‘România va avea calitate de observator și voi reafirma sprijinul nostru ferm pentru eforturile internaționale de pace și deschiderea de a participa la procesul de reconstrucție din Fâșia Gaza. Decizia de a fi prezent la aceste discuții are la bază susținerea procesului diplomatic consacrat prin rezoluția adoptată în luna noiembrie de Consiliul de Securitate al ONU, inițiată de Statele Unite ale Americii. România a susținut permanent necesitatea identificării unei soluții care să ducă la încheierea conflictului și a acordat sprijin populației civile din Fâșia Gaza, în special prin operațiuni de evacuare medicală de urgență’, a transmis președintele Nicușor Dan, într-un mesaj postat duminică pe Facebook.
Șeful statului declara joi, 12 februarie, că România poartă discuții cu partea americană pe tema participării la Consiliul pentru Pace care urmează să aibă loc pe data de 19 februarie.
‘Suntem încă în discuții cu partea americană și obiectul discuției este care poate să fie statutul unei țări care în momentul acesta, cum e România, nu poate să fie decât observator. Adică, care este formatul discuției și eventualii observatori – care este rolul lor în această ședință? În funcție de răspunsul părții americane, decidem dacă să mergem sau să nu mergem’, a explicat președintele, înaintea participării la reuniunea informală a Consiliului European care are loc în Belgia, la Castelul Alden-Biesen.
Nicușor Dan a menționat că România poartă discuții și cu alte state europene pe acest subiect și a estimat că decizia va fi luată în cursul acestei săptămâni.
‘Bineînțeles că stăm de vorbă, dar răspunsul îl dă România. (…) Totul e într-o dinamică, pentru că și partea americană reconsideră, față de răspunsurile pe care le-au primit. Deci probabil că săptămâna asta o să luăm decizia’, a spus șeful statului.
Întrebat dacă România nu va lua parte la consiliu, în condițiile în care țările cu statut de observator vor avea un rol mai degrabă secund, Nicușor Dan a subliniat că pentru țara noastră este important să participe, în contextul relațiilor tradiționale cu Israel și cu statele arabe.
‘Depinde, pentru că, după cum știți, situația din Gaza e importantă pentru Europa. România are tradițional niște relații și cu Israelul și cu țările arabe din zonă. Deci, e important pentru noi să fim acolo, dar depinde în ce condiții’, a spus Nicușor Dan.
El a făcut de asemenea referire la o eventuală suprapunere a Cartei ONU cu acest Consiliu de Pace.
‘Acesta este motivul pentru care, până când discuții – care estimez că vor fi complicate – vor avea loc, noi nu putem să fim altceva decât observatori’, a afirmat Nicușor Dan.
Pe 8 februarie, președintele a anunțat că a primit invitația de a participa la prima reuniune a Consiliului pentru Pace.
‘Așa cum am mai spus-o, România salută eforturile Administrației SUA de promovare a păcii’, a transmis atunci Nicușor Dan, într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Potrivit acestuia, după primirea invitației, România a inițiat discuții cu Statele Unite pentru a clarifica compatibilitatea Cartei Consiliului cu angajamentele internaționale deja asumate.
Sursa: AGERPRES
Trimite articolul
XÎi pun și plastelina cu el.
-
Adică pe tine
Vine si Simian sa serveasca pe la mese, sa taie niste torturi, sa spele vase
-
Iar se sperie Muculeț de fanfară si face dreapta-mprejuuur ! Acolo nu are cine să-l mai dirijeze, o va face de oaie rău de tot..
-
Merge si bona cu el.
-
-
Avea cumva ”Simian” mancare pe haine? Nu? Ghici cine avea… Zici ca a iesit de la animale mucea.
-
Simion are lături rusești pe față
-
Tu ești fata cu bilele de rulmenți de pe celălalt articol?
-
Aia ești tu, te-ai văzut în oglindă
-
-
Tu punocchio și toți ceilalți care mergeți la gioni bravo sa vizitați înainte de a ajunge vasul Titanic.
Și de figuranți (adică de umplutura ) e nevoie. Nu toți pot fi în rolul principal.
Nicușor ne va scăpa de ruși și legionari.
-
Doar educatia ne va scapa de rusi si legionari.
Va merge să dea cu subsemnatul, el crede că va merge ca observator, martor dar merge ca suspect.
Mucușoriștii sunt ca vaccinații, cred că numai ei există, nevaccinații sunt puțini și trebuie exterminați, așa le ezplică la latrina 3, gâdea fiul lui gâdu. Frumos exemplu creștin dai Gâdea – marele sâmbătar.
-
E tot mai clar ca Mesia Kretinomlin Gigescu a facut recensamantul prostilor
Astea pe aradon sunt articole agERpres, unde ziaristul sub diferite pseudonime înjură suveraniștii și le blochează comentariile.
Ghici cine vine schimbat din America? Poate schimbă macazul și ziaristul agERpres
Dacă nu dă miliardu nu se mai întoarce.
-
Îl va da după ce donează toți rinichii suveraniștilor
O să primim felicitări de la americani că am anulat alegerile și l-am pus pe Prăpădit.
-
Tu-l voiai pe guru cu economia calului, intelepciunea ruseasca, cipurile din cola si gorilienii. Mda.
Și dintr-o dată toate vuvuzelele aurist-putiniste au început să sune. Te pomenești că toți ăștia locuiesc în casele de 35.000 euro și se ocupă cu industria calului 😁