Disputa care i-a adus jucătorului legitimat la CSM București cel mai important succes al carierei a durat o oră și 51 de minute, timp în care acesta a reușit nu mai puțin de 21 de ași, fără să comită vreo dublă greșeală! „Tunarul din Carpați” a salvat două mingi de set, la 5-6 și 15-40 în actul secund, fructificând apoi, în tie-break, prima șansă de meci.
Succesul cu Cilic vine după ce prima „rachetă” a țării a mai trecut de americanul Ryan Harrison (59 ATP), sârbul Lajovic (49 ATP) și neamțul M. Zverev (72 ATP), ultimele două succese fiind în calificări.
Scorul meciurilor directe cu croatul favorit 3 la Basel a devenit 2-2, ambele înfrângeri ale românului venind anul acesta, la Cincinnati, în turul al doilea, cu 6-7 (4), 6-4, 6-4, şi în primul tur la US Open, când a abandonat la scorul 5-7, 1-6, 1-1. Copil a câştigat în faţa lui Cilic în 2012 la Beijing, cu 3-6, 7-6 (0), 6-4.
Arădeanul clasat pe locul 93 mondial și-a asigurat un cec în valoare de 53.665 de euro și 90 de puncte ATP, iar rivalul din sferturi este americanul Taylor Fritz (57 ATP).
Turneu de vis la Basel: Copil a învins numărul 6 mondial!
Turneu de vis la Basel: Copil a învins numărul 6 mondial!
Turneu mare reușit de arădeanul Marius Copil la ATP Basel (Elveţia – premii 1.984.420 euro), el obținând, miercuri seara, a patra victorie la rând în fața unui tenismen din Top 100 ATP, calificându-se în sferturi, după 7-5, 7-6(2) cu croatul Marin Cilic, numărul 6 mondial.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Potrivit autorităților, în momentul de față s-a format o coloană de 11 kilometri pe sensul Nădlac–București. Șoferii sunt sfătuiți să aleagă rute alternative.
1
Local
Terapia a contribuit la îmbunătățirea mobilității, la creșterea nivelului de funcționalitate și la redobândirea unei relative independențe, în cazul a doi pacienți internați la Spitalul Județean Arad.
Local
Jandarmii arădeni au depistat duminică, la Obor, un bărbat care avea la vânzare articole vestimentare purtând inscripții identice sau similare cu mărci înregistrate.
România
Președintele Nicușor Dan a anunțat, duminică, că au fost extrem de puțini magistrați care și-au exprimat intenția să vină la discuții, față de cei 1.000 care au semnat mesaj de susținere pentru magistrații care au avut curajul să facă dezvăluiri în reportajul Recorder despre problemele din sistemul judiciar și că există o teamă în rândul acestora că participarea la o astfel de întâlnire ar putea avea repercursiuni.
România
Președintele Nicușor Dan a anunțat, duminică, într-o declarație de presă, că va iniția în luna ianuarie un referendum în cadrul corpului magistraților cu o singură întrebare: „CSM acționează în interes public sau acționează în interesul unui grup din interiorul sistemului judiciar?”.
1
România
Loteria Română organizează duminică Tragerile Speciale Loto de Crăciun, pentru care suplimentează fondul de câștiguri al categoriei I pentru jocurile Loto 6/49, Joker și Loto 5/40, cu 100.000 de lei, 50.000 de lei și respectiv 25.000 de lei, informează instituția.
1
ARADON Sport local
ARAD. Au mai rămas doar 6 luni până la debutul Campionatul Mondial de fotbal din 2026, care se va desfășura în Statele Unite ale Americii, Mexic și Canada.
Local
Investigația jurnaliștilor de la Recorder a generat un val de reacții în spațiul public, atât în rândul magistraților, cât și al politicienilor, dar mai ales în rândul societății civile. Aradul a rămas, însă, oarecum tăcut pe acest subiect. În afară de reacțiile pe canalele de social media, venite mai ales din partea reprezentanților societății civile, niciun politician nu și-a asumat o poziție fermă, iar magistrații au rămas și ei în umbră, cu excepția celor, puțini la număr, care au semnat scrisoarea de susținere pentru Raluca Moroșanu și Laurențiu Beșu. Pe acest fond, i-am adresat câteva întrebări prefectului Mihai Pașca, avocat și fost secretar de stat în Ministerul Justiției, tocmai în perioada în care au fost promovate controversatele legi care definesc azi sistemul.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!