În capitala Azerbaidjanului, Baku, s-au duelat 133 sportivi din 22 de țări, în cadrul tuturor celor cinci discipline: gimnastică artistică – masculin și feminin, aerobică, ritmică, acrobatic și trampoline.
Bocșer, aflat la primul an de seniorat, a luat primul loc la grup (gimanstică aerobică), alături de Lavinia Pananete, Bianca Gorgovan, Lucian Săvulescu și Dacian Barna. Podiumul a fost completat de reprezentanții Spaniei și Azerbaidjanului. „A fost un prim test important pentru el, trecut cu brio. Federația de specialitate a dorit să vadă la treabă gimnaștii din noul val, în care se încadrează și Bocșer. Sperăm ca sportivul nostru să devină component de bază al lotului național de gimnastică aerobică”, spune Ovidiu Șerban, directorul CS UAV Arad.
Covor de aur pentru Bocser
BAKU. Ultimul transfer la gruparea studențească condusă de Ovidiu Șerban, Gabriel Bocșer, s-a făcut remarcat cu o prezență pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la faza preliminară a primei ediții a Jocurilor Europene (12-18 iunie).
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Evenimente
Iubitorii mașinilor de epocă sunt așteptați la un nou eveniment organizat de Retromobil Club România.
Local
Pesediștii din Consiliul Județean nu au votat metodologia de atribuire a contractelor de finanțare de către Centrul Cultural Județean.
Local
Se avansează pe unele tronsoane aflate în lucru în județul Arad, dar progresele sunt relativ mici.
Local
ARAD. Luni seara, în jurul orei 21:20, pompierii militari arădeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească în localitatea Șiad.
Mapamond
Președintele american Donald Trump ar fi „destul de interesat” de o posibilă contribuție din partea țărilor arabe la costul războiului împotriva Iranului, a declarat luni purtătoarea sa de cuvânt, Karoline Leavitt, fără a oferi detalii, scrie AFP.
Mapamond
O comisie parlamentară iraniană a aprobat un proiect de lege pentru a impune taxe de tranzit navelor care trec prin strâmtoarea Ormuz, a relatat luni presa de stat, notează AFP.
Mapamond
Parlamentul israelian a adoptat luni seară o lege criticată care instituie ''pedeapsa cu moartea pentru teroriști'', un text care ar urma să se aplice doar în cazul palestinienilor găsiți vinovați de atacuri sau atentate anti-israeliene, relatează AFP.
1
România
Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni, că proiectul de lege privind cumulul de pensie și salariu la stat este gata și se așteaptă avizul de la CSM.
Citiți principiile noastre de moderare aici!