aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Angajații la stat nu vor mai putea avea două sau mai multe contracte individuale de muncă

Angajații la stat nu vor mai putea avea două sau mai multe contracte individuale de muncă

la 2 October 2024 13:27 Reactualizat la: 2 October 2024 14:11
3 Comentarii

Angajații la stat nu vor mai putea avea două sau mai multe contracte individuale de muncă

Foto: Pixabay
2 October 2024 13:27 Reactualizat la: 2 October 2024 14:11
Angajații români nu vor mai putea avea două sau mai multe contracte individuale de muncă, raporturi de serviciu sau acte de numire în autorități și instituții publice, precum și în societăți și companii naționale, dacă acestea sunt retribuite de la bugetul de stat.
Angajații români nu vor mai putea avea două sau mai multe contracte individuale de muncă, raporturi de serviciu sau acte de numire în autorități și instituții publice, precum și în societăți și companii naționale, dacă acestea sunt retribuite de la bugetul de stat.

Trimite articolul

X

Măsurile mai sus menționate ar putea fi aplicate dacă proiectul depus la Senat, în 27 septembrie, va fi adoptat.

Propunerea legislativă privind interzicerea cumulului de funcții finanțate din bugetul de stat vizează „instituirea imposibilității ca o persoană să fie titularul a două sau mai multe contracte individuale de muncă, rapoarte de serviciu sau să fie beneficiarul a două sau mai multe acte de numire în cadrul autorităților și instituțiilor publice centrale și locale, precum și în cadrul regiilor autonome, societăților naționale, companiilor naționale și societăților comerciale la care capitalul social este deținut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativ-teritorială, în condițiile în care acestea sunt retribuite prin indemnizații sau salarii de la bugetul de stat“.

Potrivit inițiatorilor, măsura are ca scop evitarea conflictului de interese (când o persoană ocupă simultan mai multe funcții, ar putea apărea situații de incompatibilitate sau interese contradictorii), optimizarea cheltuielilor publice (limitarea numărului de contracte ar putea reduce povara financiară asupra bugetului public, prin evitarea supraîncărcării financiare a instituțiilor sau companiilor de stat) și asigurarea unei mai bune distribuiri a resurselor umane (limitarea cumulului de funcții permite ca mai multe persoane să ocupe posturi în instituții și să fie implicate activ în activitatea acestora).

Această restricție s-ar aplica autorităților publice centrale și locale, regiilor autonome, societăților naționale și comerciale cu capital majoritar de stat, și ar fi relevantă în cazul în care veniturile persoanelor respective provin din bugetul de stat, fie sub forma indemnizațiilor, fie sub forma salariilor.

Excepția de la regulă

Inițiativă legislativă prevede și o serie de excepții de la regula interzicerii cumulului de funcții sau acte de numire în sectorul public. Aceste excepții sunt introduse pentru a permite anumitor categorii de persoane să ocupe mai multe funcții sau să obțină venituri din surse multiple, în anumite condiții. Astfel, sunt exceptate:

    • activitățile de orice fel din domeniul privat, unde cumulul de funcții nu este limitat;
    • cumulul de funcții bugetate de la bugetul de stat cu oricare funcții (în condițiile codului muncii) din domeniul privat (sub condiția ca doar o singură activitate să fie finanțată de la bugetul de stat);
    • interzicerea cumulului pensiei cu salariul;
    • persoanele alese în funcții de autoritate sau demnitate publică, precum și celor pentru care durata mandatului este stabilită expres prin Constituție;
    • personalul didactic de predare din învățământ pensionat, reîncadrat în condițiile Legii educației naționale nr.1/2011;
    • personalul din sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale care beneficiază de pensie de urmaș și de pensie de invaliditate gradul III cu drept de muncă;
    • asistenții personali și asistenții personali profesioniști prevazuți de Legea nr.448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap;
    • persoanele care ocupă funcții clericale sau funcții de specialitate artistică;
    • persoanele care beneficiază de drepturi de autor în condițiile Legii nr.8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe;
    • membrii Academiei Române și ai academiilor de ramură înființate în baza unor legi speciale;
    • personalul de îngrijire angajat prin plata cu ora de către autoritățile locale pentru asigurarea serviciilor comunitare la domiciliul persoanelor vârstnice, potrivit art.8 din Legea asistenței sociale nr. 292/2011;
    • asistenții maternali prevăzuți de Legea nr.272/2004 privind protecția și promovarea drepturilor copilului.

 

Propunere legislativă privind interzicerea cumulului de funcții finanțate din bugetul de stat:

Sursa: BIHON.RO

Trimite articolul

X
Taguri:
angajati la stat ,
bugetar ,
bugetari ,
conflict de interes ,
contract de munca ,
cumul de functii
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ciolache says:
    October 2, 2024 at 3:08 pm

    La angajații de la stat ar mai trebui să le reducă din privilegii.

    Reply
    • Nicu says:
      October 3, 2024 at 1:11 pm

      Cine? Alti angajati la stat? Vezi sa nu isi bage singuri bete in roate…

      Reply
  2. Neecoo says:
    October 4, 2024 at 10:11 am

    La munca nu la intins mana. La finante vineri dupa ora 14 nu mai gasesti pe nimeni, sa nu mai vorbim de sambata.

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Debut la senioare pentru Andreea Şuşcă!
    2
    Ploaie de goluri în poarta oltenilor
    3
    Bolojan: România ar putea participa la misiuni de deminare în Strâmtoarea Ormuz, după ce se ajunge la un armistiţiu
    4
    Motociclist băut și fără permis, reținut după ce a încercat să fugă de polițiști
    5
    Armata israeliană a convocat aproximativ 100.000 de rezerviști
    6
    Netanyahu: Loviturile israeliene asupra Teheranului se vor intensifica
    7
    Autostrada, la reparat
    8
    UTA va continua în play-out!
    9
    Erdogan consideră atacurile împotriva Iranului o încălcare clară a dreptului internațional
    10
    MAE anunță că nu există cetățeni români răniți în regiunea Orientului Mijlociu la acest moment

    România

    Bolojan: România ar putea participa la misiuni de deminare în Strâmtoarea Ormuz, după ce se ajunge la un armistiţiu
    Premierul Ilie Bolojan declară că România ar putea participa la misiuni de deminare în vederea deblocării Strâmtorii Ormuz, dar numai după ce se va ajunge la un armistiţiu în Orientul Mijlociu.

    România

    Bolojan: PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, marți, că este evident că PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției, menționând că i s-a părut normal ca PNL să-i avertizeze pe social-democrați că își asumă o răspundere pentru o dinamitare a unui guvern, fără motive.

    Mapamond

    Trump afirmă că Statele Unite negociază „în acest moment” cu Iranul
    Statele Unite negociază „în acest moment” cu Iranul o încetare a focului în războiul dintre cele două țări, a declarat marți președintele Donald Trump, relatează AFP. 1

    Mapamond

    Surse: Statele Unite ar urma să trimită mii de militari în Orientul Mijlociu
    Pentagonul ar urma să trimită mii de militari din Divizia 82 Aeropurtată în Orientul Mijlociu, au declarat marți pentru Reuters două persoane familiarizate cu situația.

    România

    Bolojan: Ordonanța privind situația de criză pe piața carburanților urmează să fie adoptată miercuri sau joi
    Premierul Ilie Bolojan a anunțat că ordonanța de urgență privind declararea situației de criză pe piața carburanților ar urma să fie adoptată de către Guvern miercuri după amiaza sau în cursul zilei de joi.

    Mapamond

    O româncă a fost arestată în Germania pentru spionaj în favoarea Rusiei. Un ucrainean, arestat în Spania în același caz
    Parchetul german a anunțat marți arestarea unei românce în Germania și a unui ucrainean în Spania, ambii suspectați de spionaj în favoarea Rusiei în același dosar, transmit agențiile AFP și EFE. 1

    Mapamond

    Putin autorizează utilizarea armelor de foc de către grupuri private pentru a proteja instalațiile energetice rusești
    Președintele rus Vladimir Putin a promulgat marți o lege care permite firmelor private de securitate să folosească arme de foc pentru a apăra instalații energetice de importanță critică, a anunțat guvernul, extinzând astfel gama de arme utilizate pentru o astfel de protecție, relatează Reuters. 1

    Local

    FOTO
    Alcool, deșeuri ori prostituție, pe „lista” Poliției Locale
    Poliția Locală Arad anunță că a aplicat 146 de sancțiuni contravenționale pe parcursul unei săptămâni.

    Local

    FOTO
    Arădeni la Congresul Tinerilor Pro Viaţă
    Preşedintele filialei ASCOR Arad şi un elev al Seminarului Teologic Ortodox au participat la evenimentul de la Bucureşti.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.