ARAD. Final de sezon regulat extrem de obositor pentru galben-albastre. Galaţi (14 februarie) – Tg. Mureş (16 februarie) – Braşov (21 februarie) – Alba Iulia (26 februarie) – Cluj (28 februarie), sunt bornele pe care trebuie să le atingă Univ Goldiş ICIM Arad în Liga Naţională, înaintea celor două turnee finale, Liga Europei Centrale (7-8 martie) şi Cupa României (13-14 martie). Toţi aceşti adversari vin unul după altul, într-o perioadă de două săptămâni. Prima oprire, Galaţi, oraşul de la malul Dunării urmând a fi atins sâmbătă, ora 19. Un adversar extrem de periculos, mai ales pe teren propriu.
Cu Ostrava au fost două bune antrenamente, mai ales că echipa din Cehia a venit cu jucătoarele de bază, şi a evoluat mai bine ca în alte jocuri. Dar a fost o experienţă utilă pentru noi, am încercat câteva lucruri noi, plus că au jucat toate fetele. Ne aşteaptă acum o deplasare dificilă la Galaţi, cu o echipă puternică, mai ales pe teren propriu. Ca să putem câştiga avem nevoie de consistenţă şi o evoluţie foarte bună”, a spus antrenorul Jose Araujo.
De la Galaţi, Monica Brosovszky şi compania va pleca spre Tg. Mureş, unde luni, ora 16, va disputa un nou joc în Liga Naţională. Pentru dubla deplasare, Univ Goldiş ICIM va miza pe doar 10 jucătoare, Vidican, Manea şi Demeter fiind lăsate acasă.
Final de sezon cu patru deplasari
Baschetbalistele de la Univ Goldiş ICIM Arad dispută cinci jocuri în două săptămâni.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
A fost 0-0, după două reprize diametral opuse. Arădenii au ratat în prima repriză, oaspeții, în cea secundă.
Mapamond
O curte de apel federală a blocat vineri construcția la Casa Albă a sălii de bal de mari dimensiuni dorite de președintele Donald Trump, informează AFP și Reuters.
România
Președintele Nicușor Dan a trimis vineri Parlamentului spre reexaminare proiectul de lege privind metodele de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora.
ARADON Sport local
Alți doi sportivi legitimați la CS Universitatea Arad au avut prestații bune la Oradea, în competiția juniorilor.
Local
Sute de credincioși au trecut, vineri, pragul Bisericii Minoriților din Arad pentru a se închina Relicvei Sfântului Francisc de Assisi, adusă pentru prima dată în municipiu și, totodată, pentru prima dată în România. Evenimentul face parte din pelerinajul organizat în cadrul Anului Jubiliar Franciscan 2026.
Local
Castelul Mocioni din Bulci, aflat în proprietatea Municipiului Arad și nefolosit ca unitate sanitară de 15 ani, ar putea primi o nouă destinație. Consiliul Local este chemat să își dea acordul de principiu pentru transformarea monumentului istoric într-un centru multifuncțional, însă decizia finală depinde de aprobarea Ministerului Sănătății.
Local
Senatorul Răzvan Anghel vorbește despre amendamentele propuse de PSD și AUR, care pun în pericol PNRR.
3
România
Guvernul a adoptat vineri cadrul legal necesar pentru ca C.N.T.E.E. Transelectrica S.A., prin Dispecerul Energetic Național, să poată dispune, până la data de 31 august, o serie de măsuri de siguranță dacă evoluția Sistemului Electroenergetic Național o va impune.
România
Alocările bugetare guvernamentale pentru cercetare și dezvoltare (GBARD) la nivelul Uniunii Europene s-au situat anul trecut la 288,9 euro pe locuitor, o creștere de 57,7% față de 2015 (183,2 euro pe persoană), arată datele publicate vineri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).
3
Citiți principiile noastre de moderare aici!