aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Adio, pasaje pe centura

Adio, pasaje pe centura

la 19 April 2013 08:05 Reactualizat la: 19 April 2013 08:06
19 April 2013 08:05 Reactualizat la: 19 April 2013 08:06
  Regionala de drumuri de la Timişoara a tranşat problema: nu sunt bani pentru pasajele de pe centură. 
Scris de Alin Gherasim -   Regionala de drumuri de la Timişoara a tranşat problema: nu sunt bani pentru pasajele de pe centură. 

Trimite articolul

X

ARAD. Politicienii aruncă-n vânt doar vorbe goale. Bătăliile politice se ascut în preajma pasajelor denivelate de pe centura municipiului Arad, parte a DN 7, fiecare partid aruncă acuze unul spre altul. Dar situația în privința pasajelor nu este deloc una roz, dincolo de politică. Directorul regional al Direcției Regionale de Drumuri şi Poduri Timişoara (DRDP), Ioan Ambruş, ne-a informat că lucrările de pe centură au fost sistate din lipsa fondurilor.

Problema este că nu ni s-a înaintat un termen referitor la data la care se vor găsi banii necesari pentru a devia traficul peste calea ferată. Într-o adresă trimisă către DRDP am cerut informații referitoare la situația pasajelor. Am fost interesați, la fel ca şi toți arădenii, dacă noul Departament pentru proiecte de infrastructură de interes național şi investiții străine (cum se numeşte pompos proaspăta instituție care dirijează banii pentru lucrări de infrastructură) va aloca fondurile necesare pentru continuarea lucrărilor pe centura DN 7, în municipiul Arad. Răspunsul lui Ambruş a fost tranşant: „Pentru cele două obiective de investiții, «Pasaj denivelat pe variantă de ocolire Arad peste liniile CF Brad-Curtici-DJ 709», respectiv «Pasaj denivelat pe centura de ocolire Arad (DN 7, km 540+248) peste CF Arad-Bucureşti», lucrările au fost suspendate din cauza constrângerilor bugetare generate de criza economică, începând cu data de 14.09.2012, conform ordinului CNADNR Bucureşti nr.13/1633/14.09.2012”.

Un răspuns scurt, la obiect, dar care ne taie orice speranță de fluidizare a traficului pe centură.

Informațiile solicitate de ziarul Jurnal Arădean nu s-au referit doar la fondurile existente acum, ci și la o posibilă alocare a banilor necesari pe viitor. Ne-a interesat, în numele arădenilor, dacă se are în vedere continuarea lucrărilor în urma unei rectificări bugetare care, eventual, ar fi adus sumele necesare pentru cele două pasaje denivelate de pe centură. Din păcate, conducerea DRDP nu a oferit nici măcar un răspuns în acest sens. Nu am primit nici infirmare și nici confirmare, ceea ce ne duce cu gândul la faptul că șansele ca pasajele să devină realitate sunt destul de mici pentru viitorul apropiat.

Poveste veche

Pasajele de pe centură au fost începute pe vremea Guvernului Boc, când Eusebiu Pistru era secretar de stat în Ministerul Transporturilor. Ulterior, la schimbarea Puterii, lucrările au fost sistate din cauza lipsei fondurilor. Mai mult, Victor Ponta anunța că nici măcar Guvernul Ungureanu nu alocase bani pentru pasajele arădene. Din păcate, locuitorii orașului nostru, dar și miile de persoane care circulă zilnic pe DN 7, au căzut victime într-o luptă care pare a fi una politică.

Trimite articolul

X
Taguri:
adio ,
Arad ,
aradon ,
centura ,
pasaje
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Paris Saint-Germain, calificată în a doua finală consecutivă în Liga Campionilor
    3
    Chirițoiu: Planul actual de restructurare este ultima șansă pentru TAROM. Legal nu mai putem să le dăm bani
    4
    Dr. Vladimir Câmpeanu, fost șef al Serviciului de Ambulanță, a murit
    5
    A fost „Duelul Liceelor by UVVG”
    6
    METAL SHOW & TIB 2026: Fabrica Viitorului prinde viață la Romexpo (12–15 mai)
    7
    Trei puncte pentru locul 8
    8
    Festivalul de Muzică Religioasă, la ediția a VI-a
    9
    Bilanțul exploziei de la o fabrică de artificii din centrul Chinei a urcat la 37 de morți
    10
    CNN anunţă decesul fondatorului său, Ted Turner, la vârsta de 87 de ani

    Local

    Dr. Vladimir Câmpeanu, fost șef al Serviciului de Ambulanță, a murit
    Director al Serviciului de Ambulanță Județean Arad în anii 1990-începutul anilor 2000, dr. Vladimir Câmpeanu a condus instituția timp de 17 ani.

    Local

    VIDEO
    UPDATE. S-a răsturnat cu mașina, în Subcetate
    O persoană a fost rănită după ce s-a răsturnat cu mașina, pe strada Eugen Popa din municipiul Arad.

    UT Arad

    UTA, start pe terenul campioanei României!
    Primul meci acasă pentru elevii lui Adrian Mihalcea este contra celor de la Oțelul.

    Local

    POLITIC. „PNL va trece în opoziție dacă se nominalizează un premier PSD”
    Senatorul Glad Varga a subliniat „Dacă președintele decide să nominalizeze un premier de la PSD, PNL va trece în opoziție”.

    Local

    Două zile de film în Underground Festival
    La fel ca anul trecut, și ediția de anul acesta a festivalului Underground are o secțiune dedicată filmului. Pe 27 și 28 iunie, filmele de scurt și mediu metraj vor fi proiectate pe ecranul sălii mari a Cinematografului Arta din municipiu.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Ziua Drapelului Național, marcată printr-un ceremonial militar și religios în Piața Catedralei
    Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită vineri, 26 iunie, la Arad, printr-un ceremonial militar și religios desfășurat în Piața Catedralei. 1

    UT Arad

    UTA l-a „blindat” pe Richard Odada
    Arădenii au prelungit înțelegerea cu fotbalistul kenyan până în vara anului 2028!

    Local

    POLITIC. PNL este mai puternic în urma Congresului!
    Congresul PNL a contribuit la clarificarea situației partidului, consideră Sergiu Bîlcea, președintele PNL Municipiul Arad. 1

    Local

    Traficul greu din Arad, „interzis” de căldură
    Traficul greu va fi interzis atât pe drumurile județene, cât și pe cele naționale și pe autostrăzi, din cauza valului de căldură.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.