NĂDLAC. “În 7 aprilie, poliţiştii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad și Sectorului Poliției de Frontieră Nădlac au desfăşurat acţiuni pe linia prevenirii şi combaterii migraţiei ilegale în zona de competenţă. Pe parcursul misiunii au fost identificați, într-un automarfar condus de un cetățean turc ce transporta piese auto, 20 de cetăţeni străini. În cadrul verificărilor s-a stabilit faptul că aceştia sunt cetăţeni din diverse state – Egipt, Irak, Etiopia și Turcia – care intenționau să treacă fraudulos frontiera pentru a ajunge într-un stat din Spațiul Schengen. După finalizarea tuturor verificărilor, solicitanţii de azil vor fi îndrumaţi să se întoarcă în Centrele Regionale de Cazare și Proceduri pentru Solicitanții de Azil din ţară unde sunt cazaţi şi înregistraţi. În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în vederea stabilirii întregii activități infracționale, urmând ca la finalizare să fie dispuse măsurile legale care se impun. În perioada următoare, în zona de competenţă a judeţului Arad, vor continua acțiunile în sistem integrat cu participarea tuturor structurilor MAI pentru prevenirea activităților de migraţie ilegală”, au precizat reprezentanții Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad.
20 de migranți ascunși într-un camion pentru a trece ilegal granița, în Ungaria
20 de migranți ascunși într-un camion pentru a trece ilegal granița, în Ungaria
20 de cetățeni din Egipt, Irak, Etiopia și Turcia au fost găsiți ascunși într-un camion condus de un cetățean turc, încărcat cu piese auto.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Un film biografic antrenant despre sport, o întoarcere la genul de poveşti inspirate de cei dezavantajaţi.
România
Preşedintele american, Donald Trump, a anunţat miercuri numele viitorului ambasador al Statelor Unite în România - Darryl Nirenberg, context în care consilierul prezidenţial pentru parteneriate strategice, Ana Birchall, i-a urat acestuia „bun venit în frumoasa Românie”.
România
În jur de 1,8 milioane de români îşi sărbătoresc miercuri onomastica, de Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena - aproape 1,1 milioane de femei şi aproximativ 675.000 de bărbaţi.
România
Mai mulți români plecați în străinătate au făcut publice pe TikTok mai multe filmări în care aceștia sunt surprinși că își taie pașapoartele românești în semn de protest față de rezultatul alegerilor prezidențiale din 18 mai.
ARADON Sport local
Devenită deja un eveniment de tradiție, Cupa Aradului este ocazia pe care o au iubitorii de mișcare, sâmbătă, 24 mai, să alerge, sau să pedaleze în centrul Aradului.
Mapamond
Uniunea Europeană va debloca 5,5 milioane de euro pentru a ajuta Radio Europa Liberă/Radio Liberty (RFE/RL) să-şi continue activităţile după ce Statele Unite au îngheţat finanţarea radiodifuzorului, a declarat marţi şefa diplomaţiei UE, Kaja Kallas, relatează AFP.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!