Șeful statului participă la Consiliul European informal de la Bruxelles.
„E un Consiliu European informal, care are ca obiect relația transatlantică și asta are mai multe componente – Groenlanda, tarife, Ucraina – foarte important, posibil să discutăm și de Mercosur și mesajul meu general este că avem nevoie de această relație transatlantică – Europa și România- și că e foarte bine că, așa cum cumva anticipam, în urma dialogului, o oarecare escaladare care se produsese s-a diminuat și am revenit în parametri normali”, a explicat șeful statului la sosirea sa la reuniunea liderilor europeni.
Referitor la evaluarea aderării României la Consiliul pentru Pace, Nicușor Dan a subliniat: „Nu e vorba de o chestiune simplă, e vorba de o Cartă care angajează statul român într-o chestiune internațională și trebuie să fie făcută o analiză a raportului dintre drepturile și obligațiile care ar rezulta din această Cartă cu toate celelalte carte – e Carta ONU, de exemplu, la care România este parte”.
Întrebat despre un posibil scenariu de unire a României cu Republica Moldova, președintele a afirmat că acest lucru va fi posibil „în momentul în care o majoritate în Republica Moldova va dori asta”.
„Pentru moment, nu suntem acolo”, a completat el.
În privința discuțiilor legate de Ucraina la nivelul UE, Nicușor Dan a apreciat că „important este dialogul și pentru moment suntem într-o poziție de echilibru”.
Sursa: AGERPRES
Citiți principiile noastre de moderare aici!