aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
215 cazuri noi și 8 decese în Arad

215 cazuri noi și 8 decese în Arad

De Eugen Rogojan
la 9 December 2020 15:24
33 Comentarii

215 cazuri noi și 8 decese în Arad

9 December 2020 15:24
215 cazuri noi de infecție cu virusul SARS-CoV2 au fost înregistrate în decurs de 24 de ore, de marți până miercuri, în județul Arad.
Scris de Eugen Rogojan - 215 cazuri noi de infecție cu virusul SARS-CoV2 au fost înregistrate în decurs de 24 de ore, de marți până miercuri, în județul Arad.

Trimite articolul

X

Pe lângă cele 215 cazuri noi raportate de autorități, acestea au anunțat și că 212 persoane au fost declarate vindecate în intervalul menționat, în timp ce 8 au fost declarate decedate. În total au fost confirmate până în prezent, în județ, 12.465 de cazuri de infecție cu noul coronavirus, 10.198 de vindecări și 498 de decese. Numărul cazurilor active este de 1.769, dintre acestea 347 fiind la persoane internate în spitalele din județ, alte 1.422 fiind în izolare la domiciliu.

Noile cazuri au fost înregistrate în municipiul Arad – 111, Ineu, Lipova și Vladimirescu – câte 9, Chișineu-Criș – 8, Pecica și Vărădia de Mureș – câte 5, Buteni – 4, Sântana, Livada, Vinga, Zădăreni – câte 3, Curtici, Archiș, Macea, Păuliș, Săvârșin, Seleuș, Șicula, Șiria, Zăbrani și Zărand – câte 2, Nădlac, Pâncota, Sebiș, Almaș, Bârzava, Bocsig, Cermei, Conop, Covăsânț, Dezna, Felnac, Frumușeni, Gurahonț, Hălmagiu, Moneasa, Petriș, Șagu, Secusigiu, Șepreuș, Sintea Mare, Șofronea, Târnova și Zimandu Nou – câte 1.

Incidența cumulată a cazurilor înregistrate în ultimele 14 zile la nivel județean este de 3,69 cazuri la mia de locuitori.

Trimite articolul

X
Taguri:
Anestezie-Terapie Intensivă ,
Arad ,
decese ,
externati ,
in carantina ,
in izolare ,
incidenta cazuri ,
infectate ,
internati ,
judet ,
localitati ,
pacienţi ,
persoane ,
raport covid-19 ,
SARS-CoV2 ,
teste ,
vindecati
33 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. teddy-eddy says:
    December 9, 2020 at 5:01 pm

    Bre Rogojane, 215 de cazuri pozitive din câte testări ??? 300? 500? 1000?
    Cum dracu poți scrie așa inepții ??????????????????????

    Reply
    • #cugetdecinumairezist says:
      December 9, 2020 at 5:10 pm

      Astea-s fara teste ci prin telepatie, din pix 😷 pe grafice apar 214 🥺

      Reply
      • Boby solo says:
        December 9, 2020 at 5:18 pm

        Trcut alegeri.Casi di la greu dopo.

        Reply
      • Bruno says:
        December 9, 2020 at 7:27 pm

        Cugetatorule…ce facem in Suedia?18820 de infectari ieri si 133 de morti.Strategia suedeza incepe sa trepideze din incheieturi,dar na…ei n-au masca si au libertate

        Reply
        • Worldometru says:
          December 9, 2020 at 8:37 pm

          Bruno, soare, in Suedia au fost doar +3,781 infectati si 4 decese. nu raspandi fake newst

          Reply
          • bruno says:
            December 10, 2020 at 10:29 am

            Suedezii se pregătesc pentru un Crăciun cu restricții. Ieri a fost ziua cu cel mai mare număr de cazuri noi de COVID-19 înregistrate până acum în Suedia – aproape 19.000.

            Spitalele sunt pline, iar autoritățile au anunțat deja că vor păstra măsurile stricte până după Anul Nou, spre deosebire de alte țări care vor da cetățenilor o mai mare libertate de sărbători.

            În Suedia s-au înregistrat ieri 133 de decese din cauza coronavirusului și aproape 19.000 de cazuri noi de infectare cu SARS-COV2 – un record pentru mica țară scandinavă. În aceste condiţii, presiunea pusă pe sistemul de sănătate este uriașă. În spitalele din Stockholm, de pildă, nu mai sunt locuri la Terapie Intensivă.

            Bjorn Eriksson, responsabil cu sănătatea, Regiunea Stockholm: „Suntem într-o situație foarte gravă pentru sistemul de sănătate, avem nevoie de ajutor. În Stockholm sunt 83 de pacienți cu COVID-19 care au nevoie de Terapie Intensivă. Asta înseamnă, practic, toate locurile de la ATI de care dispunem în mod normal.”

            Restricţiile impuse pentru combaterea pandemiei rămân valabile de Crăciun și de Anul Nou, a anunţat premierul suedez. Sunt interzise adunările cu mai mult de opt persoane, nu și călătoriile între oraşe. Autorităţile au făcut însă apel la oameni să plece de acasă doar dacă au o urgenţă.

      • Bruno says:
        December 9, 2020 at 7:29 pm

        Israel,1488 noi si 8 morti.Astia-s cu lockdown

        Reply
        • #cugetdecinumairezist says:
          December 9, 2020 at 7:56 pm

          Nu facem nimic, vorbim peste o luna si comparam cu alte tari EUROPENE, sau facem un total la toti mortii din valul 2. De economie vad ca nu are rost sa mai vorbim ca pt tine nu conteaza decat covidu… coooviduuuu…coooviiiiduuuuuu. Stai tu izolat cu venitul tau sigur de unde o fi si lasa-i pe altii mai nedezumanizati sa traiasca liber. Nu stiu de unde ai scos enormitatile alea, eu vad alte cifre aici https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/ dar daca insistimcu Israel calculeaza gradul de mortalitate raportat la cazuri… de acum am sa te ignor ca nu intelegi nimic

          Reply
          • Bruno says:
            December 9, 2020 at 8:12 pm

            Eu tot astept ,dar vad ca realitatea e alta.Cresc cazurile.Eu nu stau izolat fii linistit,si venitul meu e mai mult decat crezi,si nu la multinatioanala,ci la privat.De ignorat n-ai decat.Bine ca intelegi tu tot.Daca erai asa inteligent pe cat sustii erai factor de decizie prin ceva minister si dadeai indicatii pretioase pentru combaterea pandemiei,nu aici pe aradon.

          • Chris says:
            December 10, 2020 at 12:55 am

            O sa simplific puțin ca sa nu trebuiască sa cugeți prea mult. Suedia are aproximativ 10 milioane de locuitori și media mobila pe 7 zile e pe la 5300 (și in creștere) pe zi. I România cu aproape dublu locuitori media e cam 6000 acum și săptămânile trecute (ca sa nu avem probleme cu sărbătorile când s-a testat mai puțin) a fost aproximativ 8000. Oh și dacă ma iau după tine ăștia din România sunt din pix (măcar unii dintre ei), deci înțeleg ca sunt mai putini decât se raportează. Adica ori Suedia e mai rău (diferența depinde de câte cazuri la noi sunt din pix) ori argumentul tău e puțin cam șubred. Te las sa cugeți acum…

          • #cugetdecinumairezist says:
            December 10, 2020 at 7:36 am

            D-le Chris eu am cugetat destul dar matale ai reusit sa simplifici in mod rudimentar ceva complex care include si situatia economica dar pt obsesia ta cu coooviduuu mai uita-te ce rata de testare au raportata la 1 mil. locuitori(341.377) fata de Ro(225.497) si fa si un calcul de mortalitate raportat la cazuri IN VALUL 2… chiar per total coroborat cu valul 1 in care stim(cei care stiu) ce s-a intamplat acum o luna in graficul asta https://www.statista.com/statistics/1111779/coronavirus-death-rate-europe-by-country/ Romania era la 5 pozitii sub Suedia si pun pariu ca peste max 2 saptamani deja va fi peste iar tarile de deasupra au avut toate tot felul de restrictii dure si lockdownuri. Adica nu conteaza impactul pe termen lung acum? extragi numai ce e in defavoarea lor? Simplifica asta in timp ce devii robotel dresat tot cautand argumente impotriva singurului stat din Europa care a ales sa TRAIASCA in prezenta unui virus nu sa stea in genunchi in fata lui batjocorindu-si populatia

          • Chris says:
            December 10, 2020 at 8:27 am

            Foarte interesant cum alegi sa măsori după cam îți convine. Dar ma bucur ca ai zis de termen lung. Hai sa comparam Suedia și România pe termen lung. România are 27739 de cazuri la milion de locuitori și 668 de morți. Suedia are 30097 și 720. Ambele diferențe sunt seminificative statistic. Adică mai pe șleau e mai nasol la ei. Dacă vrei revenim in câteva săptămâni și comparam din nou. La cât de mai rău e la ei momentan și in creștere o sa fir și mai mare diferența.
            In alta ordine de idei, e ipocrit sa spui ca la noi cazurile sunt din pix și apoi sa comentezi ca sunt prea multe. Fie e una fie e alta.

          • #cugetdecinumairezist says:
            December 10, 2020 at 9:50 am

            Da, e mai nasol la ei daca esti obsedat de coooviiiiid si nimic altceva nu conteaza. Ia zi cum e cu traiul, economia, educatia si alte lucruri importante intr-o societate NORMALA ? se pare ca nu intelegi nimic din graficul ala cu morti/100.000 la care acum o luna Romania era cu 5 pozitii mai jos de Suedia si acum e chiar sub, sau ca au rata mai mare de testare, nici atat nu ai observat ca acolo unde am zis din pix era ironic cu emoticoane si te legi de aia ca orbul de bata. Daca peste 2 saptamani va fi Romania peste te uiti in oglinda si ii spui celui de acolo ca e fraier ? Daca ma insel eu am s-o spun aici public. Pana atunci poti sa elucubrezi cat vrei ca m-am saturat de panicati sau de altii care profita in urma masurilor restrictive si fac apologia lor cu tot felul de sofisme.

        • Christian says:
          December 9, 2020 at 10:14 pm

          Bruno,vrei sa ne batem sa vedem care pe care?Daca da,spune mi adresa si data,ne vedem acolo,fara cutite,pistoale sau prieteni…pana la inconstienta.

          Reply
          • Bruno says:
            December 10, 2020 at 7:31 am

            Eu nu ma dau nici o scula,daca merge bine firma,asta e.

          • Bruno says:
            December 10, 2020 at 7:34 am

            Ce-ai fumat?Am trecut de faza cu bataile.Nu-mi pun mintea cu tine.

        • Masca-tu says:
          December 10, 2020 at 12:04 am

          Bai Bruno, te dai mare scula la privat, am impresia ca la firma ta ii merge mai bine de cand e cu restrictii de ii tot pupi in cur pe aia care le aplica.

          Reply
          • Bruno says:
            December 10, 2020 at 7:30 am

            Eu nu ma dau nici o scula,daca merge bine firma,asta e.

  2. aradean says:
    December 9, 2020 at 5:26 pm

    La ATI câți?

    Reply
  3. Adevar says:
    December 9, 2020 at 5:28 pm

    Iar 8 morți la Arad???????!!Este inadmisibil. De ce aici așa de multi???!!! Nu stiu citi sunt pe țară dar în mod sigur proporția este devastatoare!!!!!!!!!Cine sunt vinovații???!!! Sigur nu cei din zona industrială, vagoane, etc…

    Reply
    • Jabulane says:
      December 9, 2020 at 6:03 pm

      Asa este!Din pacate,la Arad nu este o zi sa nu fie decese!S-ar putea sa fie o slaba organizare.

      Reply
    • grig says:
      December 9, 2020 at 6:31 pm

      Cum naiba s anu fie morti?!!! Sistemul medical din arad e praf. Intrii in Municipal cu Covid, scapi de el in mai putin de 2 saptamani dar te trezesti cu septicemie si ramai internat acolo de peste o luna. Doctorul nu te cauta, asistentele vin si ele cand vor…….

      Reply
      • grig says:
        December 9, 2020 at 7:20 pm

        intri

        Reply
  4. Aradon says:
    December 9, 2020 at 6:42 pm

    Nu era mai simplu: mască, distanțare socială și igienă????? Era..dar nu ați vrut!!!

    Reply
    • #cugetdecinumairezist says:
      December 10, 2020 at 7:05 am

      Asta cu masca si distantarea “sociala” e rasuflata rau si egal cu zero si cat timp altii care nu le-au impus stau mai bine. Mai simplu era sa isi faca guvernul datoria si sa aplice singura metoda demonstrata a fi eficienta adica testare in masa si izolarea pozitivilor dar prietenul tau de la Cotroceni a continuat sa minta ca nu e recomandat.

      Reply
      • Aradon says:
        December 10, 2020 at 1:50 pm

        Mă bucur că tu ”ești răsuflat”, cel puțin mai trăiești. Dar, se pare că trăiești într-o lume paralelă (cu Suedia și cu realitatea). Probabil că toate țările, și cele vestice, au aplicat această metodă ”a proasta”, cum ai defini-o tu în iresponsabilitatea ta. Dar asta e… cine nu se protejează, și ascultă de cârâitori ca tine, merită din plin suferința Covidului. Punct!

        Reply
        • #cugetdecinumairezist says:
          December 10, 2020 at 2:23 pm

          Daca nu ai avea memorie de molusca ti-ai fi adus aminte din alte postari ca eu respect toate idiotenile sustinute de tine si de toti panicatii care nu pot recunoaste o evidenta. Chiar si tarile vestice au testat in masa ca de fapt despre asta era vorba si mai bine nu dori tu la altii sa sufere ca poate ti se intoarce.

          Reply
  5. Stefan51 says:
    December 9, 2020 at 8:19 pm

    piete inchise,scoli inchise,pacanele inchise,birturi asisderea si lista ar putea continua,rata de infectare tot mare,nu va este clar,ca alceva trebuie inchis?un dragan cu cap patrat par egzamplu,dsp, ce nevoie avem de el?anchetele epidemiologice sint ca si inexistente, se face o luna de restrictii,in afara de falimentul micilor intreprinzatori,scoala aiurea, nu se intimpla nimic,dar sigur un “elefant”ratat venit din comunism nu are respect pentru asa ceva,mofturi,de fapt nu are notiunea de respect,care se invata respectindu-te pe tine in primul rind,daca s-ar respecta dupa atitea dovezi de incompetenta crasa si-ar da demisia,mai liberalilor cind va-ati propus sa faceti curatenie in ograda?

    Reply
  6. Roman says:
    December 9, 2020 at 10:38 pm

    Va dau o veste interesanta Ieri, 08.12.2020 in uk s-au vaccinat primele persoane. Doua persoane au facut deja alergie.

    Reply
    • Lucica says:
      December 10, 2020 at 10:18 am

      Sursa? N-am văzut nicio știre pe niciun canal internațional.

      Reply
      • Mda says:
        December 10, 2020 at 11:21 am

        Daca vrei gasesti https://www.wsj.com/articles/people-with-severe-allergies-shouldnt-get-covid-19-vaccine-says-u-k-regulator-after-reactions-11607515727

        Reply
  7. coman sava says:
    December 10, 2020 at 1:28 pm

    Au trecut alegerile, acum nu mai contează.

    Reply
  8. #cugetdecinumairezist says:
    December 10, 2020 at 1:49 pm

    Tot o dau unii ca cetatenii indisiplinati in sus si in jos si ca vom scapa cu vaccinul minune, sa vedem cat va cheltui statul roman cu asta cand putea sa se rezolve local cu 5 mil euro si sa existe un spray nazal care asigura imunitate pe minim 17 ani https://www.mediafax.ro/social/vaccinul-romanesc-anti-covid-19-in-impas-directorul-oncogen-avea-nevoie-de-5-milioane-de-euro-pe-care-statul-nu-i-a-dat-19748833 iar daca ar fi functionat cat putea sa castige tara asta, dar nu interesele de pelanga Pfizer sunt mai importante… cam atat despre patriotism la varful tarii

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Are ofertă din China, dar vrea să continue la UTA
    3
    UPDATE. Două case au luat foc. Pompierii intervin la Sânpetru German și Covăsânț
    4
    Cod portocaliu de caniculă în Arad!
    5
    POLITIC. „PSD vrea să rămână stăpân pe bani”
    6
    Amendă de 6.000 de lei pentru modificarea ilegală a spațiilor comune dintr-un imobil
    7
    Au început înscrierile pentru preselecția Miss Arad 2026
    8
    UTA primeşte 180.000 de euro de la FRF!
    9
    DN 7 a intrat în reparații, în județul Arad
    10
    Calla deschide un nou magazin în Grădiște: 11 iunie, ora 09:00

    Local

    Cod portocaliu de caniculă în Arad!
    Temperaturile vor ajunge până la 37 de grade, vineri, în Arad, fiind emis și un cod portocaliu de caniculă.

    Local

    Detalii despre CFR-iștii arădeni acuzați de delapidare
    Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad a dat detalii despre cei patru CFR-iști acuzați de delapidare în formă continuată și o femeie acuzată de complicitate.

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Joi, 24 iunie 2026

    ARADON Sport local

    Cinci convocări sub panoul tricolor juvenil
    ARAD. Secția de baschet a CSŞ Gloria Arad primește o nouă confirmare a valorii sale, dovadă cele cinci convocări sub tricolor.

    Mapamond

    Cel puţin 32 de morţi şi peste 700 de răniţi, în urma cutremurelor din Venezuela
    Președintele interimar a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a anunțat joi că cel puțin 32 de persoane și-au pierdut viața și alte peste 700 au fost rănite în urma a două seisme cu magnitudinea 7,2, respectiv 7,5, care au zguduit țara miercuri seara (ora locală), transmit agențiile EFE și Reuters.

    Evenimente

    Drumeţie în Parcul Natural Lunca Mureşului
    ARAD. Iubitorii de mişcare în natură sunt invitaţi sâmbătă, 27 iunie, la o drumeţie în Parcul Natural Lunca Mureşului, organizată de Asociaţia pentru Turişti Nefumători şi de Ocrotire a Naturii „Veniţi cu Noi!” Arad.

    Local

    Opt parohii vacante în Arad
    Între acestea se află şi două destul de... tentante – una în Protopopiatul Arad, alta în Protopopiatul Lipova.

    Mapamond

    Cutremure devastatoare în Venezuela
    Două cutremure de magnitudine foarte mare au lovit Venezuela, clădiri prăbuşite în Caracas. Numărul victimelor poate fi de zeci de mi.

    Advertorial

    De ce să îți deschizi un business în Via Universitate: locația care combină trafic, comunitate și flexibilitate
    Când alegi un spațiu comercial, nu cumperi doar metri pătrați. Cumperi vizibilitate. Vad comercial. Acces. Posibilitatea ca afacerea să crească. Via Universitate dezvoltă și componenta comercială a proiectului rezidențial, într-o zonă cu una dintre cele mai active comunități urbane din Arad.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.