ARAD.Coordonatorul domeniului Muncii şi Protecţiei Sociale în Guvernul Alternativă al PDL consideră că neconstituţionalitatea Ordonanţei 1/2013, emisă „pe picior” de Guvernul USL, arată cât se poate de clar dispreţul Cabinetului Ponta faţă de pensionarii pe care i-a amăgit tot timpul cu promisiuni. „ Decizia CCR denunţă populismul şi cinismul de proporţii ale acestui Guvern faţă de pensionari. Se vede clar că USL îi tratatează pe pensionari ca pe un experiment şi atât”, spune Claudia Boghicevici. Deputatul PDL evidențiază „demagogia ministrului Muncii, Mariana Câmpeanu, care a început să atribuie altora vinovății, deși motivarea Curții Constituționale nu a fost încă publicată”, fapt care se adaugă la ”istoricul mediocru” al Marianei Câmpeanu la conducerea Ministerului Muncii. „USL a promis că va elimina calcularea contribuţiilor de asigurări sociale de sănătate la pensiile între 740 lei și 1000 lei, dar pensionarii au rămas cu încă o promisiune neonorată. Mai mult, le sunt calculate contribuţii de asigurări de sănătate veniturilor suplimentare obținute din chirii sau din agricultură. Nu în ultimul rând, la rectificările bugetare din acest an, guvernul USL a tăiat cei mai mulți bani exact de la Ministerul Muncii: 1,6 miliarde lei – 1,1 miliarde în iulie, 520 milioane în octombrie – bani care puteau fi investiţi în măsuri active pentru crearea de noi locuri de muncă, menționează Claudia Boghicevici.
Acuza USL ca isi bate joc de pensionari
Deputatul Claudia Boghicevici spune că Guvernul face experimente pe seama pensionarilor.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Vacanța de iarnă începe cu vești bune pentru șoferi: prețurile la pompă sunt mai mici. Din păcate, această reducere nu va dura mult.
1
România
Atenție! Imagini cu puternic impact emoțional! Două tinere au fost reținute de polițiștii din Timișoara, fiind acuzate de lovire sau alte violențe, tulburarea ordinii publice și furt. Acestea ar fi agresat o femeie de 35 de ani, în fața Hotelului Continental, pe fondul unui conflict mai vechi, și i-ar fi sustras telefonul mobil.
Mapamond
Ucraina a lovit pentru prima dată un petrolier al „flotei fantomă” ruse „în apele neutre” ale Mediteranei, a anunțat vineri o sursă din cadrul Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU), informează AFP.
3
UT Arad
Din Alomerovic spune că acesta este obiectivul echipei UTA.
UT Arad
Comisia Centrală de Arbitri a afișat, de câteva minute, brigada care va conduce partida de mâine seară, de la Arad, dintre UTA și Dinamo.
Local
ARAD. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, prin lucrarea Sectorului Social–Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului, 130 de pachete cu produse neperisabile au ajuns la persoane și familii aflate în dificultate.
Advertorial
O geantă nu este doar un accesoriu, ci un element care definește stilul și personalitatea. Într-o lume în care mobilitatea și confortul contează, geanta crossbody a devenit un must-have pentru femeile active. Practică, versatilă și ușor de purtat, această geantă se potrivește atât ținutelor casual, cât și celor elegante.
Citiți principiile noastre de moderare aici!