aradon.ro Web analytics

FCC a ajuns la șase victorii consecutive în LNBF

De Andreea Vlase

Reactualizat la:
Scris de Andreea Vlase - FCC Baschet Arad a învins CSM Alexandria cu 88-59 în etapa 11 a LNBF, pe sferturi: 17-15, 18-12, 25-15, 28-17.

CONSTANȚA. FCC Baschet Arad a avut nevoie de mai mult de un sfert pentru a-și intra în ritm după pauza de trei săptămâni de la precedenta partidă, în care au fost și câteva zile libere pentru jucătoare. Arădencele și-au revenit din sfertul doi, au punctat pe contre, și-au crescut procentajele la aruncări și au obținut o victorie clară.

Bogdan Bulj a apelat la 5-ul de start obișnuit, cu Hadzovic, Armanu, Fodor, Ardelean și Karakasevic. CSM Alexandria le-a avut în primul cinci pe Burcica, Bota, Horlea, Cucu și Mazilu.

CSM Alexandria s-a apărat în zonă și arădencele, echipate în roz, au avut probleme să găsească drumul spre coș, ratând foarte mult. Teleormănencele au reușit trei triple în primele minute și conduceau cu 11-7. FCC a marcat nouă puncte la rând și a preluat din nou conducerea, având 17-15 la prima pauză.

Sfertul secund a început la fel ca primul, cu multe ratări pentru arădence, care nu s-au concentrat suficient în ofensivă și au avut chiar patru ratări la aceeași fază. CSM a profitat și a revenit în față, cu 20-19. Elevele lui Bulj au reușit să se apere mai bine, au făcut intercepții, au marcat și prima triplă și s-au dus la plus 11 puncte. La jumătatea partidei scorul a fost 35-27. În prima repriză s-a optat pentru tranziții rapide, sărindu-se des peste atacurile așezate.

Arădencele și-au regăsit precizia în sfertul trei și și-au crescut procentajul de reușite din acțiune de la 29 la 44%, punctânt mult pe contre, în timp ce Alexandria a rămas tot la 28%. Acest lucru s-a simțit și pe tabelă, care arăta 60-42 pentru FCC la ultima pauză.

Jocul a continuat să curgă în favoarea jucătoarelor în roz și în sfertul patru, iar diferența a trecut de 30 de puncte. Scorul final a fost 88-59 și echipa din Arad ajunge la șase victorii consecutive în campionat.

Marcatoare

Patru jucătoare au marcat câte 17 puncte, Brankica Hadzovic (plus 5 recuperări și 5 pase devisive) și Angela Beadle (6 recuperări) de la învingătoare, respectiv Paloma Cucu și Mihaela Burcica, de la învinse.

Pentru FCC Baschet Arad au mai înscris: Karakasevic 12 puncte (în double-double cu 12 recuperări), Ardelean 12 puncte (5 assist-uri), Fodor 11 puncte, Akathiotou 7 puncte, Armanu 5 puncte (5 recuperări), Mîrne Nagy 4 puncte (7 recuperări) și Lipovan 3 puncte.

Arădencele au terminat partida cu 38 de coșuri de două puncte din 57 de încercări (49%), 5/13 la triple (38%) și 17/25 la libere (68%). CSM a avut 10/30 din semicerc (33%), 10/29 de la distanță (34%) și 9/12 la libere (75%). Talia superioară a FCC-ului s-a văzut și la recuperări, unde scorul a fost 49-27. Jucătoarele în roz au înscris 28 de puncte pe contraatac, față de două.