aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Șoferul unei mașini cu RCA expirată de o zi, obligat să achite 2.000.000 de lei după un accident

Șoferul unei mașini cu RCA expirată de o zi, obligat să achite 2.000.000 de lei după un accident

la 29 June 2025 14:18
5 Comentarii

Șoferul unei mașini cu RCA expirată de o zi, obligat să achite 2.000.000 de lei după un accident

Foto: Digi24 Oradea
29 June 2025 14:18
Un bărbat de 37 de ani, din comuna bihoreană Câmpani, a fost obligat de Tribunalul Bihor să achite despăgubiri de peste 2 milioane de lei către Biroul Asigurătorilor de Autovehicule din România (BAAR), în urma unui accident grav pe care l-a produs în urmă cu 7 ani, în care și-a pierdut viața o persoană, iar alta a fost grav rănită.
Un bărbat de 37 de ani, din comuna bihoreană Câmpani, a fost obligat de Tribunalul Bihor să achite despăgubiri de peste 2 milioane de lei către Biroul Asigurătorilor de Autovehicule din România (BAAR), în urma unui accident grav pe care l-a produs în urmă cu 7 ani, în care și-a pierdut viața o persoană, iar alta a fost grav rănită.

Trimite articolul

X

Mașina la volanul căreia se afla Dan George D. nu avea asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto (RCA) valabilă, polița anterioară expirând cu o zi înaintea accidentului. Astfel, daunele solicitate de victimă și de rudele celui decedat au fost achitate, conform legii, de către BAAR, care s-a adresat apoi justiției pentru a recupera sumele de la șoferul vinovat.

Victime spulberate în stația de autobuz

Accidentul de la care a pornit acest caz s-a petrecut în dimineața zilei de 7 octombrie 2018, în dreptul stației de autobuz din centrul orașului bihorean Nucet. Potrivit datelor din anchetă, cuprinse în sentința Judecătoriei Beiuș, consultată de Jurnal bihorean, Dan George D. a încercat să facă o depășire într-o curbă, moment în care a pierdut controlul direcției și a ajuns pe contrasens. Mașina pe care o conducea s-a lovit de un stâlp de telefonie, după care s-a ciocnit cu un autoturism care staționa în afara șoselei și pe care l-a proiectat în trei persoane aflate în stația de autobuz. În urma impactului, un bărbat de 68 de ani, din Nucet, care era proprietarul mașinii lovite de autoturismul scăpat de sub control, și-a pierdut viața.

De asemenea, o femeie de 80 de ani, din comuna Câmpeni, județul Alba, a suferit răni grave și a avut nevoie de 100 de zile de îngrijiri medicale. A treia persoană accidentată în stația de autobuz – o femeie de 64 de ani, din Zimnicea, județul Teleorman – a suferit răni care au necesitat 15 zile de îngrijiri. Polițiștii au stabilit că bărbatul care a provocat accidentul s-a aflat sub influența alcoolului, având o alcoolemie în sânge de 1,80 la mie. Ca urmare, conducătorul auto a fost arestat, iar o lună mai târziu, Judecătoria Beiuș a admis un acord de recunoaștere a vinovăției, încheiat de Dan George D. cu procurorii, prin care primul accepta o pedeapsă de 2 ani, 11 luni și 10 zile de închisoare, cu executare.

Despăgubiri primite în urma unor procese separate

Conform informațiilor din sentința din 2018 a Judecătoriei Beiuș, 11 aparținători ai bărbatului ucis în accident – printre care soția, fiicele, ginerii și nepoții – au solicitat daune morale cuprinse între 300.000 și 500.000 de euro și peste 100.000 de lei pentru cheltuielile cu înmormântarea, amenajarea mormântului și reparația mașinii. La rândul său, femeia de 80 de ani a cerut 20.000 de lei – despăgubiri materiale și 300.000 de euro – daune morale, în timp ce a doua rănită s-a constituit parte civilă pentru sumele de 20.000 de lei – daune materiale și 100.000 de euro – daune morale. Însă instanța beiușeană a lăsat nesoluționate cererile rudelor celui decedat și a octogenarei rănite în accident. După mai bine de un an, familia bărbatului care și-a pierdut viața în accident a chemat în judecată Biroul Asigurătorilor de Autovehicule din România, cerând Tribunalului București să oblige această instituție la plata unor daune morale, în valoare totală de 800.000 de euro. Solicitanții au apelat la această soluție după ce ancheta desfășurată în cazul accidentului a stabilit că mașina condusă de Dan George D. nu avea asigurare RCA valabilă, cea anterioară expirând chiar în ziua precedentă, la 6 octombrie 2018.

În acest caz, potrivit legii 132/2017 privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terţilor prin accidente de vehicule şi tramvaie, BAAR este obligat „să garanteze plata despăgubirilor cuvenite persoanei prejudiciate și are dreptul să recupereze suma achitată cu titlu de despăgubiri, de la persoana vinovată de producerea prejudiciului”. Printr-o hotărâre definitivă dată în 2022, judecătorii au dispus ca soția victimei să primească despăgubiri materiale de 31.500 de lei și daune morale de 100.000 de euro, iar cele două fiice ale acesteia – câte 75.000 de euro. Celor trei nepoți minori ai bărbatului le-au fost acordate daune morale de câte 10.000 de euro, magistrații respingând pretențiile ginerilor și ale soacrei victimei. Drept urmare, BAAR a achitat în acest caz 1,41 de milioane de lei. Și octogenara rănită în accident a primit, în urma unei hotărâri din 2021 a Curții de Apel Alba Iulia, mai bine de 206.000 de lei, reprezentând echivalentul în lei a 40.000 de euro, drept daune morale, și 3847 de lei cu titlul de despăgubiri materiale.

Doar cel de la volan răspunde

În luna martie a acestui an, Biroul Asigurătorilor de Autovehicule din România i-a dat în judecată atât pe autorul accidentului, cât și pe proprietarul mașinii pe care cel dintâi a condus-o când a provocat evenimentul rutier, pentru a-și recupera sumele achitate femeii rănite și familiei bărbatului decedat. Tribunalul Bihor a decis că doar cel care s-a aflat la volan trebuie să achite daunele totale de 1,62 milioane de lei, la care s-au adăugat dobânzi penalizatoare de 394.000 de lei, calculate de la momentul plății de către BAAR a despăgubirilor, în 2022, până în primăvara acestui an. În schimb, proprietarul mașinii a fost exonerat de răspundere, instanța considerând că, deși el trebuia să reînnoiască polița RCA, nu a existat o legătură între lipsa acestui act și decesul unei victime și rănirea altor două persoane: „Lipsa poliţei de asigurare nu a avut nici o influenţă în ceea ce priveşte producerea accidentului şi cuantumul prejudiciului”. Sentința Tribunalului Bihor nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în termen de 30 de zile de la comunicarea ei.

Sursa: Bihon.ro

Trimite articolul

X
Taguri:
2000000 lei ,
accident ,
asigurare ,
bihor ,
Biroul Asigurătorilor de Autovehicule din România (BAAR) ,
masina
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Cristi says:
    June 30, 2025 at 12:48 am

    Groaznic,distrus vieti !!imi e sila in ce tara traiesc.

    Reply
    • Helmut says:
      June 30, 2025 at 9:57 am

      Expirat o zi, o luna, un an ……tot expirat este asa ca nu are nimic comun cu tara. Numai cu gamdirea ta si a multor ca tine

      Reply
  2. Pre says:
    July 1, 2025 at 10:21 am

    Foarte bine, sa plătească daca a fost beat si s.a crezut bărbat.

    Reply
  3. Derby says:
    July 1, 2025 at 10:53 am

    Mai eu nu îl apar pe șofer, care ca un om fără minte pe lângă că a băut, a condus și cu viteza și a făcut și depășirea aceea. E clar vinovat. Toți am pierdut pe cineva la un moment dat, însă mi-e scârbă cum unii vor să se căpătuiască de pe urma unei tragedii din propria familie. Sa spei că toată familia cu cățel sinpurcel vor dau eu morale de milioane (când pe nepoți ii cam durea in cot de bunu, dar vor BMW din banii aia) și să minți că înmormântarea și amenajarea mormântului a fost 100 mii? In ce tara trăim ? Acum e 7mii și statul îți dă toți banii înapoi. Ce, i-au făcut mausoleu din aur? 100 mii e o casa mare cu gradina in Nucet. De asta mi-e sila mie. Durerea cumpărată cu bani?

    Reply
  4. Talibanu says:
    July 1, 2025 at 12:42 pm

    Nici in 10 vieti nu o sa aiba ala 2 mil de lei

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Spitalul Județean: Rezultate încurajatoare pentru doi pacienți cu Parkinson, după terapia asistată de dispozitiv
    2
    S-a retras din arbitraj la meciul 328 în Superliga!
    3
    Oana Țoiu: România are o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze din UE
    4
    GALERIE FOTO | Emoție și magie la Balul Bobocilor al studenților de la UAV
    5
    Ministrul Educației, Daniel David, a demisionat din funcție
    6
    INTERVIU JA cu prof.univ.dr. Lizica Mihuț: De la strategia de economisire a fondurilor, la patrimoniu și cheltuieli
    7
    34 de premii acordate în cadrul Galei Clădirilor Istorice, 2025
    8
    Inaugurarea podului hobanat, surpriza Moșului în Ajunul Crăciunului
    9
    UTA ocupă locul 6 la numărul spectatorilor
    10
    „Revelionul arbitrilor 2025” a fost unul al surprizelor

    România

    Oana Țoiu: România are o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze din UE
    România își asumă o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană și are misiunea de a crește producția pentru a scădea prețurile acasă și a contribui la protejarea regiunii împotriva utilizării prețurilor la energie ca armă de șantaj politic, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.

    Local

    Aproape 15 mii de operații efectuate la Județean, în 2025

    Ştiri sportive

    Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open, fără să piardă vreun set
    Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari și găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, după ce a învins-o pe britanica Emma Răducanu cu 6-0, 6-2, în finala desfășurată sâmbătă.

    UT Arad

    Mihalcea a vorbit de salvarea de la retrogradare
    La conferința de presă de după înfrângerea cu FK Csikszereda, antrenorul UTA-ei a surprins. 5

    UT Arad

    Ne putem uita în jos, că ne iau cu rău înălțimile
    UTA s-a poticnit acolo unde ne așteptam mai puțin. A. Roman și Odada au îngropat speranțele noastre, după greșeli copilărești cu FK Csikszereda. 3

    Local

    Tâlhar reținut după ce a furat un telefon și 100 de lei
    Un bărbat care, după ce și-a lovit victima, plecat cu telefonul acesteia și cu portofelul în care se aflau 100 de lei, a fost arestat preventiv.

    Local

    Furt și distrugere, pe lista unui felnăcan

    Local

    POLITIC. Falcă: „Trebuie să investim în oameni”
    5

    Local

    Vrei să te faci detectiv în Arad? Acum e momentul
    IPJ Arad anunță organizarea unui concurs pentru dobândirea calității de detectiv particular.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.