aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
„Adoptă un pom fructifer”

„Adoptă un pom fructifer”

De Diana Duțu
la 2 March 2026 10:03
1 Comentarii

„Adoptă un pom fructifer”

2 March 2026 10:03
Un concept nou în România propus arădenilor (și nu numai) de Grădina lui Piper, situată la periferia orașului, în spatele Cartierului Verde.
Scris de Diana Duțu - Un concept nou în România propus arădenilor (și nu numai) de Grădina lui Piper, situată la periferia orașului, în spatele Cartierului Verde.

Trimite articolul

X
Se spune că un măr pe zi ține doctorul departe. Două sau mai multe mere fac de-a dreptul minuni. Dar cum ar fi, oare, să avem un pom al nostru din care să culegem toate merele? Pare imposibil, dar nu e. Grădina lui Piper – o livadă ce se întinde pe 15 hectare, la câțiva kilometri de Arad – ne oferă această posibilitate, de a avea propriul măr.
„Adoptă un pom fructifer” este conceptul adus de către familia Piper în premieră în România, având ca sursă de inspirație agricultura spaniolă. Este un model prin care oamenii pot adopta un pom fructifer pentru un an și pot primi recolta acestuia direct acasă sau o pot culege personal din livadă.
Cum funcționează adopția
„Adoptatorul alege un pom fructifer și îi oferă un nume. Poate fi numele său, al copilului, al familiei sau un nume simbolic. Pe pomul ales se montează o plăcuță personalizată cu numele adoptatorului, al companiei sau al angajaților, în cazul adopțiilor corporate. De asemenea, primește un certificat de adopție. La recoltă, adoptatorii pot opta pentru pachete fie doar cu mere, fie mere și suc, fie doar suc, în funcție de preferință. Fructele și/sau sucul pot fi livrate prin curier (în cazul merelor) sau recoltate direct din livadă” – ne spune Bogdan Piper.
În cazul persoanelor fizice, recolta pentru un pom este evaluată la 150 de lei, reprezentând 10 kilograme de mere sau 5 kilograme de mere + 6 litri de suc sau 12 litri de suc (4 cutii x 3 litri). Se poate alege între mere roșii (Red Chief), mere galbene (Golden) sau mixt (50/50). Transportul este inclus în preț, detaliile privind livrarea și personalizarea fiind disponibile pe site-ul www.gradinaluipiper.ro.
În livadă pot fi adoptați și alți pomi fructiferi: cireși, caiși, vișini sau pruni. În cazul acestor fructe, din cauza perisabilității ridicate, livrarea prin curier în țară nu este posibilă. Recoltarea se face direct din livadă, ceea ce transformă adopția într-o experiență autentică în natură.

Pentru companii sunt propuse trei tipuri de pachete: Merișor (Adoptă 5 pomi fructiferi – 1.250 de lei), Mărul de Aur (Adoptă 15 pomi fructiferi – 3.750 de lei), Împăratul Livezii (Adoptă 30 de pomi fructiferi – 7.500 de lei).

„Adopția de pomi fructiferi oferă companiilor o modalitate autentică de a-și consolida imaginea de brand responsabil și de a integra sustenabilitatea în strategia de CSR. Angajații pot veni în echipă în livadă pentru a recolta merele, transformând experiența într-o activitate de team-building în natură, cu impact real și memorabil. În plus, proiectul devine un beneficiu corporate original, cu valoare emoțională și susținere concretă pentru producătorii locali” – precizează Bogdan Piper.

Beneficiile adopției
Adoptarea unui pom fructifer este mai mult decât un abonament la fructe. Este o experiență prin care fiecare dintre noi poate sprijini agricultura locală, poate oferi un exemplu de responsabilitate față de mediu și se poate bucura de produse sănătoase. Adoptarea unui pom fructifer poate fi un cadou original pentru cei dragi, o experiență educativă pentru copii sau un gest de sustenabilitate pentru companii.
Fiecare pom adoptat contribuie la o agricultură curată și la menținerea tradiției fructelor românești.
Adopția și certificatul de adopție sunt valabile un an și pot fi reînnoite de la un sezon la altul. Se poate adopta un pom din orice parte a țării sau chiar din afara României. Pentru livrările internaționale, costul transportului se calculează separat. Plata se poate face prin card sau virament bancar.
Afacere de familie
Grădina lui Piper este o afacere de familie, în care fiecare membru are contribuția sa, de la producție și logistică până la relația cu clienții și comunitatea locală.
La început a fost un vis: să aibă o livadă. Bazele afacerii au fost puse în 2010, odată cu achiziţionarea materialului săditor din Italia iar din 2012, livada a început să intre pe rod. Acum, Grădina lui Piper găzduiește mii de pomi fructiferi. Livada este diversă și echilibrată: 5 hectare cu meri din soiuri renumite, 6 hectare cu piersici, 2,5 hectare cu cireși și suprafețe mai mici cu caiși, pruni și vișini.

În fiecare an, livada aduce recolte bogate, transformate în fructe proaspete și suc natural, livrate clienților din întreaga țara.

„Recoltăm în etape, pentru ca fructele să ajungă la clienți gustoase și de calitate. Toate sunt crescute natural, iar calitatea lor este atestată prin certificări internaționale de bune practici agricole. Folosim o linie modernă de sortare și ambalare, cu o capacitate de procesare de până la 2,5 tone pe oră, iar pentru sucuri avem o linie dedicată care produce până la 2000 litri pe zi. Toate produsele sunt ambalate corespunzător și pregătite pentru livrare în toată țara” – spune Bogdan Piper.

Viziunea familiei este de a transforma livada într-un loc unde oamenii vin nu doar pentru fructe, ci și pentru experiențe și amintiri.

FOTO | „Adoptă un pom fructifer”

 

Trimite articolul

X
Taguri:
„Adoptă un pom fructifer” ,
Arad ,
Bogdan Piper ,
concept nou ,
gradina ,
Grădina lui Piper ,
piper ,
pom fructifer
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Adrian says:
    March 2, 2026 at 2:17 pm

    Cum mama supararii sa vinzi cu 15 lei kg de mere? In Germania in zona Bodensee, unde sunt numai livezi,cumperi de la producator cu 1 euro kg de mere sau de la mici magazine agricole din zona ,aflate pe marginea soselei cu 1.5 euro pe kg.O fi costul de productie dublu sau triplu in tara noastra?La asemenea preturi ,nu ai cum sa sustii producatorii locali.

    Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    Schimbare pe banca tehnică la Victoria Ineu
    2
    UTA câştigă amicalul cu Elore Bekescsaba
    3
    Tânăr prins de jandarmii arădeni cu substanțe ilegale
    4
    Un prim centru comercial modern la Lipova
    5
    Educația de calitate rămâne cel mai slab domeniu pentru România, mult sub media UE
    6
    Trump se declară „nerăbdător” să o întâlnească pe Machado şi că va fi o „mare onoare” dacă ea îi va preda Nobelul său pentru Pace
    7
    Două aeronave militare elvețiene au însoțit câteva minute avionul în care președintele României a călătorit de la Paris la București
    8
    Casa Albă: Trump discută despre cum să dobândească Groenlanda, iar armata americană „este întotdeauna o opţiune”
    9
    Povestea celor doi bărbați care s-au aruncat de pe bloc, pe Romanilor, relatată în presa vasluiană
    10
    UTA nu mai joacă amicalul de duminică

    Local

    Un prim centru comercial modern la Lipova

    Local

    Doi arestați preventiv în dosarul țigărilor confiscate
    Cele două persoane reținute pentru 24 de ore joi, în urma perchezițiilor din dosarul celor peste 4 milioane de țigări de contrabandă confiscate de polițiști, au fost arestate preventiv vineri.

    Local

    E oficial: Se desființează Direcția Silvică Arad
    Pădurile de pe raza județului Arad vor fi administrate de o direcție regională cu sediul la Oradea.

    Local

    Condamnări în dosarul angajărilor măsluite care au atins și Aradul
    Fostul ministru al Agriculturii și fostul director adjunct al Direcției pentru Agricultură Arad și-au aflat sentința.

    Local

    Dealer de pe Șezătorii, judecat pentru trafic de droguri
    Un bărbat de pe strada Șezătorii din Arad, care a vândut de trei ori substanțe interzise unui colaborator al DIICOT-ului, a fost trimis în judecată de Tribunalul Arad.

    Mapamond

    Trump confirmă că, după ce își atinge obiectivele în Iran, următoarea sa țintă este Cuba
    Președintele american, Donald Trump, a afirmat vineri la postul CNN că guvernul cubanez „va cădea foarte curând” și a susținut din nou că Havana este „foarte dornică” să negocieze cu Washingtonul, consemnează agenția EFE. 2

    Mapamond

    Atacurile ilegale din Orientul Mijlociu riscă să scape de sub control, avertizează secretarul general al ONU
    Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a făcut apel vineri la încetarea imediată a războiului din Iran, au consemnat AFP și dpa. 1

    România

    Ministrul Finanțelor: Analiza Moody's confirmă faptul că România deține o economie stabilă
    Analiza agenției de evaluare financiară Moody's confirmă faptul că România deține o economie stabilă și un grad de dezvoltare care ne oferă o poziție competitivă în regiune, în contextul măsurilor de reducere a deficitului bugetar și de susținere a investițiilor, afirmă ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. 1

    România

    Moody's ar putea retrograda România dacă planul de consolidare fiscală nu va fi implementat în mod eficient
    Agenția de evaluare financiară Moody's Ratings a finalizat o analiză periodică a ratingurilor României, inclusiv a ratingului pe termen lung Baa3, cu perspectivă „negativă”, precizând că această perspectivă reflectă riscurile semnificative de implementare legate de programul ambițios de consolidare fiscală al Guvernului de la București. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.