EFORIE NORD. Dacă anul trecut câştiga titlul naţional în întrecerea pe echipe, Vados Arad a trebuit să se mulţumească doar cu medalia de argint în SuperLiga României la Şah Clasic 2025. Cu un bilanț excelent, opt victorii și o singură înfrângere, echipa coordonată de Alin Câmpeanu a acumulat 16 puncte, demonstrând o constanță și un nivel ridicat de joc pe tot parcursul turneului.
Campioana s-a decis în ultima rundă, când Vados Arad s-a duelat cu CSU ASE București. Primele trei mese s-au încheiat cu remize, însă partidele de la mesele 4–6 au fost pierdute, ceea ce a dus la scorul final de 4,5 – 1,5 în favoarea bucureștenilor și la clasarea formației arădene pe locul 2. Podiumul a fost completat de CS Municipal Baia Mare.
În rest, arădenii le-au învins pe rând pe: Sparta Techirghiol, cu 4-2, CS Municipal Baia Mare, cu 4-2, Șah Club Oltenia Craiova, cu 3,5-2,5, Universitatea de Vest Timișoara, cu 5-1, ACS Arnia ChessIT București, cu 5-1, AC De Șah Alfil Pitești, cu 4-2, ACS ACB Ineu, cu 4,5 – 1,5 și pe Phoenix Buzău, cu 4,5-1,5.
Vicecampionii României sunt: GM Liviu-Dieter Nisipeanu, GM Abhimanyu Puranik, GM Jose Eduardo Martinez Alcantara, IM Felix-Antonio Ilinca, IM Filip Magold și IM Alexandru-Vasile David. Pe lângă rezultatul excelent de echipă, patru dintre componenții formației Vados Arad au fost premiați pentru cele mai bune rezultate la mesele lor: GM Jose Martinez Alcantara (locul 1 la masa 3), IM Felix-Antonio Ilinca (locul 1 la masa 4), IM Filip Magold (locul 1 la masa 5), IM Alexandru-Vasile David (locul 3 la masa 6).
„Rezultatul obținut de echipa noastră în Superliga Națională de Șah 2025, locul 2 și medalia de argint, nu ar fi fost posibil fără sprijinul constant și generos al partenerilor noștri. Le mulțumim tuturor sponsorilor care cred în performanță, în sportul minții și în potențialul echipei noastre. Prin susținerea oferită, au contribuit nu doar la un rezultat deosebit, ci și la consolidarea unei structuri solide în jurul șahului de performanță în Arad. Suntem onorați să avem alături de noi: Grenke România, Magazinul de Șah, King64, Centrul Municipal de Cultură Arad și Centrul Cultural Județean Arad. Împreună construim un proiect durabil, care inspiră și sprijină noile generații de tineri șahiști”, a declarat Alin Câmpeanu, președintele Șah Club Vados Arad.
Pe locul 7
Județul Arad a mai avut o reprezentantă în SuperLiga Romaniei la Şah Clasic. Este vorba despre ACS ACB Ineu, care a ocupat locul 7, din cele 10 cluburi participante. Formația de pe malul Crișului Alb este antrenată de profesorul Tudor Drăgoi și a contat pe Litoral pe: GM Vitaly Sivuk, IM Vladyslav Larkin, FM Alexandr Baranciuc, IM Mihai-Lucian Grunberg, IM Tamas-Kristof Balla și CM Rafael Ienăsoaie.
Citiți principiile noastre de moderare aici!