Runda cu numărul 4 din Liga a III-a a adus la prima victorie pentru Progresul Pecica, dar și la prima înfrângere pentru Unirea Sântana. De lăudat victoria Viitorului.
Pecica – Șugag 5-0
Probabil cea mai slabă echipă din seria a VII-a din Liga a III-a, Mecanica Șugag a venit la Pecica să scoată ceva, cum se spune. Asta, și pentru că ambele echipe aveau doar un punct, așa că oaspeții puteau să viseze. Însă, în teren, gazdele s-au dezlănțuit.
Scorul a fost deschis de Arsene, în stilul său caracteristic, din lovitură liberă, portarul Dreghiciu având partea sa de vină (min. 19). Atât a trebuit pentru ca Progresul să se deblocheze, căci până la pauză a mai marcat de două ori, prin Mura și Ekmecki.
Cu 3-0 încă de la pauză, pecicanii nu au mai apăsat pedala de accelerație decât spre final, când nou-intrații Pășcălău și Borcea au înscris, pentru un 5-0 dătător de speranțe pentru viitor.
Viitorul – CSU Alba Iulia 2-1
Frumoasă și victoria elevilor antrenați de Cristi Sculici, în fața unei echipe cu pretenții de play-off.
Viitorul a început bine meciul, iar evoluția i-a fost răsplătită în min. 22, când Sas a deschis scorul. Același jucător a făcut 2-0, după pauză, în min. 55, pentru ca patru minute mai târziu CSU Alba Iulia să reducă din handicap, prin Pârv.
Oaspeții nu au mai avut puterea să facă mai mult, așa că punctele au rămas la Arad.
„Poli” – Sântana 2-0
Reduta Unirii a căzut la Timișoara, acolo unde timp de 75 de minute trupa antrenată de Adrian Abrudean a stat bine în teren, a încercat să fie și reactivă, însă spre final „Poli” a reușit victoria, cu goluri marcate în min. 75 și 82, de Vasluian și Petruț, ultimul în proprie poartă.
Citiți principiile noastre de moderare aici!