Aproximativ 80 de metri pătraţi de grinzi de lemn şi bitum, din acoperişul blocului au ars până la intervenţia pompierilor. Locuitorii din zonă au sunat la 112, sesizând incendiul. Se pare că înainte de izbucnirea focului, o echipă de muncitori lucra la schimbarea acoperişului blocului. Potrivit ISU Arad, muncitorii foloseau flexul şi se pare că incendiul a pornit de la scânteile produse de aparat care au sărit pe plafonul bituminos şi pe şarpanta de lemn a acoperişului. Muncitorii au părăsit acoperişul, iar după câteva minute a început să iasă fum, acesta fiind observat de locatari. Din fericire focul nu a ajuns la apartamentele situate la ultimul etaj, singura pagubă provocată acestora fiind apa care s-a infiltrat în tavanele apartamentelor.
Acoperisul unui bloc din Vlaicu a luat foc
ARAD. Acoperişul blocului X 20 a luat foc în această după masă, la faţa locului intervenind 11 pompieri cu trei autospeciale. Din fericire focul a fost localizat şi stins în scurt timp de către echipajele Detaşamanetului de Pompieri Arad.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Inspectorii antifraudă din cadrul ANAF vor putea înregistra audio și video controalele pe care le desfășoară, după ce instituția a stabilit procedurile de utilizare a camerelor de corp (bodycam).
România
Persoanele care trebuie să finalizeze o succesiune și riscau să plătească impozitul de 1% din valoarea masei succesorale vor beneficia de o perioadă suplimentară pentru încheierea procedurii.
Mapamond
Țările europene nu sunt suficient pregătite pentru a contracara atacurile cu drone lansate de Rusia și nu pot atribui în mod clar în prezent aceste atacuri, conform unui studiu realizat de Institutul Internațional pentru Studii Strategice (IISS), cu sediul la Londra, publicat duminică, relatează dpa.
1
România
Rezultatele extragerilor din data de 09-08-2026 sunt următoarele:
Local
Pompierii arădeni intervin, duminică după-amiază, la groapa de gunoi a municipiului, aflată în apropierea CET. UPDATE. Incendiul, stins după 5 ore
3
România
Trei tineri, cu vârste de 18, 22 și 24 de ani, din comuna Recea-Cristur, județul Cluj, au fost reținuți de polițiști pentru 24 de ore pentru săvârșirea infracțiunilor de distrugere, lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, fiind acuzați că s-au aflat printre persoanele care au atacat sâmbătă o ambulanță, după o dezinformare pe TikTok.
2
ARADON Sport local
Şi băieţii de la CS ProVolei Arad au devenit vicecampioni naţionali la Under 16.
Citiți principiile noastre de moderare aici!