Tenismenul arădean va ocupa, de luni, cea mai înaltă poziţie în clasamentul mondial, cele 65 de puncte cucerite la turneul din Dubai ducându-l, conform calculelor, pe locul 111 ATP. Născut în 17 octombrie 1990, la Arad, Copil va avea un total de 532 de puncte, reuşind astfel un salt de 13 poziţii în ierarhia mondială a tenismenilor profesionişti.
Scris de Dan Lazar-Tenismenul arădean va ocupa, de luni, cea mai înaltă poziţie în clasamentul mondial, cele 65 de puncte cucerite la turneul din Dubai ducându-l, conform calculelor, pe locul 111 ATP. Născut în 17 octombrie 1990, la Arad, Copil va avea un total de 532 de puncte, reuşind astfel un salt de 13 poziţii în ierarhia mondială a tenismenilor profesionişti.
Copil a fost învins de francezul Lucas Pouille, numărul 15 mondial şi semifinalist la Arad Challenger 2014, cu 6-1, 6-4, în optimile de finală ale turneului ATP de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 2.429.150 dolari.
„Tunarul din Carpaţi” are şanse mari să fie acceptat direct pe tabloul principal al următorului Grand Slam, cel de la Roland Garros.
O dronă rusă a lovit o facilitate de depozitare pentru combustibil nuclear uzat în apropiere de centrala dezafectată de la Cernobîl, au afirmat duminică oficiali ucraineni, adăugând că nivelurile de radiații la fața locului au rămas stabile, relatează Reuters.
SUA. Cel puțin 12 persoane au fost rănite sâmbătă de tiruri de armă în orașul Toledo din statul american Ohio, în marja unui festival local, a anunțat poliția, relatează AFP, Reuters și dpa.
Armenii au început să voteze duminică în cadrul alegerilor legislative văzute ca test al sprijinului public pentru reorientarea geopolitică inițiată de premierul Nikol Pașinian, apropiat de Occident și care speră să obțină încă un mandat de cinci ani, pe fondul tensiunilor cu Rusia, relatează AFP, Reuters și dpa.
Prima sesiune a examenului de bacalaureat va începe, luni, cu evaluarea competențelor lingvistice de comunicare orală în limba română - proba A, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educației și Cercetării.
Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de peste 29,57 milioane de lei (5,62 milioane de euro), în timp ce la Noroc depășește 6,78 milioane de lei (peste 1,28 milioane de euro), informează Loteria Română.
Ungaria a restricționat printr-o hotărâre de guvern emisă sâmbătă eliberarea permiselor de ședere pentru imigranții din afara Uniunii Europene, informează dpa.
1
Pentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă
Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.
Citiți principiile noastre de moderare aici!