aradon.ro Web analytics

Crișul și Pecica, performerele etapei

De Leo Sfara

Scris de Leo Sfara - Ultima rundă a turului în C8 a adus șapte puncte pentru echipele din județul nostru.

ARAD. Două din cele patru echipe din Arad au câștigat în etapa cu numărul 9 din Seria a VIII-a a Ligii a III-a la fotbal. Crișul și Progresul au luat toate punctele, iar Frontiera a scos un punct pe un teren greu. LT Cermei a pierdut, iar Șoimii Lipova a stat.

Dumbrăvița – Curtici 1-1

Un rezultat foarte bun au reușit cei de la Frontiera, care au obținut o remiză pe un teren destul de greu. După o bară a gazdelor, Burlă a deschis scorul, cu un șut de la limita careului mare (min. 23). Oaspeții au egalat destul de târziu, în min. 72, prin Ghinescu, acesta marcând din lovitură liberă de la 20 de metri: 1-1. Antrenorul Radu Anca i-a trimis în teren pe următorii: Mucha – Puta, Calvin, Gligor, Vereș – Varga, Burlă – Huțanu (Avrămuțiu, Morar), Moldovan (Cleuță), Andrieș (Lolea) – Brandușe.

Ghiroda – LT Cermei 3-1

Liderul clasamentului, CSC Ghiroda&Giarmata Vii nu s-a împiedicat de LT Cermei și a câștigat destul de clar. Primul gol a venit în min. 34, când a marcat Mancăș, iar în repriza secundă, în doar trei minute, Grancea și Bădăuță au dus scorul la 3-0. Oaspeții au marcat golul de onoare în min. 87, prin Clipotă.

Antrenorul Flavius Moisă i-a folosit pe: Gîrlea – Stoianovici, Bercu, R. Iuga, Ursoi – Lazăr, Țurcanu – Clipotă, S. Popa, Piț – R. Popa. Au mai jucat: Șimăndan, Mateucă, Maxim.

Periam – Crișul 0-4

Trupa antrenată de Adrian Abrudean și-a respectat statutul de favorită și a învins „lanterna roșie”, cu 4-0. Crișul a marcat câte două goluri pe repriză, prin Modan, Tănase, Ciornei și apoi, iar, Modan. S-au ratat câte două lovituri de la 11 metri, una de fiecare parte, iar oaspeții au lovit de trei ori bara, prin Modan, Ciornei și Ciobotariu, ultimul, de la punctul cu var.

Crișul: Roșca – Haloș, Sabău, Nistor, Siminic – Clej (Cl. Popa), Tănase, Susan (Ciobotariu), D. Mâneran (Giurgiu) – Teședan (Ciornei), Modan (Pașca).

Pecica – Pobeda Star 2-1

Trei puncte importante pentru moralul gazdelor! Golgeterul Capătă a marcat de două ori în prima repriză, iar Miculescu doar a redus din handicap, după pauză. Pecica: Zamfir – Tambor, Telescu, Țugulescu – Răchită, Onișor, Saizu, Oancia, Ștefan (Wild) – Enciu (Arsene), Capătă