aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
ARADON opinii
Subiectiv| Proști (politic) au fost, proști (politic) au rămas

Subiectiv| Proști (politic) au fost, proști (politic) au rămas

De Sorina Ambruș
la 10 April 2025 08:06
13 Comentarii

Subiectiv| Proști (politic) au fost, proști (politic) au rămas

10 April 2025 08:06
Scris de Sorina Ambruș

Trimite articolul

X
Era o vreme, în urmă cu ceva ani, nu chiar mulți, când orice observație critică la adresa comportamentului politic al USR, de foarte multe ori lipsit de noimă și mai ales de maturitate politică, atrăgea după sine reacții vehemente din partea susținătorilor, în mare parte intelectuali bine intenționați, dar total „virgini” în ale politicii mari. Orice încercare de dialog era sortită eșecului, pentru că erai din start făcut psd-ist, comunist, anti-Europa, anti-progres sau pur și simplu un idiot care vrea cu tot dinadinsul să pună partidul oamenilor noi într-o lumină proastă. Erai, oricum, ceva rău de tot și nu prea aveai cum să faci față avalanșei de combatanți. Practic, singura diferență dintre susținătorii USR de atunci și cei ai AUR de acum era modul de exprimare și gradul de educație al ultrașilor.
Și a venit accederea la guvernare în 2020 și coaliția cu PNL care a durat cam șase luni, pentru că USR nu a fost în stare să-și vadă de interesele lor și ale noastre pe termen mediu și lung. Au intrat, au dat cu buzduganul la nimereală în partenerii de coaliție, de multe ori pe teme care nu ne-ar fi adus mult mai în față din punct de vedere al „binelui comun”. Politica e joc de oameni mari, e joc de anduranță și primul pas e să ajungi în cărți și la butoane. Și ajuns la butoane, să poți schimba ceva. Însă, să schimbi mersul lucurilor într-un sistem care a crescut și s-a format în ani de zile și care și-a creat un dispozitiv redutabil de autoapărare e nevoie de timp și, mai ales, de abilitate politică de cel mai înalt nivel. Pe care USR-ul n-a avut-o, nu avea de unde, pentru că „oamenii noi” erau… noi. Dar n-au avut nici răbdare să construiască, ca mai apoi să dărâme, acolo unde ar fi contat cu adevărat. Și au sfârșit prin a readuce PSD-ul la Guvernare, adică exact opusul a ceea ce-și propuseseră să facă. Mulți dintre noi au uitat, poate, că actuala coaliție PSD-PNL e opera imaturității politice a celor de la USR. S-au găsit scuze, s-a dat vina pe sistemul indestructibil al oamenilor vechi, dar au apărut, în sfârșit, și voci care au început să pună la îndoială politica USR, liderii USR, practicile USR, unele mai puțin demne de oamenii noi care doreau să schimbe fața politicii românești. Însă s-a mers înainte, prost, haotic, dezlânat și bâlbâit.
Iar momentul de ieri (retragerea susținerii pentru propriul candidat la prezidențiale) nu face decât să întărească haosul marca USR, care n-a știut, din nou, când să tacă, când să vorbească și când să mute decisiv. Așa că, nu ne râmâne decât „să mulțumim din inimă Partidului”, care n-a schimbat nimic, dar a reușit să ne dezamăgească pe toți cei care am mai crezut, de doi bani acolo, că există alternativă dincolo de PNL, PSD și restul naționalist.

Dar n-au avut nici răbdare să construiască, ca mai apoi să dărâme acolo unde ar fi contat cu adevărat.

Trimite articolul

X
Taguri:
alegeri prezidentiale 2025 ,
aradon opinii ,
opinii ,
retragere sustinere candidat ,
Sorina Ambrus ,
Subiectiv ,
usr
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Lee says:
    April 10, 2025 at 9:45 am

    De fiecare dată când am susținut că USR a fost creat ca partid conjunctural, am fost huiduit masiv.
    S-a dovedit de atâtea ori că n-a avut și nu are o ideologie clară și nici alte țeluri (declarate) decât de a fi Gică-contra.
    Totuși comparația cu AUR mi se pare un fel de băgare a bățului prin gard.
    Nu sunt un adept necondiționat al AUR, mai ales că, deși sunt acuzați de asta, nu au o poziție clară anti-sistem.
    Nu e clar cum vor schimba lucrurile din interiorul unui sistem fără schimbarea totală a paradigmei.
    Nu văd cum poți fi suveranist acceptând totuși ca o mare parte din deciziile politice, economice, sociale, militare, monetare, etc. să fie delagate unor centre de decizie externe.

    Reply
  2. Nagyvarjas says:
    April 10, 2025 at 10:06 am

    Punct de vedere foarte plauzibil!

    Reply
  3. patriot says:
    April 10, 2025 at 2:01 pm

    Eu tin minte ca PNL a dat afara USR-ul de la guvernare ca n-au putut fura linistit de ei.
    Mai bine s-au aliat cu PSD pe care ii injurau ani de zile!

    Reply
  4. zorro says:
    April 10, 2025 at 2:21 pm

    Ok, astia is prosti.
    Cu cine votam acum? PSD/PNL/UDMR (aceasi mizerie) sau extremistii?

    Reply
    • ciolache says:
      April 11, 2025 at 11:17 am

      Extremiști ?
      Se pare că etichetele puse de așa-zisa presă prind destul de bine la prostime.
      Ține minte că până acum nu “extremiștii” au distrus România și nu ei au fost la guvernare.

      Reply
      • simionache says:
        April 11, 2025 at 12:29 pm

        Ti se pare. Georgescu ala al vostru e omul sistemului.

        Reply
  5. Etc says:
    April 10, 2025 at 6:36 pm

    Vorba aia, prindem greu, da uitam repede…

    Reply
  6. adsadas says:
    April 10, 2025 at 8:18 pm

    s-au descotorosit de lasconi ca de un cartof stricat, trist ce i-au facut, kit ca nu as fi votat cu dansa dar si-au retras sprijinul si au lasat-o in plina campanie fara sustinere din cauza ordinelor date de macron / bruxelles

    Reply
  7. anotimp says:
    April 10, 2025 at 10:56 pm

    Susțin USR, dar aș da pariu că în USR sunt pro-ruși infiltrați
    Fără USR, corupția și interesele mizere nu vor muri niciodată
    Șpăgile în spitale, poliție și scoli nu vor înceta niciodată
    Salariile nu vor crește, standardele de viață nici alea
    Vom rămâne o țară mică și mediocră, de mâna a 2-a 3-a
    Plec din România și nu mă mai întorc niciodată!!!

    Reply
    • Expertologul says:
      April 10, 2025 at 11:20 pm

      România este plină de proruși si de nostalgici care duc dorul “vremurilor bune de altădată”, când erau tineri, deși se aflau sub un regim tiranic ceaușist. Psihologia a demonstrat că mintea umană îngroapă adânc traumele, scoțând la iveală doar așa zisele lucruri bune din trecut. Toate acestea combinate cu o educație precară a multor nostalgici este rețeta pentru dezastrul suveranist de azi

      Reply
      • Etc says:
        April 11, 2025 at 1:52 am

        Adevarul e, ca este mai simplu de trait intr-o dictatura, pentru multi. Nu trebuie sa gandesti, trebuie sa fi ca vita. Statul iti spune unde sa inveti, unde sa lucrezi, primesti casa si tot ce trebuie sa faci e sa nu faci uz de gandire…
        Libertatea e un lucru abstract, care pentru multi n-a insemnat ca o duc mai bine. O duc mai bine cei care planifica, gandesc ce vor sa faca cu viata lor si nu vor sa fie dobitoace. Dar aceat lucru duce la dureri de cap pentru multi…
        Problema noastra majora, a fost, faptul ca la putere, dupa 90′, au acces tot aceia pe care am incercat sa-i dam jos in 89′, iar cand am.avut sansa sa-i schimbam, a aparut sloganul “n-au mancat ca ai nostrii, salam cu soia”…
        Un alt fapt, din nou, ca in 48′ cand s-a facut colectivizarea, cei mai aprigi sustinatori a aberatiei numita c.a.p. au fost cei care n-aveau. Si nu aveau, nu pentru ca nu au primit, pentru ca improprierarirea in Ardeal s-a facut la toti. Nu aveau, pentru ca si-au vandut pamantul pe nimic, ca dupa aceia sa arate cu degetul catre cheaburi, care au muncit si strans, iar acest lucru trebuie pedepsit si luat pentru a fi a poporului…
        E adevarat ca si clasa politixa dezamageste, dar uitam ca aceasta clasa politica vine fix din aceiasi socetate bolnava, pe care o intretinem zi de zi. Ce-i paradoxal, nu am vazut pe unul sa spuna, noi trebuie sa ne schimbam, doar altii trebuie sa faca asta…
        Probabil ca traind mult prea mult anormalitatea ca normalitate, e greu sa mergem inainte…
        Poate ar trebui sa intelegem ca a vota pe cineva nu inseamna a ne transforma in obedientii acelui pe care-l votam, incrancenati in a respinge orice se spune despre persoana pe care credem ca ne reprezinta cel mai bine interesele…
        No hai ca iar m-a luat valul si scriu prea mult…

        Reply
      • Alex. says:
        April 13, 2025 at 8:51 am

        După crez cred că sunteți OLOG nu.. EXPER!!!

        Reply
  8. aradeanu says:
    April 11, 2025 at 8:24 am

    Foarte bun articol, USR asta fost dintotdeauna doar ca nu am vazut noi. Poftim si la Arad, o dadeau cu aia cu oameni noi cand realitatea era ca Botosel, doctoru cat si prostul partidului, Florin Stana, au fost niste oportunisti si traseisti politici.

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Patronul care a ucis cu drujba o angajată gravidă, condamnat la închisoare pe viață. Tribunalul București: O brutalitate excepțională
    3
    Primăria anunță prima dezinsecţie din acest an
    4
    Ambulanță lovită de tren, la Urseni, în Timiș. 4 persoane rănite transportate la spital
    5
    GALERIE FOTO| Mii de vizitatori la „Suflet de România”, festival ce a marcat deschiderea Domeniului Regal de la Săvârșin
    6
    Dialogurile Universitare by UVVG
    7
    Delegare internaţională pentru Andreea Şuşcă
    8
    Familie rămasă pe străzi, după incendiul din Șiria
    9
    Țoiu: Ambasadorul rus nu a putut nega cu totul că drona intrată în spațiul aerian al României e a lor
    10
    Miruță declară că USR propune o rotație între un guvern minoritar de dreapta și un executiv monocolor PSD

    România

    Miruță declară că USR propune o rotație între un guvern minoritar de dreapta și un executiv monocolor PSD
    Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, membru al Biroului Național al USR, anunță că partidul din care face parte propune o rotație la guvernare între un executiv minoritar PNL-USR-UDMR și un cabinet monocolor PSD.

    Advertorial

    Când bucătăria vorbește despre tine înainte să apuci să scoți un cuvânt
    Există ceva aproape magic în felul în care o bucătărie bine gândită schimbă atmosfera întregii locuințe.

    România

    Nazare: România nu merită să piardă miliarde de euro din finanțări și fonduri. Românii au nevoie ca de aer de acești bani
    România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, așa cum risca în vara anului trecut, iar românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de acești bani și de acest loc în lume, a scris, miercuri, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare.

    Evenimente

    GALERIE FOTO
    Arădenii, invitați la deschiderea Ghioroc Summer Fest
    ARAD. Sâmbătă, 27 iunie, începe oficial ediția a XV-a a Ghioroc Summer Fest, eveniment devenit deja tradiție pe malul lacului Ghioroc.

    România

    PSD a decis să își asume guvernarea. Grindeanu - propunerea de premier
    Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să își asume responsabilitatea guvernării, iar președintele social-democraților, Sorin Grindeanu, să fie propunerea de premier.

    Local

    Arestat după ce și-a bătut soția și a amenințat că dă foc casei
    La data de 24.06.2026, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova a formulat o propunere de arestare preventivă față de inculpatul C.D., cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe în modalitatea violenței în familie, amenințare și distrugere. 1

    Local

    Penalizări record la Municipal. Tehnodomus plătește 51.658,38 lei pe zi
    Firma Tehnodomus este penalizată cu 51.658,38 lei pentru fiecare zi de întârziere a proiectului de modernizare a Spitalului Municipal, începând din data de 1 iunie. 2

    Local

    27 de intervenții pentru pompierii arădeni, în ultimele 24 de ore
    Pe lângă solicitările SMURD, pompierii au intervenit și pentru stingerea a două incendii de vegetație uscată care au afectat în jur de 500 de metri pătrați.

    România

    Cătălin Predoiu: Nu voi contesta o eventuală decizie a PNL de excludere. O voi lua ca atare
    Liberalul Cătălin Predoiu, ministru interimar al Afacerilor Interne, a declarat, miercuri, că nu va contesta o eventuală excludere a sa din PNL, arătând că e un „paradox” faptul că „cei care au votat un Guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă”.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.