aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
A vrut să strămute procesul de pornografie infantilă

A vrut să strămute procesul de pornografie infantilă

la 1 December 2019 23:10
6 Comentarii

A vrut să strămute procesul de pornografie infantilă

1 December 2019 23:10
Omul de afaceri austriac Dieter Kaas a solicitat strămutarea procesului în care este judecat pentru pornografie infantilă și act sexual cu un minor.
Scris de Ioana Costas - Omul de afaceri austriac Dieter Kaas a solicitat strămutarea procesului în care este judecat pentru pornografie infantilă și act sexual cu un minor.

Trimite articolul

X

Trimis în judecată pentru pornografie infantilă și act sexual cu un minor, Dieter Kaas se află în Austria, părăsind ilegal România. Austriacul fusese arestat preventiv în vara anului 2018 în acest dosar, iar ulterior a fost plasat sub măsura controlului judiciar, având interdicția de a părăsi țara. În timp ce se afla sub control judiciar, omul de afaceri a fugit din țară, motivându-și gestul într-o scrisoare trimisă autorităților române. Austriacul a susținut în „scrisoarea” trimisă autorităților că nu are încredere în sistemul judiciar din România, acesta fiind motivul principal pentru care a decis să părăsească țara.

Totodată, bărbatul a precizat că a anunțat autoritățile din Austria, țara în care îşi are domiciliul permanent, despre problemele legale pe care le are în România. Autoritățile din Austria au demarat deja procedurile pentru a se edifica în legătură cu situația juridică a cetățeanului austriac. Următoarea „mutare” a omului de afaceri a fost să solicite să fie judecat în Austria, înaintând Curții de Apel Timișoara o cerere de transfer a dosarului din România în Austria, însă instanța a respins solicitarea austriacului, rămânând ca dosarul să fie judecat la Arad.

A încercat să strămute procesul la altă instanță, dosarul său fiind pe rolul Tribunalului Arad. Kaas a înaintat cererea de strămutare Curții de Apel Timișoara. În 31 octombrie, instanța a decis însă să respingă cererea austriacului. „Respinge ca nefondată cererea de strămutare a judecării dosarului aflat pe rolul Tribunalului Arad, formulată de petentul Kass Dieter Wolfgang. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică din data de 31.10.2019”, se arată în soluția, pe scurt, a Curții de Apel Timișoara, postată pe portaljust.ro. Acesta nu este însă singurul dosar înregistrat la instanță pe numele omului de afaceri. La începutul lunii octombrie, la Judecătoria Arad a fost înregistrat un dosar care are ca obiect trecerea frauduloasă a frontierei de stat. Dieter Kaas a fost trimis în judecată pentru că a fugit din țară în timp ce pe numele său exista o măsura preventivă, cea a controlului judiciar – având interdicție de a părăsi țara.

Faptele

În vara anului 2018, Dieter Kaas, în vârstă de 68 de ani, a fost reținut de DIICOT Arad pentru pornografie infantilă și act sexual cu un minor. Procurorii DIICOT Arad susțin că austriacul plătea până la 5.000 de euro pentru fotografii cu minore dezbrăcate. Potrivit anchetatorilor, Dieter Kaas a ademenit trei minore din Arad, profitând de situația materială precară a acestora, ca în schimbul unor sume de bani – cuprinse între 200 și 5.000 de euro -, să-i trimită fotografii și clipuri video în ipostaze sexuale explicite. Cetățeanul austriac trimitea banii prin transfer bancar părinților minorelor sau altor persoane majore din anturajul victimelor. Minorele aveau la acea dată vârste cuprinse între 14 și 17 ani.

Firma și furtul secolului

Cetățeanul austriac deține societatea comercială Railport Curtici – cel mai mare terminal intermodal din Europa de Est și totodată una dintre cele mai importante firme din Zona Liberă Curtici. În toamna anului trecut, dintr-un depozit al firmei omului de afaceri austriac au fost furate 414 de tone de cupru. Aproape toată cantitatea de cupru a fost recuperată, trei persoane: Malița Florin, Blăgău Voicu și Stanciu Simion fiind condamnate pentru faptă.

Trimite articolul

X
Taguri:
Dieter Kaas ,
pornografie infantila
6 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. reaalitati says:
    December 2, 2019 at 8:27 am

    discutam de niste realitati: acest austric-Kaas, olandezul pedofil Johannes(???) Joop Visscher si cati altii nedescoperiti or mai fi ! ce au in comun acesti nenorociti??? ca au batjocorit niste copile ,ulterior unul a si ucis-o !!! Cate cazuri dintr-astea or mai fi??? INTREBARE: Inainte de 2007 puteau acestia sa se plimbe nestingheriti in Ro si sa faca asemenea fapte abominabile??? Evident,NU ! Nu mai zic ,inainte de “89 !! Cate UMILINTE mai trebuie sa plateasca acest popor ,doar pentru a fi niste slugi, tratati ca o tara de mana a doua ,de niste ciocoi din Vest?? De cate RESURSE mai trebuie sa fie mulsa aceasta tara ??? Ne “iubesc” mult acesti austrieci: acest Kaas, Scweighofer Holzindustrie(bietele paduri ale Romaniei!!)…Si toate aceste nenorociri, CU CONCURSUL unor politicieni cu mentalitate de sclavi si “pincuristi al jmecheroilor vestici ! “Daca vrei sa subjugi o tara , iti alegi iscoadele dintre tradatorii acelei tari” , spune o vorba inteleapta!

    Reply
  2. secol says:
    December 2, 2019 at 10:22 am

    Voi chiar credeti ce scrieti?
    Pana si un orb ar vedea ca aceasta este nu furtul, ci “facatura” secolului.

    Reply
  3. anonim says:
    December 2, 2019 at 6:43 pm

    Aradon , de ce faceti cenzura ca pe timpul lui Ceasca ??? am spus si ma repet , cine naiba mai are incredere in justitia din romania si cu atat mai mult in cea din arad ?????? trebuie sa fii cretin ca sa nu optezi intr un proces in afara granitelor romaniei …. iar cele declarate de anchetatori ca respectivul platea parintii respectivelor minore … vreau sa stiu , respectivii parinti sunt anchetati ca si proxeneti ? cum pwla mea sa ti folosesti propii copii pentru asemenea cazuri ? eu in primul rand pe respectivii ,, parinti ,, ia si condamna la ani grei de inchisoare

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Scene revoltătoare: fetiță de doi ani, pusă să fumeze dintr-o țigară electronică. Imaginile au fost postate pe online
    2
    Concurs de şah pentru tineri, în Parohia Bujac
    3
    Primarul Aradului nu a găsit soluții legale pentru transport public gratuit și cere modificări legislative
    4
    UTA are doi jucători în echipa etapei
    5
    De la stadion la ecran: Cum a schimbat streamingul fotbalul românesc
    6
    Majoritatea adăposturile de protecție civilă din județ - nefuncționale. Capacitatea de adăpostire este de 1,75%
    7
    De la Arad, la Leipzig
    8
    COFICAB anunță finalizarea proiectului finanțat prin PNRR privind noua capacitate de producție a energiei electrice din surse regenerabile
    9
    Fanii lui Rapid, sfidători la adresa Baronului Neuman
    10
    Se așteaptă până la două luni pentru un RMN la Spitalul Județean

    Local

    Primarul Aradului nu a găsit soluții legale pentru transport public gratuit și cere modificări legislative
    Primarul Aradului, Călin Bibarț, anunță că nu a găsit soluții legale pentru inițiativa sa de a face transportul public gratuit în oraș și cere modificări legislative care să permită administrației locale să ia o asemenea decizie, iar pentru asta face un apel la parlamentarii din județ să îl sprijine.

    Local

    Spitalul Județean: Dozatoare de apă fără pahare. Sau pahare contra cost de la tonomatul de cafea
    Aceasta a fost experiența unui arădean care a fost trimis să cumpere un pahar gol de la tonomatul de cafea, contra sumei de trei lei, pentru că la dozatorul de apă nu erau de găsit. S-a întâmplat în Ambulatoriul spitalului, iar conducerea unității spune că a dispus suplimentarea paharelor.

    Local

    Drumurile din nord, gata în acest an
    Drumurile din nordul județului, modernizate cu fonduri europene nerambursabile, vor fi finalizate în acest an.

    Local

    Compartiment nou de recuperare neurologică, la Județean
    Noua structură este coordonată de către neurologul Constantin Covăsală și se adresează pacineților care au suferit afecțiuni neurologice și au indicație medicală de recuperare.

    ARADON Sport local

    Ştim încă două echipe finaliste
    Podgoria Ghioroc şi Viitorul Satu Nou vor lupta pentru trofeul Campionatului Judeţean de futsal.

    Local

    Procurorul arădean Miron Codrin, candidat la șefia DIICOT Central
    Miron Codrin și-a depus candidatura pentru funcția de procuror-șef al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT). 1

    ARADON Sport local

    S-au remarcat pe tabla cu 64 de pătrăţele

    Advertorial

    Rucsacuri elegante de damă: când și cum le porți
    Rucsacul elegant a devenit o alegere firească pentru zilele aglomerate: îți lasă mâinile libere, stă bine în ținută și îți păstrează lucrurile organizate. Dacă ai avut momente în care un rucsac ți s-a părut „prea casual”, de obicei problema a ținut de model, materiale sau felul în care l-ai purtat.

    ARADON Sport local

    Apţi pentru a arbitra în Liga 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.