aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
În mediul rural nu va mai fi nevoie de autorizație de construcție pentru anumite lucrări și locuințe

În mediul rural nu va mai fi nevoie de autorizație de construcție pentru anumite lucrări și locuințe

la 3 April 2023 12:32
5 Comentarii

În mediul rural nu va mai fi nevoie de autorizație de construcție pentru anumite lucrări și locuințe

Foto: Pixabay
3 April 2023 12:32
Cseke: „e cel mai important act normativ în construcții din ultimii 20 de ani”, „eficientizează și simplifică procesele de avizare, autorizare și monitorizare în urbanism, amenajarea teritoriului și construcții”.
Cseke: „e cel mai important act normativ în construcții din ultimii 20 de ani”, „eficientizează și simplifică procesele de avizare, autorizare și monitorizare în urbanism, amenajarea teritoriului și construcții”.

Trimite articolul

X

Potrivit Bihon.ro, guvernul a adoptat Legea privind Codul Amenajării Teritoriului, Urbanismului și Construcțiilor, proiect susținut de ministerul lui Cseke Attila.

„Este o lege extrem de așteptată de domeniile de specialitate, și nu numai, care codifică 17 acte normative diferite în vigoare”, a spus ministrul.

Una dintre cele mai radicale modificări se referă la regimul autorizării în mediul rural. Astfel, în temeiul acestei legi, se vor putea construi, doar cu notificarea primăriei, locuințe unifamiliale pentru folosința proprie, cu parter, fără subsol, de 150 mp, pe bază de proiecte proprii, întocmite de specialiști sau proiecte tip puse la dispoziție de autoritățile locale. De asemenea, cu notificarea primăriei și fără autorizație de construcție, se vor putea închide balcoanele în blocuri, se vor putea construi garaje, terase acoperite, pergole sau bucătării de vară.

Mult mai repede

„La propunerea Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Guvernul României a aprobat, în ședința de astăzi, proiectul de Lege privind Codul Amenajării Teritoriului, Urbanismului și Construcțiilor, act normativ care permite emiterea de autorizații de construcție mult mai repede și cu mai puțină birocrație”, a mai transmis ministerul. Termenul de emitere, care, astăzi, în practică, poate ajunge și la un an, va fi redus la 65 zile, a subliniat ministrul dezvoltării, Cseke Attila.

„Este cel mai important act normativ în construcții din ultimii 20 de ani, care eficientizează și simplifică procesele de avizare, autorizare și monitorizare în domeniile urbanismului, amenajării teritoriului și construcțiilor. Este o lege extrem de așteptată de domeniile de specialitate, și nu numai, care codifică 17 acte normative diferite în vigoare. Prin acest Cod, termenele de avizare a documentațiilor de urbanism și de autorizare a lucrărilor de construire vor fi considerabil reduse, astfel încât să nu se mai „plimbe” documentațiile de la o instituție la alta. Actul normativ reduce termenul de aprobare a PUG-urilor și PUZ-urilor, precum și termenul de elaborare a studiilor de fezabilitate, și se creează o platformă digitală națională pentru emiterea certificatelor de urbanism, a avizelor și a autorizațiilor de construire, prin ghișeul unic național al construcțiilor, astfel încât să nu mai existe suprapuneri sau contradicții între bazele de date, strategii de dezvoltare, masterplanuri ale diferitelor instituții, facilitând și simplificând procedurile pentru obiectivele majore de investiții”, a declarat Cseke.

Registrul național al clădirilor

Prin Cod, se propune și crearea unui Registru național al clădirilor, un sistem informatic care va conține datele despre toate construcțiile autorizate, indiferent de finanțare – public sau privat, inclusiv date privind riscul seismic al clădirilor.
Sistematizarea legislației și fundamentarea unor noi concepte, sub forma unui cadru legislativ complex, coerent și stabil, vor conduce la îmbunătățirea calității mediului construit, asigurarea dreptului constituțional la un mediu sănătos, echilibru între interesul general și cel individual, dezvoltare echilibrată și sustenabilă, stabilitatea și predictibilitatea mediului investițional și, implicit, competitivitate economică.

Reguli mai aspre pentru construcțiile fără autorizație, calitate în construcții

Pentru descurajarea lucrărilor fără autorizație de construire, se introduce o autorizație de regularizare, care impune conformarea construcției la toate normele aplicabile și avizarea corespunzătoare a documentației. În plus, procedura de regularizare este supusă unei taxări mai mari de zece ori decât cea existentă, ceea ce conduce la un beneficiu important pentru bugetul local.
Pentru asigurarea unei calități controlabile a pieței de construcții, firmele de construcții vor fi certificate, iar cele care nu dovedesc că satisfac cerințele tehnice și administrative necesare nu pot participa la licitațiile la care nu sunt certificate. De exemplu, o firmă care nu are specialiștii necesari pentru certificare de lucrări în domeniul sanitar nu va putea participa la licitații pentru reabilitări sau construire de spitale – a spus ministrul dezvoltării.
Actul normativ propune și introducerea taxei de echipare edilitară pentru dezvoltările mari (cu peste 500 de unități locative), care se va plăti către bugetul local, cu destinația clar definită pentru infrastructură edilitară, rutieră, sanitară, educațională.

„Astfel, nu vom mai avea cartiere întregi construite haotic, fără asigurarea infrastructurii edilitare și rutiere sau fără cabinete medicale, creșe, grădinițe și școli – funcțiuni esențiale pentru o locuire sănătoasă și echilibrată, iar părinții nu vor mai fi nevoiți să străbată zeci de kilometri pentru a-și duce copiii la o unitate de învățământ”, a subliniat Cseke Attila.

Trimite articolul

X
Taguri:
autorizatie ,
autorizatie constructie ,
constructii ,
Cseke Attila ,
fara autorizatie in rural ,
locuinte ,
lucrari ,
lucrari fara autorizatie ,
mediu rural
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ZIZI says:
    April 3, 2023 at 3:30 pm

    DA FOARTE BUNA vaie de ei !! iara vor aparea tot felul de cotele de constructii !! URBANISM IOC!!

    Reply
    • Emil says:
      April 4, 2023 at 6:31 am

      Nu sunt de accord cu zizi. Poate câtva cetățenii de anumită etnie o sa facă asta . Dar oamenii normali o sa aibă mai mulți bani pentru casa efectivă și pentru împrejurimi . Acuma dacă construiește o casa mai mult costa hârtiile și toate prostiile de aprobări decat cărămida pentru casa

      Reply
  2. NICU says:
    April 4, 2023 at 11:54 am

    E o lege foarte buna deoarece: in primul rand se elimina o serie de costuri iar in al doile rand procedura e simplificata se elimina birocratia, in sfrasit o lege in folosul cetateanului.

    Reply
  3. Gordon says:
    April 4, 2023 at 12:18 pm

    ATENTIE, nu mergeti pe fenta, regulile se aspresc ,iata de ce:
    – se mentin PUZ si PUG ,doar cu termene mai reduse de la un an la 65 de zile;
    -se introduce autorizatia de regularizare , cu procedura de regularizare de 10 ori mai scumpa decat acum;
    -se introduce taxa de echipare edilitara.

    Reply
  4. Andreea says:
    April 5, 2023 at 8:01 am

    O lege de bun simt.

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Nicușor Dan îi invită pe magistrații care vor să reclame probleme la o discuție fără limită de timp
    2
    Conferință extraordinară de presă la Curtea de Apel București, joi, după dezvăluirile Recorder
    3
    Zelenski spune că nu are nici dreptul legal, nici cel moral de a ceda teritorii Rusiei
    4
    Aproape 15 mii de operații efectuate la Județean, în 2025
    5
    Se actualizează dosarele la Cantina Socială
    6
    „Ultimul cartuș” în Liga a III-a
    7
    Șoimii Șimand a spulberat-o pe Kids Tâmpa
    8
    Patronul unei firme de transport din Arad, sub control judiciar după ce și-a amenințat un fost angajat cu pistolul
    9
    Trimiși în judecată după ce au evadat de sub escorta poliției
    10
    SFATURILE LUI RELI: Decembrie, regal sufletesc de dăruire

    Local

    Aproape 15 mii de operații efectuate la Județean, în 2025

    Ştiri sportive

    Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open, fără să piardă vreun set
    Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari și găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, după ce a învins-o pe britanica Emma Răducanu cu 6-0, 6-2, în finala desfășurată sâmbătă.

    UT Arad

    Mihalcea a vorbit de salvarea de la retrogradare
    La conferința de presă de după înfrângerea cu FK Csikszereda, antrenorul UTA-ei a surprins. 2

    UT Arad

    Ne putem uita în jos, că ne iau cu rău înălțimile
    UTA s-a poticnit acolo unde ne așteptam mai puțin. A. Roman și Odada au îngropat speranțele noastre, după greșeli copilărești cu FK Csikszereda. 3

    Local

    Tâlhar reținut după ce a furat un telefon și 100 de lei
    Un bărbat care, după ce și-a lovit victima, plecat cu telefonul acesteia și cu portofelul în care se aflau 100 de lei, a fost arestat preventiv.

    Local

    Furt și distrugere, pe lista unui felnăcan

    Local

    POLITIC. Falcă: „Trebuie să investim în oameni”
    3

    Local

    Vrei să te faci detectiv în Arad? Acum e momentul
    IPJ Arad anunță organizarea unui concurs pentru dobândirea calității de detectiv particular.

    ARADON Sport local

    FCC UAV s-a impus clar și la Agronomia
    Arădencele au câștigat ultima deplasare din sezonul regulat, conducând și la 30 de puncte.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.