aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Salarii mai mari pentru aleșii locali și funcționarii publici. Camera Deputaților a adoptat majorarea

Salarii mai mari pentru aleșii locali și funcționarii publici. Camera Deputaților a adoptat majorarea

De Amalia Kui
la 27 September 2022 17:24
11 Comentarii

Salarii mai mari pentru aleșii locali și funcționarii publici. Camera Deputaților a adoptat majorarea

Foto: Captură video/Facebook
27 September 2022 17:24
Marți, 27 septembrie, Camera Deputaților a adoptat majorarea salariilor pentru aleșii locali și funcționarii publici. Proiectul de lege merge acum spre promulgare.
Scris de Amalia Kui - Marți, 27 septembrie, Camera Deputaților a adoptat majorarea salariilor pentru aleșii locali și funcționarii publici. Proiectul de lege merge acum spre promulgare.

Trimite articolul

X

Proiectul de lege a fost votat marți, 27 septembrie. A trecut cu 168 de voturi pentru, 79 împotrivă și 4 abțineri. Proiectul de lege urmează acum să fie promulgat, Camera Deputaților fiind forul decizional în acest caz.

Proiectul de lege reglementează OUG 115/2022, prin care, din august 2022, se acordă o pătrime din diferența dintre salariul de bază prevăzut de Legea-cadru nr.153/2017, pentru anul 2022 și cel din luna decembrie 2021.

Amendamentul introdus de deputați prevede majorarea indemnizațiilor persoanelor care ocupă funcții de demnitate publică alese din cadrul organelor autorității publice locale.

„Prin excepţie, începând cu data de 1 noiembrie 2022, cuantumul brut al indemnizaţiilor lunare de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice prevăzut în anexa nr. IX lit.C la Legea-cadru nr. 153/2017 (…) se stabileşte prin înmulţirea coeficientului prevăzut de Legea cadru nr. 153/2017 (…), cu salariul minim brut pe ţară garantat în plată stabilit potrivit legii pentru anul 2021″, prevede textul adoptat.

USR a transmis că va contesta din nou această OUG la Curtea Constituțională. Și AUR s-a opus acestei majorări, însă PSD, PNL și UDMR au menținut prevederile pentru administrația publică locală.

Dezbaterile pe tema proiectului de lege au generat un adevărat scandal. În urmă cu o săptămână, Senatul a adoptat, la propunerea UDRM și cu votul PSD, PNL și AUR, majorarea indemnizațiilor demnitarilor și creșterea sporurilor cu 25% pentru funcționarii publici implicați în procesul legislativ. Astfel, vor crește indemnizațiile președintelui, miniștrilor, parlamentarilor, primarilor, președinților de consilii județene și locale precum și cele ale funcționarilor publici care îi deservesc pe aceștia.

Citește și:

VIDEO | Scandal pe indemnizații, în Parlament! George Simion (AUR) către Gabriel Zetea (PSD): „Sunteți niște mincinoși!”

Trimite articolul

X
Taguri:
functionari publici ,
majorare ,
salarii
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. cinefil says:
    September 27, 2022 at 5:52 pm

    Chiar nu va puteti abtine sa ne mai dați astfel de stiri?

    Reply
  2. Tuluz-Lotrec says:
    September 27, 2022 at 6:22 pm

    Si-au dat salarii mai mari pentru ca “merita”. Au fost votati niste prosti de alti prosti si asta-i rezultatul.

    Reply
  3. contribuabil roman says:
    September 27, 2022 at 7:12 pm

    Vai de noi !
    Cica nu-s bani pt marirea pensiilor batranilor nostri!!! Oameni ce au muncit zeci de ani si acum nu le ajung banii din pensii pt alimente intretinere locuintei si medicamente
    Nu va e jenă oare domnilor parlamentari?

    Reply
    • Etc says:
      September 27, 2022 at 8:26 pm

      Crede-ma ca nu…

      Reply
    • Jackson says:
      September 27, 2022 at 8:51 pm

      E chestie de obraz !! Parlamentarii din tarile EU au salarii mult mai mari! Le este rusine ca noi romanii ca nu le dam mai mult !!.

      ei nu.Alegatorii doar lea dat mana libera !
      de noi

      Reply
  4. dexter says:
    September 27, 2022 at 8:41 pm

    Fara tupeu.Crapa oglnda de rusine, nu obrazul lor…..

    Reply
  5. anonim says:
    September 27, 2022 at 9:14 pm

    Singura mareatza realizare a clasei politice romanesti , sa isi mareasca salariile , indemnizatiile si tot felul de beneficii , an dupa an ….. niste incompetenti pusi sa conduca soarta a milioane de oameni , vai de voi alegatori idioti care la fiecare alegeri votati tot aceiasi hoti si nesimtiti

    Reply
  6. klaus says:
    September 27, 2022 at 10:16 pm

    Eu zic ca daca nu ,, uita ,, romanul ce se ,, intampla ,, cu alesii nostrii sant sanse ca dupa urmatoarele alegeri sa fim ,,condusi,, de AUR !!

    Reply
  7. Ana says:
    September 27, 2022 at 10:44 pm

    Ne demonstrează a nu stiu a cata oara cât “respect “au pentru bătrânii acestei țări.Lupta ca niste fiare sa ajunga sa detina functii doar pentru propriu interes!Rusine,rusine!!!

    Reply
  8. Marcel says:
    September 28, 2022 at 4:15 am

    Niste burtosi de parveniti nehaliti….. Asta este Rumunistan…

    Reply
  9. REEFMAN says:
    September 28, 2022 at 5:24 pm

    HUUUUAAAAA…. HUUUUU…, OMUL DE RANT I SE STABILESTE 1800 DE LEI CA SA TRAIASCA SI GUNAOILE ASTEA CE DISTRUG ROMANIA isi mai compenseaza la miile de euro pe lunacare le au deja ; noi suntem de vina ca toleram asemenea guverne sa ne distruga. Rusine ROMANILOR ca acceptam asa ceva si toate legile care se decid doar in defavoarea cetateanului…, si doar in favoarea lor; nu stiu unde trebuie sa ne ajunga sulita ca sa ne trezim…

    Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    Deraiază Rapidul la Arad?
    2
    Sondaj Avangarde: 44% dintre români consideră că țara noastră ar fi trebuit să adere la Consiliul pentru Pace
    3
    Kremlinul anunță o întâlnire ruso-americano-ucraineană pe teme de securitate vineri, în Emiratele Arabe Unite
    4
    Bolojan: România ar putea participa la misiuni de deminare în Strâmtoarea Ormuz, după ce se ajunge la un armistiţiu
    5
    Primele amicale ale anului în fotbalul mic
    6
    Incident șocant în Oradea. Un adolescent a căzut de la etajul 8 al unui bloc din cartierul Nufărul și a murit
    7
    UPDATE. Sistemul de achiziționare a rovinietei funcționează din nou
    8
    Ucraina, Rusia și SUA au început prima lor reuniune trilaterală, în Emiratele Arabe Unite
    9
    Ce spune Adrian Mihalcea despre noua vedetă a Rapidului?
    10
    FCC UAV pierde în Giulești după problemele din sfertul doi

    România

    Bolojan: România ar putea participa la misiuni de deminare în Strâmtoarea Ormuz, după ce se ajunge la un armistiţiu
    Premierul Ilie Bolojan declară că România ar putea participa la misiuni de deminare în vederea deblocării Strâmtorii Ormuz, dar numai după ce se va ajunge la un armistiţiu în Orientul Mijlociu.

    România

    Bolojan: PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, marți, că este evident că PSD a escaladat o zonă de conflict, încălcând protocolul coaliției, menționând că i s-a părut normal ca PNL să-i avertizeze pe social-democrați că își asumă o răspundere pentru o dinamitare a unui guvern, fără motive.

    Mapamond

    Trump afirmă că Statele Unite negociază „în acest moment” cu Iranul
    Statele Unite negociază „în acest moment” cu Iranul o încetare a focului în războiul dintre cele două țări, a declarat marți președintele Donald Trump, relatează AFP. 1

    Mapamond

    Surse: Statele Unite ar urma să trimită mii de militari în Orientul Mijlociu
    Pentagonul ar urma să trimită mii de militari din Divizia 82 Aeropurtată în Orientul Mijlociu, au declarat marți pentru Reuters două persoane familiarizate cu situația.

    România

    Bolojan: Ordonanța privind situația de criză pe piața carburanților urmează să fie adoptată miercuri sau joi
    Premierul Ilie Bolojan a anunțat că ordonanța de urgență privind declararea situației de criză pe piața carburanților ar urma să fie adoptată de către Guvern miercuri după amiaza sau în cursul zilei de joi.

    Mapamond

    O româncă a fost arestată în Germania pentru spionaj în favoarea Rusiei. Un ucrainean, arestat în Spania în același caz
    Parchetul german a anunțat marți arestarea unei românce în Germania și a unui ucrainean în Spania, ambii suspectați de spionaj în favoarea Rusiei în același dosar, transmit agențiile AFP și EFE. 1

    Mapamond

    Putin autorizează utilizarea armelor de foc de către grupuri private pentru a proteja instalațiile energetice rusești
    Președintele rus Vladimir Putin a promulgat marți o lege care permite firmelor private de securitate să folosească arme de foc pentru a apăra instalații energetice de importanță critică, a anunțat guvernul, extinzând astfel gama de arme utilizate pentru o astfel de protecție, relatează Reuters. 1

    Local

    FOTO
    Alcool, deșeuri ori prostituție, pe „lista” Poliției Locale
    Poliția Locală Arad anunță că a aplicat 146 de sancțiuni contravenționale pe parcursul unei săptămâni.

    Local

    FOTO
    Arădeni la Congresul Tinerilor Pro Viaţă
    Preşedintele filialei ASCOR Arad şi un elev al Seminarului Teologic Ortodox au participat la evenimentul de la Bucureşti.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.