Pauza a fost un sfetnic bun pentru arădence

De Daniel Scridon
Reeditarea finalei pentru bronz din sezonul trecut al Ligii Naţionale de baschet feminin a început îngrozitor de slab, ambele echipe exagerând cu ratările, dovadă şi scorul primului sfert, 8-11. Având în Webb şi King două americance în poftă de joc, CSU Alba Iulia a controlat ostilităţile până cu trei minute înainte de pauza mare, când galben-albastrele au avut o uşoară trăsărire de orgoliu şi au strâns scorul pe tabela de marcaj dintr-o „Polivalentă” în care cei peste 700 spectatori au dârdîit de frig.

Muştruluite serios la cabine, arădencele au (re)venit mult mai decise în teren. Schimbarea de atitudine şi de sistem de joc – s-a trecut la o apărare agresivă, om la om – a dat roade. „Triplele” au început să le intre lui Hadzovic şi Stoenescu, vizitatoarele au uitat să mai înscrie vreme de şapte minute, iar nervii tehnicianului echipei oaspete, Miroslav Popov, au cedat din pricina unor decizii de arbitraj, „colecţionând” un fault tehnic. Tresărirea de orgoliu a fetelor din Cetatea Unirii la jumătatea ultimului sfert a fost contracarată de aruncările de trei puncte „marca Hadzovic” şi Univ Goldiş ICIM Arad obţine un succes la o diferenţă exagerată faţă de realitatea din teren.

Caseta tehnică

Univ Goldiş ICIM Arad – CSU Alba Iulia 67-49 (pe sferturi: 8-11, 16-14, 21-7, 22-17). Marcatoare – Arad: Reid 27, Dyer 13, Hadzovic 12 (4), Stoenescu 6(2), McCarthy 6, Tarţa 3(1). Alba Iulia: Webb 17 (2), King 10, Ursu 6 (1), Abel 5 (1), Logan 4, Dincă 3 (1), Fosor 2, Antic 2.
Arbitrii: Amalia Marchiş (Cluj) şi Dan Narcis (Satu Mare). Delegat FRB: Alexandru Columban (Cluj).