Mai exact, în primele 11 zile din luna ianuarie 2017, subunităţile de intervenţie ale Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Vasile Goldiş” al judeţului Arad au intervenit pentru stingerea unui număr de 25 incendii, o creştere semnificativă raportată la alte perioade ale lunii ianuarie. Din cele 25 de incendii, 22 au fost la locuinţe particulare, unul la o şcoală şi două la autoturisme. Cauza probabilă pentru un număr de 20 de incendii este legată de sistemele de încălzire care sunt folosite necorespunzător, cu defecţiuni, necurăţate sau suprasolicitate. „Reamintim populaţiei că pentru a nu se expune unor astfel de pericole, sistemele de încălzire trebuie montate de către personal specializat, folosite conform specificaţiilor tehnice şi amplasate corespunzător faţă de materialele combustibile. Coşurile, canalele, burlanele de evacuare a fumului trebuie curăţate, întreţinute, reparate, izolate şi amplasate corespunzător faţă de materialele combustibile”, a precizat maiorul George Pleşca, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Arad.
25 de incendii în Arad, în 11 zile
25 de incendii în Arad, în 11 zile
Reactualizat la:
Pompierii arădeni atrag atenţia asupra faptului că numărul incendiilor a crescut semnificativ în primele 11 zile ale acestui an faţă de aceeaşi perioadă a anilor trecuţi.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Ministerul Justiției a anunțat, marți seara, că va organiza noi interviuri cu candidații care au primit aviz negativ din partea Secției pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii.
România
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, a avut marți, la sediul MApN, o întrevedere cu Sergiy Boyev, ministrul adjunct al Apărării pentru integrare europeană din Ministerul ucrainean al Apărării, ocazie cu care s-a discutat despre posibilitatea dezvoltării sau producției de aeronave fără pilot.
România
Guvernul a aprobat, marți, prin memorandum, semnarea de către România a Acordului de parteneriat UE-Mercosur, dintre Uniunea Europeană și statele sale membre, pe de-o parte, și Piața Comună a Sudului.
Local
PÂNCOTA. 1230 de elevi – 1230 de arbori plantați! Sub acest generic, duminică, pe Dealul Măderatului, a avut loc o acţiune de împădurire.
Citiți principiile noastre de moderare aici!