aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Ştiri sportive
România, învinsă de Bosnia-Herțegovina după o repriză a doua de coșmar

România, învinsă de Bosnia-Herțegovina după o repriză a doua de coșmar

la 16 November 2025 00:39
11 Comentarii

România, învinsă de Bosnia-Herțegovina după o repriză a doua de coșmar

Foto: EPA/NIDAL SALJIC
16 November 2025 00:39
Naționala de fotbal a României a fost învinsă de echipa Bosniei-Herțegovina cu scorul de 3-1 (0-1), sâmbătă seara, pe Stadionul Bilino Polje din Zenica, în Grupa H a preliminariilor Cupei Mondiale din 2026.
Naționala de fotbal a României a fost învinsă de echipa Bosniei-Herțegovina cu scorul de 3-1 (0-1), sâmbătă seara, pe Stadionul Bilino Polje din Zenica, în Grupa H a preliminariilor Cupei Mondiale din 2026.

Trimite articolul

X

Tricolorii au făcut două reprize diferite, au jucat bine în prima și au deschis scorul prin Daniel Bîrligea (min. 17), dar catastrofal în a doua, primind trei goluri, dintre care două în inferioritate numerică.

Meciul s-a desfășurat într-o atmosferă ostilă, în care suporterii echipei gazdă au fluierat imnul României și au scandat în mai multe rânduri „țiganii, țiganii” la adresa românilor, în timp ce jucătorii bosniaci au comis numeroase durități, unele fiind tratate cu indulgență de arbitru.

România a început bine meciul, cu un presing avansat, iar în min. 14, Man l-a lansat bine pe Mihăilă, care a rămas singur cu portarul, dar Vasilj a deviat în corner. Trei minute mai târziu (17), Mihăilă a făcut o cursă pe partea stângă, a centrat perfect în careu, iar Bîrligea a trimis mingea peste portar cu o scăriță.

Gazdele au avut prima oportunitate prin Bazdar (20), care a trimis cu capul peste poartă de la 7 metri.

Man a șutat bine de la 20 de metri (31), dar Vasilj a respins.

În min. 35, la o degajare greșită a lui Ghiță, Memic a șutat periculos, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Man a irosit două ocazii mari de desprindere (40, 43), iar finalul primei reprize le-a aparținut bosniacilor. Tahirovic a șuat de la 22 de metri, dar Ionuț Radu a reținut, după care același Tahirovic (45+2) a tras din lovitură liberă de la 23 de metri, iar mingea a izbit transversala.

Selecționerul Barbarez a mutat la pauză și schimbările au dat roade imediat, Dzeko (49) marcând din fața porții, după ce a câștigat duelul aerian cu Racovițan (1-1).

Gazdele au pus presiune pe careul nostru, dar fără a crea pericol iminent. În min. 62, Mihăilă a reluat la colțul scurt, însă a fost blocat de Katic.

România a primit o nouă lovitură în min. 67, când Drăguș, intrat două minute mai devreme, a fost eliminat după o intrare cu piciorul sus la Katic.

Careul României a fost asediat de bosniaci, care au trecut în avantaj prin golul superb marcat de Bajraktarevic (79), colegul lui Man la PSV Eindhoven, cu un șut la vinclu de la 22 de metri.

Tabakovic a închis tabela (90+4), după ce trimisese în transversală, la centrarea lui Alajbegovic.

România a încheiat meciul în atac, Vasilj respingând șutul lui Răzvan Marin (90+6), din lovitură liberă de la 25 de metri, însă meciul era tranșat.

România, care va juca marți cu San Marino la Ploiești, în ultimul meci din grupă, va încheia pe locul al treilea, în timp ce Austria și Bosnia-Herțegovina se vor bate într-un meci cu calificarea pe masă.

România va participa în martie la barajele pentru calificarea la Cupa Mondială din 2026, grație câștigării grupei din Liga Națiunilor.

Bosnia-Herțegovina – România 3-1 (0-1)
Au marcat: Edin Dzeko (49), Esmir Bajraktarevic (79), Haris Tabakovic (90+4), respectiv Daniel Bîrligea (17).
Zenica, Stadion Bilino Polje
Preliminariile Cupei Mondiale 2026 – Grupa H

Au evoluat echipele:
Bosnia-Herțegovina: 1. Nikola Vasilj – 23. Arjan Malic (21. Kerim Alajbegovic, 46), 18. Nikola Katic, 17. Dzenis Burnic (13. Ivan Basic, 70), 4. Tarik Muharemovic – 9. Samed Bazdar (10. Haris Tabakovic, 46), 6. Benjamin Tahirovic (16. Amir Hadziahmetovic, 83), 15. Amar Memic – 20. Esmir Bajraktarevic, 11. Edin Dzeko (căpitan; 8. Armin Gigovic, 90), 7. Amar Dedic. Selecționer: Sergej Barbarez.
Rezerve neutilizate: 12. Osman Hadzikic, 22. Martin Zlomislic – 3. Dennis Hadzikadunic, 5. Sead Kolasinac, 19. Dario Saric.
România: 1. Ionuț Radu – 2. Andrei Rațiu, 3. Bogdan Racovițan, 5. Virgil Ghiță, 8. Alexandru Chipciu – 10. Ianis Hagi (căpitan; 18. Răzvan Marin, 75), 6. Marius Marin, 22. Vlad Dragomir (17. David Miculescu, 75) – 20. Dennis Man (19. Florin Tănase, 90+3), 9. Daniel Bîrligea (7. Denis Drăguș, 65), 13. Valentin Mihăilă. Selecționer: Mircea Lucescu.
Rezerve neutilizate: 12. Ștefan Târnovanu, 16. Marian Aioani – 4. Adrian Rus, 11. Nicușor Bancu, 14. Vladimir Screciu, 15. Lisav Naif Eissat, 21. Claudiu Petrila, 23. Deian Sorescu.

Arbitru: Michael Oliver; arbitri asistenți: Stuart Burt, James Mainwaring; al patrulea oficial: Chris Kavanagh (toți din Anglia)
Arbitru video: Michael Salisbury; arbitru asistent video: Peter Bankes (ambii din Anglia)
Observator UEFA pentru arbitri: Drago Kos (Slovenia); Delegat UEFA: Lukasz Sojski (Polonia)
Cartonașe galbene: Katic (6), Dedic (36), Muharemovic (44), Racovițan (45+2), Burnic (64), Dzeko (75), Man (90+2).
Cartonaș roșu: Drăguș (67).

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Bosnia Hertegovina ,
calificari CM 2026 ,
Daniel Bîrligea ,
Edin Dzeko ,
Esmir Bajraktarevic ,
fotbal ,
Haris Tabakovic ,
infrangere ,
romania
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Apolevna says:
    November 16, 2025 at 8:16 am

    Mie îmi place de Hagi ca taică-său a fost tare bun .

    Reply
  2. HaHaHa says:
    November 16, 2025 at 8:20 am

    Adio mondiale… ce spune nea Mircea Luce(afárul) ??

    Reply
    • Un om aiurea,ma bag in seama! says:
      November 16, 2025 at 11:43 am

      Ca sunteti suporteri neincrezatori!da-m de Italia in martie si i batem care-i problema?

      Reply
  3. Dan says:
    November 16, 2025 at 9:20 am

    Noi nu avem echipa. Noi avem vedete, copiii cu pirtzuri in fund.

    Reply
    • Cristi says:
      November 16, 2025 at 1:39 pm

      Nu au luat vitaminele B si N ?

      Reply
  4. Cetatean says:
    November 16, 2025 at 10:19 am

    Nu mai exista sport de masa in Romania, care este pepiniera tuturor sporturilor de performanta. Cu educatia primita de tineretul actual, numai daca s-ar juca pe telefon, tableta sau laptop, am putea emite pretentii.

    Reply
  5. Etc says:
    November 16, 2025 at 10:48 am

    Io lasat suflu’?! Da in rest numa besini…

    Reply
  6. Poseidon says:
    November 16, 2025 at 12:57 pm

    Păcat că generația de rebuturi încasează mai mulți bani decât generația de aur.Mai bine desființăm această echipă de impotenți,dar cu mult tatuaj.

    Reply
  7. Ppa says:
    November 16, 2025 at 7:26 pm

    La 1-1 bosniacii erau calificati dar ei au continuat sa joace in ofensiva.Au fost dedicati pentru Victorie si ii felicit .Baba Lucescu s-a lementat in toate meciurile, ba arbitru, ba gazonul.

    Reply
    • Cristi says:
      November 16, 2025 at 8:59 pm

      Ma fasole!ai vreun altul mai bun k baba Lucescu?acum?nici nu se pune problema schimbarii…ACUM !vorbim la sfarsitul barajului,ne calificam sau nu!apoi tu iti ceri scz public(DACA ne C A L I F I C A M!!)iar eu l-as ciokul daca nu!

      Reply
  8. Ferefrecția română dă picioare dă lemne says:
    November 17, 2025 at 7:37 am

    Pă ramolitul dă Mucescu iarăși l-au furat arbitrii…

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    Istoria Dogmaticii în Teologia Ortodoxă se lansează la Arad
    2
    O judecătoare de la Curtea de Apel București confirmă dezvăluirile Recorder: Suntem terorizați cu acțiuni disciplinare
    3
    „One Battle After Another” conduce nominalizările pentru Globurile de Aur
    4
    Oana Țoiu: România are o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze din UE
    5
    Bolojan: Dacă problemele sistemice din justiție sunt confirmate, trebuie aduse corecții de ordin legislativ
    6
    FOTO/VIDEO. O mașină parcată a luat foc în zona Indagrara
    7
    Hoţii de la Luvru ar fi putut fi arestaţi „cu 30 de secunde înainte” de a fugi, potrivit anchetei administrative
    8
    Zelenski spune că este pregătit pentru alegeri
    9
    Dominația tirului arădean: Patru titluri naționale!
    10
    Primul mesaj al judecătoarei care a înfruntat conducerea Curții de Apel București

    România

    Oana Țoiu: România are o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze din UE
    România își asumă o responsabilitate strategică în calitate de cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană și are misiunea de a crește producția pentru a scădea prețurile acasă și a contribui la protejarea regiunii împotriva utilizării prețurilor la energie ca armă de șantaj politic, a declarat ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.

    Local

    Aproape 15 mii de operații efectuate la Județean, în 2025

    Ştiri sportive

    Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open, fără să piardă vreun set
    Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a câștigat turneul Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari și găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, după ce a învins-o pe britanica Emma Răducanu cu 6-0, 6-2, în finala desfășurată sâmbătă.

    UT Arad

    Mihalcea a vorbit de salvarea de la retrogradare
    La conferința de presă de după înfrângerea cu FK Csikszereda, antrenorul UTA-ei a surprins. 5

    UT Arad

    Ne putem uita în jos, că ne iau cu rău înălțimile
    UTA s-a poticnit acolo unde ne așteptam mai puțin. A. Roman și Odada au îngropat speranțele noastre, după greșeli copilărești cu FK Csikszereda. 3

    Local

    Tâlhar reținut după ce a furat un telefon și 100 de lei
    Un bărbat care, după ce și-a lovit victima, plecat cu telefonul acesteia și cu portofelul în care se aflau 100 de lei, a fost arestat preventiv.

    Local

    Furt și distrugere, pe lista unui felnăcan

    Local

    POLITIC. Falcă: „Trebuie să investim în oameni”
    5

    Local

    Vrei să te faci detectiv în Arad? Acum e momentul
    IPJ Arad anunță organizarea unui concurs pentru dobândirea calității de detectiv particular.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.