aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Accident mortal surprins de camerele de supraveghere în Brașov: impact frontal între două autoturisme

Accident mortal surprins de camerele de supraveghere în Brașov: impact frontal între două autoturisme

la 5 March 2020 13:41 Reactualizat la: 6 March 2020 13:29
40 Comentarii

Accident mortal surprins de camerele de supraveghere în Brașov: impact frontal între două autoturisme

Foto: Informatii Rutiere Brasov
5 March 2020 13:41 Reactualizat la: 6 March 2020 13:29
Un accident mortal s-a produs miercuri dimineața pe strada Aurel Vlaicu din Brașov după ce un șofer de Taxi nu a acordat prioritate.
Un accident mortal s-a produs miercuri dimineața pe strada Aurel Vlaicu din Brașov după ce un șofer de Taxi nu a acordat prioritate.

Trimite articolul

X

Potrivit informațiilor două autoturisme, scrie Bihon.ro s-au ciocnit frontal după ce un alt autoturism a intrat in intersecție fără sa acorde prioritate. Accidentul a fost surprins de camerele de supraveghere.

În urma impactului frontal deosebit de puternic, un bărbat de 57 de ani a murit pe loc, iar o tânără de 25 de ani se află în stare gravă la spital, cu fractură de coloană şi alte traumatisme severe.

În imagini se observă cu un șofer de Taxi a ieșit pe o stradă secundară fără a se asigura corespunzător și că nu a respectat indicatorul „STOP”.

Un autoturism Dacia Duster, aflat pe prima bandă a tras stânga pentru a evita un impact cu șoferul de Taxi, iar șoferul Opelului roșu, care ulterior a decedat, a tras și el la rândul lui pe partea stângă, intrând pe contrasens și lovind frontal o Toyota, condusă de o tânără de 25 de ani.

Trimite articolul

X
Taguri:
accident ,
brasov ,
live ,
mortal ,
video
40 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ageamii-cu-permise says:
    March 5, 2020 at 2:57 pm

    A tras stanga aiurea fara sa se asigure ca nu loveste pe nimeni?de ce naiba nu o fi franat impactul era mai usor si fara morti. Da!

    Reply
    • Bau Bau says:
      March 6, 2020 at 8:04 pm

      Corect!. Cred ca in asemenea situatii, doar 10% dintre posesorii de permis, calca trana. Asta inseamna, dupa umila mea parere, ca majoritatea nu vad ce se intampla in jurul lor, doar in fata si in imediata apropiere. Dupa parerea mea, toti 3 sunt vinovati. Niciunul dintre ei nu au procedat corect. Taximetristul a fortat intrarea in intersectie, ceilalti doi in loc sa franeze, au tras stanga.

      Reply
  2. anotimp says:
    March 5, 2020 at 3:28 pm

    Oare Dusterul alb a semnalizat? A cam scapat cu basma curata

    Reply
    • Andrei says:
      March 5, 2020 at 3:50 pm

      Ce dracu sa semnalizeze? Tu ai timp de semnalizat cand eviti in ultimul moment un impact. Sigur nu ai permis de conducere.

      Reply
      • Aurelian says:
        March 5, 2020 at 8:03 pm

        Dusterul a schimbat banda, trecand de pe banda 2 pe banda 1. Taximetristul cand s-a asigurat, acesta inca era pe banda 2, deci banda 1 ar fi fost libera pentru taximetrist. Probabil de asta intreaba daca a semnalizat Duster-ul…

        Reply
        • Morosanu says:
          March 6, 2020 at 4:31 pm

          Corect

          Reply
    • anotimp2 says:
      March 5, 2020 at 3:54 pm

      Unii oameni sunt atât de proști încat nici nu ar trebui să aibă voie să știe să scrie ! mai bine te abțineai!raționamentul tău e varză

      Reply
    • Cozma says:
      March 5, 2020 at 4:52 pm

      Ba mai degraba tu nu ai permis. Cel cu taxi s-a oprit si s-a asigurat, probabil cel cu duster a schimbat banda si din cauza asta s-a ajuns la accident. Vinovat este clar cel cu taxi, vinovat moral pare sa fie cel cu duster.

      Reply
    • Adrian says:
      March 5, 2020 at 7:26 pm

      Prieteneeeee … tu te auzi ce vorbesti ???
      Tu cand eviti o coliziune semnalizezi ???
      Apropo … ai Permis de Conducere sau comentezi din fotoliu ???

      Reply
      • Bau Bau says:
        March 6, 2020 at 8:07 pm

        Dar tu, Adrian prietene, ca sa eviti o coliziune, tragi stanga punandu-i pe altii in pericol? Sau comentezi si tu din fotoliu? No offence.

        Reply
    • anonim says:
      March 5, 2020 at 8:40 pm

      Taxiul a oprit la indicatorul STOP !!! se vede clar ca nu a oprit, asa ca nu mai cauta vina in alta parte , vinovat clar e taximetristul care a fortat ca idiotul intrarea in intersectie , tupeu de tigan care din pacate a costat o viata , sper ca idiotul de taximetrist sa primeasca ce merita

      Reply
  3. romanul says:
    March 5, 2020 at 3:48 pm

    Soferul de taxi ar trebui bagat la inchisoare pentru ca a provocat un accident din care un om nevinovat a murit.Majoritatea taximeteistilor fac la fel, mult tupeu si putina minte.

    Reply
  4. andreii says:
    March 5, 2020 at 5:42 pm

    Din cate se observa pe film, priviti cu atenție toata secunda 5, incet cu stop/play:
    După ce trece masina de culoare inchisă pe banda 1, atunci taxi vede ca banda 1 e libera si incepe sa intre in intersectie.
    Se vede clar la sfarsitul sec. 5 că Dusterul intra si el pe banda 1 venind din banda 2, practic depăseste pe dreapta masina rosie si apoi i se baga in fata, cred ca si Dusterul e cel putin la fel de vinovat ca taxi, daca nu mai mult.

    Reply
    • Adrian says:
      March 5, 2020 at 7:30 pm

      Oricum taximetristul nu avea ce cauta in trafic pana cand nu trecea Duster-ul.
      Si … apropo … in rumania pe strazile cu doua benzi de circulatie pe sens aia nu este depasire (de tampita ce este legea rumaneasca). Daca era in Germania … Duster-ul era vinovat ca a depasit pe dreapta, in schimb la rumania … este legal.

      Reply
    • Dan says:
      March 5, 2020 at 8:24 pm

      “Se vede clar la sfarsitul sec. 5 că Dusterul intra si el pe banda 1 venind din banda 2”, pana aici spui corect, prietene, dar apoi “o iei pe aratura” : cum naiba sa DEPASEASCA PE DREAPTA Dusterul, cand el ERA DEJA PE BANDA 2( ce din stanga) , iar Opelul rosu ERA IN SPATELE LUI !!!
      Poate vrei sa zici ca Dusterul s-a tras de pe banda2 ( pe care deja era) CA SA FACA LOC Opelului care VENEA LANSAT IN SPATELE LUI , de aia nici n-a mai putut evita eschiva Dusterului. Daca Opelul era depasit de Duster, ar fi mers clar mai incet ca aceasta si putea frana in spatele lui fara sa fie nevoit sa treaca pe contrasens!
      Dar Opelul se vede ca venea lansat, cu viteza f mare si spera ca Dusterul sa i faca loc, iar revenirea acestuia pe banda2 ( ca sa ocoleasca taxiul) l a luat pe nepregatite, “cu talpa-n blana” si n a mai avut ce face decat o eschiva pe contrasens, unde din pacate venea Toyota.

      Reply
      • Dudu says:
        March 6, 2020 at 12:25 am

        Cel Mai bun coment

        Reply
      • Dan says:
        March 6, 2020 at 7:08 am

        PS: in privinta vinovatului principal n-am nici o obiectie: e nesimtitul de taximetrist, care intra cu tupeu in intersectie, FARA SA AIBA EL PRIORITATE, si l doare undeva de restul lumii…!

        Reply
    • anonim says:
      March 5, 2020 at 8:33 pm

      Ia fa tu un amar de efort si seteaza viteza de redare la 0,50 sau 0,25 si vei vedea ca dusteru era intrat deja pe banda 1 cand idiotul de taximetrist intra in intersectie ca idiotul , e la o palma de dacie dar nici macar nu schiteaza sa franeze , are un tupeu jegos de om prost , daca te uiti la sec 5 din filmare vei vedea ca dusteru semnalizeaza schimbarea benzi , de altfel dupa cum am spus , dacia era deja pe banda 1

      Reply
    • Ned says:
      March 6, 2020 at 4:04 pm

      Taximetristul nu avea dreptul sa intre intre in intersectie, indiferent ca se circula pe banda 1 sau banda 2, trebuie sa cedeze prioritatea tuturor vehiculelor care circula pe acel sens dupa cum spune legea: “Conducatorul de vehicul care întalnește indicatorul STOP este obligat să oprească în locul cu vizibilitate maximă, fără a depăși colțul intersecției, și să acorde prioritate tuturor vehiculelor care circulă pe drumul prioritar.”

      Reply
  5. anonim says:
    March 5, 2020 at 6:19 pm

    Taximetrist idiot , cu ani in urma am patit ca un taximetrist sa mi scuipe pe geamul usii dreapta ca nu am franat eu ca el sa mi taie fatza , atunci nu am reusit sa l opresc in trafic dar la circa o saptamana l am prin la UTA …. cred ca de atunci nu mai a scuipat pe nici o masina …. idiotii astia se bazaza pe faptul ca in caz de ceva striga dupa ajutor prin statie , nu sunt constientii cretinii ca tu ii iei frumos indicativul si peste cateva zile ceri la dispecerat o comanda cu indicativul respectiv …

    Reply
    • Qwerty says:
      March 6, 2020 at 11:15 pm

      Si ce faci daca lucreaza mai multi pe masina aia…. Daca nu i-ai retinut mutra aluia care a scuipat risti sa te iei de un nevinovat…. In cazul asta taxiul nu trebuia sa se bage, dar fiindca nu a fost atins taxiul, cel cu opelul are toate sansele sa fie scos vinovat pt ca a intrat pe contrasens si a intrat in coliziune cu masina de pe contrasens. Oricum toti au stat cam slab la capitolul reflexe si atentie la ce misca in jur….

      Reply
  6. Basil says:
    March 5, 2020 at 7:24 pm

    Toti trei au fost vinovati.

    Reply
    • Criticarad says:
      March 5, 2020 at 7:55 pm

      Eu zic că tot Brașovul e de vină.

      Reply
    • Dacian says:
      March 5, 2020 at 7:56 pm

      Mă ești prost?da ăla de a murit ce vina are că sa intrat peste el pe contrasens?

      Reply
  7. asa says:
    March 6, 2020 at 1:11 am

    de aia nu se evita stanga..nici groapa nici nimic…la frontal ai sanse mari sa mori…la lateral…scapi…da na. legal ala rosu ii vinovat…duster si taxi….moral

    Reply
  8. nemirat says:
    March 6, 2020 at 8:10 am

    nesimtire tipica taxipwlometristilor…nu ma mira cand vad l prin presa ca au patit cate ceva

    Reply
  9. vizitator says:
    March 6, 2020 at 8:31 am

    Soferul de taxi nu este vinovat si veti descoperi treaba asta daca va veti uita mai atent la film.
    Soferul de taxi opreste la stop, vede ca nu e nici o masina pe banda 1 si pleaca.

    Dacia Duster se afla la momentul ala pe banda 2.
    A vurt sa schimbe banda, dar a vazut ca taxiul e deja pe ea si a incercat sa revina pe banda 2.
    Soferul din spate nu a pastrat distanta regulamentara…mergea in fundul sau.

    In concluzie, e un accident ce se poate intimpla oricui.
    In intersectii e de preferat sa nu schimbi benzile.

    Nu mi-e clar daca Dacia semnalizeaza ca vrea sa intre pe banda 1…caz, singurul caz, in care taxiul ar fi vinovat.
    revedeti filmul.

    Reply
    • M says:
      March 6, 2020 at 2:56 pm

      Vinovata e fata din Toyota de a murit ca s-a nimerit intr-o intersectie cu mai multi prosti.

      Reply
    • anonim says:
      March 6, 2020 at 4:40 pm

      Esti idiot , taximetrist sau amandoua ??? ia da filmarea cu viteya de redare de 025 si vei vedea mai bine ca daacia era deja pe banda 1 cand a intrat idiotul cu taxi , si taximetristul nu a oprit la indicatorul STOP , se vede clar ca lumina zilei , nici macar nu sa mai uitat in stanga , a lasat masina de culoare inchisa sa treaca si a intrat in intersectie ca prostu fara sa se asigure , daca se asigura nu era pe punctul de a intra in dacie , el nici macar in acel moment nu era atent la trafic si era pe punctul de a intra in dacie , momentul nefericit in care dacia trage stanga

      Reply
    • buldog says:
      March 6, 2020 at 4:58 pm

      GRESIT “IZITATOR”! soferul de taxi ARE VINA ,deoarece nu acorda TUTUROR masinilor care se afla pe drumul prioritar,el acorda prioritate doar la masina inchisa la culoare ,in schimb el trebuia sa acorde prioritate si masinii albe care trecuse pe cealalta banda,DAR ,ATENTIE,ERA TOT PE DRUM CU PRIORITATE !!! TAXIMETRISTUL ESTE PRINCIPALUL VINOVAT ,practic el a declansat toata aceasta nenorocire ,provocandu-i pe ceilalti la coliziune..Citeste legea cu atentie si revezi apoi filmuletul !

      Reply
    • George says:
      March 6, 2020 at 5:49 pm

      Șoferul de taxi nu oprește la indicatorul Stop.STOP ÎNSEAMNĂ SĂ OPREȘTI MAȘINA SI SĂ TE ASIGURI ,APOI SĂ TE PUI IN MIȘCARE.La el era un fel de ,, cedează trecerea”,unde te poți asigura din mișcare în ideea in care ai o vizibilitate mai bună.Dar șoferul mașinii roșii face o gafă imensă când trage de volan stânga.Aici a fost marea problemă.Nu reacționezi instinctiv și ieși în fața masinilor de pe banda opusă….părerea mea…

      Reply
      • ilie says:
        March 6, 2020 at 10:42 pm

        bravo George,gandesti corect ! Taxipwlometriastul este PRINCIPALUL VINOVAT ,el a declansat toata aceasta nenorocire..Multi dintre cei din AR fac aceleasi magarii in trafic: obstructioneaza circulatia, se opresc unde nu-i permis, nu se asigura,nu acorda prioritate, intra in depasire foarte apoapem de tine,trec pe rosu,cocalari ,ce maietc…dar Politia “nu-i vede”…

        Reply
  10. Me says:
    March 6, 2020 at 3:05 pm

    Din punct de vedere al regulamentului taximetristul este de vina. Daca observati pe filmare nu opreste pe loc la indicatorul Stop.

    Reply
    • andreii says:
      March 7, 2020 at 7:17 am

      George si Me, sunteti chiori, se vede ca taxi a oprit cand ajunge cu botul masinii in dreptul pomului, chiar daca pentru o fractie de secunda, legal e suficient, a oprit roata.

      Reply
      • Dan says:
        March 8, 2020 at 11:02 am

        Stii care e problema ta Andrei? Ca-ti e mai importnta forma legii decat SCOPUL legii!
        Scopul “opritului” la semnul STOP , nu este ca sa “bifeze: check! – am facut o si pe asta…!” , ci CA SA TE ASIGURI TEMEINIC !!!! la intrarea in intersectie, PANA LA EVITAREA ORICARUI PERICOL !!!
        Clar si pt tine?

        Reply
  11. Magius says:
    March 7, 2020 at 1:22 am

    Eu am văzut videoclipuri ce sa întâmplat îndr adevăr este de vină taximetristul de ce diavolul sa folosit de gândul taximetristului pentru a omorî un om eu prefer să nu mai vă apropiați de mașină ca să nu muriți

    Reply
  12. Marius says:
    March 7, 2020 at 1:28 am

    Da

    Reply
  13. Radu says:
    March 7, 2020 at 4:06 am

    Desi se pare ca taximetristul nu a oprit la indicatorul STOP, totusi accidentul se putea evita daca cel cu Dacia Duster nu schimba banda in intersectie. Niciodata nu se schimba banda in intersectie!

    Reply
  14. fanel255 says:
    March 7, 2020 at 1:44 pm

    tacsimetristu e fara vina si io fac tot asa si plec daca e ceva problema

    daca moare aia care nui sofer aste ieste

    Reply
  15. Sims says:
    October 30, 2022 at 11:08 pm

    Taxiul merge incet, nu pare sa opreasca, are doar intentie de “cedeaza trecerea”. Dupa ce trece masina neagra de pe banda din dreapta, pare ca pentru taxi banda e libera si iese. Aici se vedevca Dusterul care venea pe banda stanga avand in spate opelul rosu incearca sa faca loc opelului si trece pe banda din dreapta. In momentul in care vede taxiul trage stanga si trece pe banda stanga. Opelul din spate nu mai franeaza, se pare ca avea viteza, o ia si el la stanga pe contrasens si se ciocneste. Dupa parerea mea e ca Dusterul e de vina pentru miscarea dreapta-stanga. Dar si opelul care mergea cu viteza. Daca viteza era mai mica se putea evita, daca nu un impact, cel putin un deces.

    Reply
  16. Cele mai citite știri

    1
    Editura Nemira lansează un experiment A.I. care arată cum i-ar putea afecta pe adolescenți noua programă pentru pentru limba și literatura română propusă de Ministerul Educației și Cercetării
    2
    Ultimul meci al „galben-albastrelor” de acasă din 2025
    3
    Ucraina ar trebui să organizeze alegeri, declară Donald Trump, critic la adresa lui Volodimir Zelenski
    4
    Raportorul special al ONU consideră necesară crearea unei coaliţii împotriva Consiliului pentru Pace al lui Trump
    5
    Danileț: E rușinos modul de comportare a conducerii Curții de Apel București
    6
    Primăria intenţionează eficientizarea colectării deşeurilor prin aport voluntar
    7
    Magia Crăciunului continuă la Atrium Mall: atelier creativ, colinde, tradiții și spectacole dedicate sărbătorilor de iarnă!
    8
    „Invazie” de oameni de ştiinţă pe şapte străzi din Micălaca
    9
    Pieton lovit de maşină, pe strada Mărăşeşti
    10
    Atac la rezervoare! Trei tineri din Arad au lăsat fără motorină dubițe parcate în Oșorhei

    Mapamond

    Raportorul special al ONU consideră necesară crearea unei coaliţii împotriva Consiliului pentru Pace al lui Trump
    Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE.

    Mapamond

    Iranul nu va renunța la îmbogățirea uraniului, chiar și în caz de război, declară șeful diplomației iraniene
    Iranul nu va renunța la îmbogățirea uraniului, subiect de conflict cu SUA, „chiar dacă ni se va impune un război”, a declarat duminică șeful diplomației iraniene, la două zile după negocieri cu Washingtonul asupra programului său nuclear, informează AFP.

    România

    Report la Joker de 10,03 milioane de euro, duminică; la Loto 6/49 de 4,18 milioane de euro
    Noi trageri loto sunt programate duminică, fiind în joc reporturi care depășesc milioane de euro la Joker și Loto 6/49, ambele la categoria I.

    ARADON Sport local

    Ştim campioanele judeţene la ONSŞ, disciplina volei

    ARADON Sport local

    Pe podium la un concurs naţional şcolar de şah

    Local

    Patru ani de închisoare pentru ecstasy și canabis
    O traficantă de droguri din Arad, concubina unui alt traficant, care în 2024 a fugit de polițiști și a lovit două mașini ale Direcției de Operațiuni Speciale, a fost condamnată la închisoare.

    Mapamond

    Cuba trece la săptămâna de lucru de patru zile din cauza penuriei energetice produse de blocada SUA
    Guvernul comunist din Cuba a decis vineri o serie de măsuri prin care încearcă să continue activitatea economică în ciuda embargoului petrolier impus tot mai strict de Statele Unite, după ce au preluat controlul asupra livrărilor de ţiţei din Venezuela, semnalează AFP şi dpa.

    Ştiri sportive

    Primii cinci campioni de la JO 2026 au câștigat aurul olimpic în premieră
    Sâmbătă s-au dat primele cinci titluri la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, de la Milano-Cortina, campionii câștigând în premieră medalia olimpică de aur. Elvețianul von Allmen a luat primul titlu pus în joc, la coborâre. Italia, Japonia și Norvegia au câte o medalie din fiecare metal.

    România

    Oana Țoiu: România are o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze din UE
    România își asumă o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană și are misiunea de a crește producția pentru a scădea prețurile acasă și a contribui la protejarea regiunii împotriva utilizării prețurilor la energie ca armă de șantaj politic, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.