aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
„Suntem în faţa unui nou început”

„Suntem în faţa unui nou început”

la 13 October 2010 12:37
13 October 2010 12:37
<p style="text-align: justify;">ARAD. <strong>Interviu</strong> JA. <strong>Remus Tănase</strong>, preşedintele <strong>ANATECOR</strong>.</p>
Scris de IM:JURNAL_ARADEAN - <p style="text-align: justify;">ARAD. <strong>Interviu</strong> JA. <strong>Remus Tănase</strong>, preşedintele <strong>ANATECOR</strong>.</p>

Trimite articolul

X

Preşedintele ANATECOR crede că apropierea dintre medicină şi terapiile complementare e iminentă.

A fost a XIV-a ediţie a Conferinţei Internaţionale de Terapii Complementare şi Alternative. Lumea e în criză. ANATECOR nu e?

TĂNASE. Crizele sunt în multe planuri, iar în cel economic este e criză peste tot, inclusiv la noi. Dar în planurile sufleteşti, în planurile capacităţii de a dezvolta soluţii chiar în situaţiile acestea deosebite, există rezolvare. Optimismul care generează un nou nivel de a înţelege situaţiile în care suntem şi cercetările de ultimă oră venite din toate zonele cercetării vieţii ne spun că toată civilizaţia umană este în faţa unui nou început. Nu avem de ce să ne temem că lucrurile vor merge din rău în mai rău; doar cei care nu acceptă schimbarea s-ar putea teme. Or, ANATECOR şi oamenii care învaţă lecţiile acestei vieţi aici, înţeleg foarte bine că lucrurile stau în puterea noastră şi că tot ceea ce vrem ca şi soluţie, putem avea în măsura în care credem cu adevărat în acest lucru şi dezvoltăm acţiunile necesare pentru ca el să se întâmple.

Care vi s-au părut cele mai importante noutăţi prezentate în cadrul conferinţei din acest an?

TĂNASE. Cea mai importantă a fost cea a dr. Hamer – o cercetare fantastică pentru lumea medicală, dar şi pentru noi – deoarece explică legătura între lumea medicală şi lumea terapiilor complementare. Fiind directorul unui centru foarte mare de cancer din München, dr. Hamer ne explică ce se întâmplă cu bolile, cum se înregistrează şocul psiho-emoţional din cortexul cerebral în organul bolnav şi că nu există altă posibilitate de vindecare decât ştergerea programului de şoc iniţial. Este un medic care susţine într-un mod dureros pentru medicină că soluţiile de altă natură nu au dus niciodată la randament. Asta apropie foarte mult cercetările medicinei alopate de ceea ce facem noi pentru că acesta e teritoriul unde noi operăm: remisia programelor false care au generat îmbolnăvirea. Ne vom apropia foarte repede de toţi medicii care vor accepta noua biologie a dr. Hamer şi a marelui cercetător Bruce Lipton. Un alt loc unde apropierea e iminentă e spaţiul managementului stresului, unde noi facem deja cursuri cu medicii de familie.

Care e în prezent relaţia dintre medicina alopată şi terapiile complementare, atât din punct de vedere oficial, cât şi al practicii de vindecare?

TĂNASE. În principiu, relaţia noastră, ca oameni, este extrem de bună pentru că atât medicii, cât şi terapeuţii înţeleg unde stau lucrurile şi de ce au nevoie să lucreze unii cu alţii pentru binele bolnavului. Sigur că nu peste tot lucrurile stau aşa şi nu toţi medicii sunt deschişi pentru relaţia cu terapiile complementare. Dar noi ştim că lucrurile acestea se întâmplă în ţările civilizate într-un mod foarte profesionist şi doar o probă a timpului mai au de dus pentru a deveni la fel şi la noi. În ceea ce priveşte relaţia oficială, mai aşteptăm încă eliberarea normelor metodologice de la Ministerul Sănătăţii care, astăzi, este ocupat exclusiv de medicina clasică. Dar, din moment ce ţări foarte importante au această lege, sperăm că nu este niciun impediment care să ducă la amânarea normelor. Pentru că ar fi în defavoarea bolnavilor.

La modul concret, dumneavoastră aţi avea voie să deschideţi o clinică în care bolnavii să fie trataţi prin terapii complementare?

TĂNASE. Da, din punctul acesta de vedere, nu e nicio problemă. Problema are legătură cu finanţarea. Aşteptăm finanţare – nu din partea statului, pentru că statul sigur nu va avea; poate din nişte fonduri comunitare ar fi mai simplu. Dar deocamdată nu a intrat un astfel de produs în finanţare. Sunt nişte fonduri pentru formare profesională în sectorul nostru, dar construirea de clinici nu a fost definită ca una dintre priorităţile fundamentale ale comunităţii europene.

Sponsorizările nu reprezintă o soluţie?

TĂNASE. Ba da. Dar asta înseamnă să descoperim oameni care au dorinţa şi dragostea de a face acest lucru. Iar în Arad nu prea există astfel de oameni. Sau poate există dar nu am reuşit noi să-i găsim. Am vorbit cu diverse persoane care au inima deschisă pentru aşa ceva, dar, în condiţiile actuale, de-abia îşi rezolvă problemele firmelor lor…

Putem spera, totuşi, la o clinică de terapii complementare?

TĂNASE. Da, asta nu e decât o problemă de timp. Dar noi nu dormim în aşteptare. Până atunci, am adoptat un alt model – acela de a construi oameni care să facă lucrurile acestea în diferite oraşe. Chiar dacă nu avem clinici ale noastre, avem locuri în care ne întâlnim cu cei care au nevoie de noi, avem instrumente, aparate, tehnici terapeutice… Lucrurile astea se întâmplă, dar nu în forma medicală veche. Zidurile sunt mai puţin importante în terapia aceasta pentru că e o terapie dinamică, iar noi mergem acolo unde e nevoie.

“Teritoriul unde noi operăm: remisia programelor false care au generat îmbolnăvirea”

DIANA DUŢU

diana.dutu@informmedia.ro

Trimite articolul

X
Taguri:
ANATECOR ,
Arad ,
aradon ,
interviu ,
Jurnal Aradean ,
remus tanase
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Locul 8 la primul turneu de rugby în 7
    3
    Drumul dintre Sebiș și Răpsig, asfaltat doar o treime din cauză că depinde de trei primării
    4
    Alesia Sferlea, până în „optimi” la europenele Under 21
    5
    Foto. ,,Să fie Artă!”, ediția I
    6
    CSS Gloria FCC UAV Arad merge la turneul final al CN U13 de baschet feminin
    7
    Filmul „Ultima transhumanță” va fi proiectat la „Arta” în prezența regizorului
    8
    Platforma europeană de social media eYou se lansează public cu 50.000 de utilizatori
    9
    Echipa arbitrilor din Arad, locul 2 în Ungaria
    10
    Dizolvările de firme s-au dublat în Arad, în primul trimestru al anului

    ARADON Sport local

    Alesia Sferlea, până în „optimi” la europenele Under 21
    Sportiva de la CS Municipal Arad a făcut o figură frumoasă în proba de dublu.

    ARADON Sport local

    Andrei Haloș, de la Progresul Pecica la Unirea Sântana!
    SÂNTANA. O mutare poate surprinzătoare a avut loc azi, când unul din cei mai buni jucători ai Progresului Pecica, Andrei Haloș, a fost anunțat la o altă echipă arădeană de Liga a III-a, Unirea Sântana.

    Local

    14 biciclete, dintre care 13 electrice, descoperite fără acte la Nădlac
    Polițiștii de frontieră au confiscat 14 biciclete, majoritatea electrice, după ce un bărbat nu a putut prezenta documente care să le ateste proveniența. Valoarea bunurilor este estimată la aproximativ 50.000 de lei.

    Local

    Primăria Arad activează punctele anticaniculă
    În zilele de 23 și 24 iunie 2026, cele trei puncte anticaniculă amenajate în municipiu vot fi funcționale, ca urmare a avertizărilor de Cod galben de caniculă emise pentru județul Arad.

    Local

    Prinși la braconaj piscicol, pe Mureș 
    Doi arădeni au fost prinși de jandarmi pescuind cu metode ilegale, pe râul Mureș, în municipiu. 2

    Advertorial

    Comunicat de presă
    Finalizarea proiectului „Creșterea competitivității societăţii EXCAVĂRI ŞI CONSTRUCȚII MOȚ SRL”.

    Evenimente

    „Vechile farmacii ale Aradului” se lansează la „Corina”
    Librăria Corina, de pe strada Mihai Eminescu, va găzdui joi, 25 mai, de la ora 17, lansarea cărții „Vechile farmacii ale Aradului”, scrisă de Alex Cserni.

    Local

    Arestat pentru mai multe furturi din mașini
    Un bărbat din Arad a fost arestat preventiv după ce a furat mai multe bunuri din mașini parcate în municipiu.

    România

    Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, marți, pentru desemnarea unui premier
    Președintele Nicușor Dan va avea marți noi consultări cu partidele și formațiunile parlamentare, pentru desemnarea unui premier. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.