Femeia, în vârstă de 30 de ani, călătorea ca pasager, împreună cu fiul ei, într-un microbuz care avea ca destinație Germania, iar la controlul de frontieră a prezentat cărți de identitate eliberate de autoritățile italiene. „În urma verificărilor specifice, poliţiştii de frontieră au constatat că documentele prezentate nu îndeplinesc condiţiile de formă şi fond ale unuia autentic, fiind false. Având în vedere cele constatate, femeia a declarat că se numeşte H.S., fiind cetăţean sirian, în vârstă de 30 de ani şi este mama minorului A.O., în vârstă de 2 ani. De asemenea, aceasta a mai adăugat că dorea să ajungă cu minorul în Germania şi a recurs la această metodă pentru că nu aveau documente de călătorie valabile pentru Spaţiul Schengen. Poliţiştii de frontieră au luat măsura întreruperii călătoriei persoanelor în cauză şi au întocmit femeii actele de urmărire penală pentru săvârşirea infracţiunilor de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat şi fals privind identitatea, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie dispuse măsurile legale care se impun”, au declarat reprezentanții Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Arad.
A încercat să-și scoată fiul de 2 ani ilegal din România
A încercat să-și scoată fiul de 2 ani ilegal din România
O femeie din Siria s-a prezentat la frontiera Nădlac I, împreună cu fiul ei în vârstă de 2 ani, prezentând la controlul de frontieră documente false.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
1
3
România
Nicușor Dan: Suntem supuși, ca toată Europa, unui război informațional. Știm și cine îl face - Rusia
România este supusă unui „război informațional” orchestrat de Rusia, care afectează inclusiv încrederea oamenilor în medici, a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan, la Gala Colegiului Medicilor din România - „Medic pentru România. România medicală contează”.
Ştiri sportive
Naționala de fotbal a României a ratat o nouă calificare la Cupa Mondială, după ce a fost învinsă de Turcia cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Beșiktaș Park din Istanbul, în semifinalele barajului de calificare la turneul final din 2026.
1
România
Execuția bugetului general consolidat în primele două luni ale anului 2026 s-a încheiat cu un deficit în termeni nominali de 14,23 miliarde lei, respectiv 0,70% din PIB, în scădere la jumătate față de deficitul de 30,24 miliarde lei, respectiv de 1,58% din PIB, aferent celor două luni ale anului 2025, a anunțat joi Ministerul Finanțelor.
Mapamond
Premierul slovac, Robert Fico, va efectua vineri o vizită oficială în România, urmând să aibă discuții cu prim-ministrul Ilie Bolojan, la Palatul Victoria.
România
Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, că, în orizontul imediat, nu se pune problema de raționalizare a carburanților.
1
România
Toate pensiile care se achită prin intermediul factorilor poștali vor fi distribuite până la data de 9 aprilie, iar conturile bancare pentru beneficiarii care au optat pentru această modalitate de plată vor fi alimentate pe data de 8 aprilie, a anunțat joi, Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTS).
1
Mapamond
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat joi că președintele american Donald Trump nu și-a informat aliații că urma să atace Iranul întrucât dorea „să păstreze secretă campania” inițială de bombardamente și se temea de scurgeri de informații, relatează agenția EFE.
România
Rezultatele extragerilor loto din data de 26-03-2026 sunt următoarele:
Citiți principiile noastre de moderare aici!