din PNRR, fonduri aferente acestui jalon. 2

    Mapamond

    Slovacia amenință Ucraina cu măsuri de retorsiune dacă oleoductul Drujba rămâne blocat
    Prim-ministrul slovac Robert Fico a declarat miercuri stare de urgență în materie de aprovizionare cu petrol din cauza întreruperii livrărilor rusești prin oleoductul Drjuba și a amenințat Ucraina cu măsuri de retorsiune dacă situația persistă, relatează AFP. 10

    România

    CCR: Proiectul privind reforma pensiilor magistraților asigură o trecere graduală la noile condiții de vechime și de vârstă
    Curtea Constituțională a României a stabilit, miercuri, că noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților asigură o trecere graduală la noile condiții de vechime și de vârstă necesare obținerii pensiei de serviciu.

    Mapamond

    Ungaria a sistat livrările de motorină către Ucraina, ca represalii după blocarea conductei petroliere Drujba
    Guvernul ungar a anunțat miercuri suspendarea livrărilor de motorină către Ucraina, întrucât aceasta menține blocată conducta Drujba prin care este livrat petrol rusesc către Ungaria și Slovacia, țări care sunt acum nevoite să recurgă la rezervele lor strategice de petrol, relatează agențiile EFE și MTI. 5

    România

    Călin Georgescu rămâne sub control judiciar. Decizia a fost luată de un complet de divergență
    Tribunalul București a decis miercuri ca fostul candidat la alegerile prezidențiale Călin Georgescu să rămână sub control judiciar în dosarul în care este judecat pentru propagandă legionară. 9

    Local

    Aradul, codaș la vaccinarea ROR: acoperire de 31% la vârsta de un an
    Județul nostru nu se mai situează pe ultimul loc când vine vorba despre vaccinarea ROR a copiilor, dar ramâne în partea de jos a clasamentului. Organizația Salvați Copiii avertizează că România traversează cea mai gravă criză de vaccinare din ultimele deceniu. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.