Pantea Crăciun, cel mai longeviv jandarm din ţară, care a depăşi cu 5 ani un secol de viaţă, s-a dus la cele veşnice. Veteranuşl s-a născut în ziua de Crăciun a anului 1909 în localitatea Calacea din judeţul Bihor, însă naşterea i-a fost înregistrată în ziua de 11 ianuarie a anului următor. În luna aprilie a anului 1932 a fost încorporat în rândul efectivelor de jandarmi, îndeplinind stagiul militar până în 1933, după care a fost lăsat la vatră cu gradul de sergent. În 1943 a fost trimis pe front, în linia întâi, în cadrul Batalionului de Jandarmi din Divizia 19 Română. A fost luat prizonier în anul 1944, ajungând în lagărele ruseşti de unde a plecat de abia după 7 ani. De prin anul 2010 Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Arad şi-a făcut un obicei din a-l vizita pe Pantea Crăciun la fiecare aniversare. Aşa s-a întâmplat şi în acest an, când conducerea Jandarmeriei i-a dus un tort şi l-a felicitat pentru longevitatea sa. „Acum, la trecerea la cele veșnice a veteranului de război colonel Crăciun Pantea, din partea Viceprim-ministrului pentru securitate națională, Ministrul Afacerilor Interne, domnul Gabriel Oprea, au fost transmise mesaje de condoleanțe și a fost depusă o coroană de flori. Au fost, de asemenea, depuse coroane de flori și s-au transmis condoleanțe din partea conducerii Inspectoratului General al Jandarmeriei Române și a Inspectoratului de Jandarmi Județean Arad”, ne-au spus reprezentanţii Jandarmeriei Arad.
A murit cel mai bătrân jandarm din România, arădeanul Pantea Crăciun
ARAD. Şi-a sărbătorit împlinirea a 105 ani de viaţă în luna ianuarie a acestui an, dar drumul lui pe Pământ s-a sfârşit vineri seara.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Peste 790.000 de persoane își sărbătoresc sâmbătă onomastica, de Sfântul Nicolae.
România
Sfântul Nicolae a trăit în timpul Sfântului Mare Împărat Constantin cel Mare (306-337).
Mapamond
Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.
1
Ştiri sportive
Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.
1
Mapamond
Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.
Local
PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.
Local
Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
Local
Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel.
3
Citiți principiile noastre de moderare aici!