Acuzațiile lansate la sfârșitul săptămânii trecute de către viceprimarul Călin Bibarț privind nealocarea a 2,5 milioane de euro pentru stadionul UTA de la Compania Națională de Investiții, nu au rămas fără ecou. Adrian Todor, deputat PSD de Arad, a declarat: „Constatăm încă o dată că domnul Bibarț, ca și mulți alți liberali care conduc județul și municipiul Arad, ori nu se pricep la administrație, ori mint cu nerușinare cetățenii, când afirmă că s-au pierdut banii de la CNI pentru stadionul UTA. În realitate, liberalii încearcă să acopere incompetența firmei de casă, Tehnodomus, care nu reușește să finalizeze lucrările la stadionul UTA, astfel încât acesta să fie predat Companiei Naționale de Investiții, care urma să realizeze gazonul și celelalte investiții promise, banii existând în continuare în bugetul CNI. Numai că mai marii Primăriei Arad, ca să acopere întârzierile celor de la Tehnodomus, au preferat să cheltuie bani din bugetul local pentru a realiza gazonul. Este mai mult decât dubioasă grija pe care o poartă Gheorghe Falcă sau Călin Bibarț acestei firme Tehnodomus, cunoscută ca o firmă abonată la contracte cu administrațiile PNL din județul Arad. Această firmă își bate joc de toate investițiile guvernamentale, începând cu pasajul de la CET, unde nu mai lucrează de două luni fără nicio explicație plauzibilă, continuând cu bazinul de polo, realizat cu fonduri de la Ministerul Dezvoltării, care trebuia dat în folosință de doi ani, și terminând acum cu stadionul UTA, unde pierdem bani guvernamentali, din cauza acestei firme care lucrează în ritm de melc”.
Adrian Todor: „Aradul pierde milioane de euro”
Adrian Todor: „Aradul pierde milioane de euro”
Deputatul PSD, Adrian Todor, susține că „Aradul pierde milioane de euro din cauza administrației PNL și a firmelor de casă”.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
BUCUREŞTI. La vârsta de 29 de ani i s-a împlinit un vis. A prins o convocare sub tricolor. Într-un moment extrem de important pentru fotbalul românesc, barajul de calificare la Campionatul Mondial din această vară.
Local
Numărul persoanelor care folosesc transportul public din Arad este în creștere în ultimele două săptămâni, iar reprezentanții Companiei de Transport Public (CTP) consideră că acest lucru are legătură cu scumpirea carburanților, mulți renunțând la mașina personală pentru anumite deplasări.
Local
Un tânăr de 29 de ani, din Iași, a fost prins în județul Mureș, după ce a furat, de la o firmă din Arad, o dubă încărcată cu produse electronice în valoare de 60 de mii de euro.
Advertorial
„Dotarea cu mobilier, material didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe din județul Arad”.
România
Guvernul va adopta, marți, o ordonanță de urgență prin care să fie declarată situația de criză pe piața țițeiului și/sau a produselor petroliere și să fie stabilite măsuri de protejare a economiei și a populației pe durata acestei crize.
1
Local
Casa Pianului Jacques Faix din Arad îi invită pe melomani la o întâlnire rară cu sunetul unei viori Stradivarius.
Local
În perioada 20-22 martie 2026, pompierii militari arădeni au intervenit la zece incendii de vegetație uscată, pe raza județului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!