aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
ARADON Sport local
A 17-a finală de campionat pentru „galben-albastre”

A 17-a finală de campionat pentru „galben-albastre”

De Andreea Vlase
la 20 April 2022 14:06
1 Comentarii

A 17-a finală de campionat pentru „galben-albastre”

20 April 2022 14:06
FCC Baschet UAV Arad încearcă să răstoarne calculele și să își treacă în palmares titlul cu numărul 10.
Scris de Andreea Vlase - FCC Baschet UAV Arad încearcă să răstoarne calculele și să își treacă în palmares titlul cu numărul 10.

Trimite articolul

X

SFÂNTU GHEORGHE. FCC Baschet UAV Arad începe azi, de la ora 17:30, finala Ligii Naționale, pe terenul lui Sepsi. Pentru formația arădeană va fi a 17-a finală mare de campionat, având până acum un bilanț de 9 câștigate și 7 pierdute. Primele două au fost în 1992 și 1993, pierdute cu marea echipă a Universității Cluj (cu 0-3 și 2-3). În 1994, arădencele au făcut pasul decisiv spre primul titlu, când au oprit hegemonia „alb-negrelor”, câștigând în ultimul act cu 3-2.

„Galben-albastrele” au reușit seria de patru titluri consecutive, câștigând în 1998 și 1999 finalele cu Rapid București (3-2 și 3-1), în 2000 cu Livas Târgoviște și în 2001 cu Sportul Studențesc București (ambele cu 3-1). În 2002 și 2004, arădencele au pierdut finala cu rivala din Târgoviște(1-3 și 0-3), iar în 2006 și-au trecut în palmares un nou titlu (3-1 cu Biandra Livas Târgoviște). În 2007 a fost rândul dâmbovițencelor să câștige cu 3-0.

În 2008, formația de pe Mureș a câștigat titlul în joc decisiv cu LMK Sepsi BC Sfântu Gheorghe, 3-2. A urmat finala pierdută în 2010 (0-3 cu Târgoviștea). În 2011 „galben-albastrele” își completau tripla din acel sezon după ce câștigau titlul cu 3-1 în finala cu CSM Satu Mare, care termina pe primul loc în sezonul regulat. Ultimul titlu arădean a venit în 2013, după revenirea senzațională din decisivul cu CSM Târgoviște, finala terminându-se cu 3-2. În anul următor a fost ultima finală disputată de echipa arădeană, pierdută cu 1-3 cu marea rivală. Din 2016 a urmat reconstrucția după ce problemele financiare au împiedicat clubul să lupte cu principalele favorite. În acest an Hadzovic și colegele au reușit să scoată în semifinale CSM Satu Mare, deși adversarele porneau ca favorite, și au readus Aradul în ultimul act după opt ani.

Stabilitate

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, care există din 2012, a preluat ștafeta după ce echipele care și-au împărțit supremația în baschetul feminin românesc două decenii s-au confruntat cu probleme de ordin financiar. Sepsi SIC a jucat șase finale începând din 2015 încoace. Pe prima a pierdut-o cu CSM Târgoviște, în decisiv, după care a câștigat cele cinci finale pe care le-a jucat. În 2016 a câștigat cu CSU Alba Iulia (cu 3-0), în 2017 cu Universitatea Cluj-Napoca (3-1) și în 2018, 2019 și 2021 cu CSM Satu Mare (3-1, 3-2, 3-1). În 2020 nu s-a jucat play-off-ul, din cauza pandemiei.

Stabilitatea financiară de la Sepsi SIC, cu un buget mult mai mare ca echipa arădeană în ultimii ani, i-a permis să aibă continuitate pe bancă. Formația covăsneană a avut doar doi antrenori de când a fost înființată în 2012. Csaba Deri a fost primul tehnician pe banca acestei echipe din Sfântu Gheorghe, fiind înlocuit la jumătatea sezonului 2013-2014 de Zoran Mikes, care le-a condus pe „alb-verzi” spre toate trofeele cucerite.

La Arad au fost multe schimbări în ultimul deceniu pe bancă. După titlul câștigat în 2013 cu Dan Moraru, Jose Araujo a condus echipa două sezoane și jumătate, până la finalul lui 2015, când au apărut problemele financiare și au plecat jucătoarele importante. Acel campionat a fost încheiat cu o formulă de avarie, cu Dan Moraru și Ildiko Prisăcariu ocupându-se de lotul tânăr.

A urmat un sezon început cu Stacey Nolan pe bancă și încheiat cu Bogdan Bulj. Sârbul a primit credit și pentru stagiunea 2017-2018. În vara lui 2018 a fost adus debutantul Miljan Medvedj pe bancă, dar a revenit Bulj în iarnă, reușind să readucă echipa pe podium după patru ani. A urmat un nou sezon cu doi tehnicieni pe bancă, Dejan Mudresa și Manuel Rodriguez, când echipa a părut că poate să se lupte cu CSM Satu Mare, dar pandemia a anulat play-off-ul. Bogdan Bulj a avut un nou sezon complet la Arad, ducând echipa la bronz în 2021. În vara trecută a fost readus Jose Araujo la cârma „galben-albastrelor”, dar a fost o nouă schimbare, cu două etape înainte de finalul sezonului regulat, când a revenit Bogdan Bulj la Arad, sub conducerea căruia echipa a obținut o nouă calificare în ultimul act.

Finala din acest an se joacă în sistemul 3 din 5 partide. Primele două partide se dispută azi și mâine la Sfântu Gheorghe (de la 17:30 și 19). Pentru jocul de azi se anunță o Sepsi Arena plină, cu 3000 de spectatori. Finala se mută la Arad în 26 aprilie, meciul trei fiind programat de la ora 19. Dacă va fi nevoie de jocul patru, acesta se va juca la Sala Sporturilor „Victoria” în 27 aprilie. Dacă ultimul act va avea un joc decisiv, acesta se va disputa la Sfântu Gheorghe în 30 aprilie. Pentru a spera la titlu, „galben-albastrele” trebuie să oprească seceta de victorii cu Sepsi SIC, formație pe care au învins-o ultima dată în decembrie 2015.

Trimite articolul

X
Taguri:
„Galben-albastrele” ,
baschet ,
baschet feminin ,
Bogdan Bulj ,
FCC Baschet UAV Arad ,
finala LNBF ,
Sepsi Arena ,
sepsi sfantu gheorghe ,
sfântu gheorghe ,
titlu campioana
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Zahar says:
    April 20, 2022 at 2:25 pm

    Mult succes.

    Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Rețele Electrice România a investit peste 67 milioane de lei în 2025 în modernizarea și digitalizarea infrastructurii electrice de distribuție din Arad
    3
    Compania Rheinmetall a semnat contracte de 5,7 miliarde euro cu armata română
    4
    Adrian Veștea: Nu îmi depun mandatul de premier desemnat
    5
    MAE: Reuniune specială la nivelul OSCE ca urmare a incidentului de încălcare a spațiului aerian al României
    6
    O nouă dezinsecție în municipiul Arad
    7
    Cercetați pentru trafic de droguri și de minori
    8
    Darius Vâlcov a fost eliberat din Penitenciarul Focșani
    9
    Prins de jandarmi cu un telefon furat
    10
    MAI: Un miliard de euro prin Instrumentul SAFE pentru siguranța cetățenilor și protecția țării

    România

    Adrian Veștea: Nu îmi depun mandatul de premier desemnat
    Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat luni seara, după încheierea ședinței BPN al PNL, că nu își va depune mandatul.

    România

    Ilie Bolojan: PNL nu susține Guvernul Veștea având în vedere că desemnarea s-a făcut fără consultarea partidului
    Partidul Național Liberal a decis să nu susțină instalarea Guvernului condus de Adrian Veștea, având în vedere că desemnarea acestuia s-a făcut cu încălcarea spiritului democrației parlamentare și fără consultarea partidului, iar liberalii care vor vota un astfel de executiv își vor pierde calitatea de membri ai formațiunii, a anunțat, luni seara, președintele PNL, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan.

    România

    VIDEO
    Bolojan: PNL îi solicită președintelui României să reia consultările cu partidele
    Partidul Național Liberal îi solicită președintelui Nicușor Dan să reia consultările cu partidele politice în vederea formării unui guvern susținut „într-o manieră transparentă”, a declarat, luni seara, liderul PNL, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan.

    România

    Sighiartău: Decizia PNL de a nu face parte dintr-un Guvern alături de PSD - reconfirmată
    Conducerea PNL a reconfirmat, prin vot, hotărârea anterioară ca partidul să nu facă parte dintr-un Guvern alături de PSD.

    Local

    Compania de Apă, investiții de 60 de milioane în 2026
    Reprezentanții Companiei de Apă Arad anunță că, în acest an, vor fi realizate investiții de peste 60 de milioane de lei. 1

    UT Arad

    Vacanța a luat sfârșit la UTA
    UTA s-a reunit astăzi pentru a pregăti sezonul 2026-2027 din Superliga.

    Local

    Au mai mutat un drum județean către comune
    Consiliul Județean Arad a transferat un așa-zis drum județean, care nu îndeplinea condițiile pentru această categorie, către patru comune. 1

    Local

    Pista de atletism de pe „Gloria”, (re)deschisă pentru public
    Chiar dacă nu s-au finalizat încă toate lucrările la baza sportivă, pista de alergare poate fi folosită, cu respectarea restricțiilor existente. 4

    ARADON Sport local

    Prima cupă din istoria clubului
    Athletico Vinga a reuşit eventul: Liga 4 şi Cupa României, faza judeţeană.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.