„Tupeul lui Gheorghe Falcă atinge cote alarmante. Nereuşitele pe care le înregistrează, din punct de vedere administrativ încearcă să le arunce pe umerii Guvernului PSD. Îi reamintesc lui Gheorghe Falcă faptul că Guvernul PSD a alocat judeţului Arad cu 85 de milioane de lei mai mult decât Guvernul Cioloş, prin Bugetul de Stat pe anul în curs. De asemenea, municipiul Arad a primit cu 40 de milioane de lei mai mult decât în urmă cu un an, atunci când la conducerea României se afla un guvern apropiat de PNL (Guvernul Zero). Gheorghe Falcă şi-a câştigat «renumele» de gropar al sportului arădean. Lucrările la stadionul UTA şi la bazinul de polo trebuiau finalizate de ceva vreme, însă incompetenţa şi-a spus şi de această dată cuvântul. Banii, la aceste două obiective, nu pot fi alocaţi din cauză că lucrările sunt întârziate, iar acest aspect nu ţine de Guvern, aşa cum vrea Falcă să îi prostească pe arădeni. Probleme serioase există şi la baza sportivă de pe Câmpul Liniştii, acolo unde vorbim despre chestiuni de ordin penal. Mai mult, chiar ieri, în şedinţa de consiliu local, Falcă şi PNL au decis să taie 2 milioane de lei de la această investiţie pe care nu reuşeşte să o termine. Presa a dezvăluit că studiul de fezabilitate a fost întocmit peste CF-ul unui proprietar, lucru ce arată amatorismul şi penalul situaţiei în care se află Gheorghe Falcă. Acesta s-a remarcat, în cei 13 ani în care a condus destinele Aradului, prin demolarea a trei stadioane de fotbal. În locul lor a pus hypermarket-uri şi un mall. Nu degeaba, la partidele de fotbal ale UTA-ei, suporterii arădeni îl apostrofează pe Falcă, nu PSD-ul sau pe mine. Din păcate, interesele personale au fost cele care l-au mânat în luptă pe actualul primar al Aradului, nicidecum interesele arădenilor. S-a supărat atunci când i-am spus că acţiunile întreprinse de el sunt cazuri pentru DNA, la fel cum este şi acest caz al bazei sportive de pe Câmpul Liniştii. Am mai spus-o şi o repet: DNA trebuie să se sesizeze în legătură cu matrapazlâcurile făcute de Gheorghe Falcă”, a declarat deputatul PSD Adrian Todor.
Adrian Todor, despre cine a îngropat fotbalul arădean
Adrian Todor, despre cine a îngropat fotbalul arădean
Deputatul PSD Adrian Todor este „indignat” că primarul Gheorghe Falcă încearcă să dea vina, pentru eşecul înregistrat de ridicarea stadionului „Francisc Neuman”, pe social-democraţi.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
Antrenorul echipei arădene nu poate pleca de la Arad fără acordul conducerii, dar el menține așa-zisul suspans.
Mapamond
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a confirmat vineri seară că o încetare a focului de trei zile a fost convenită cu Rusia în cadrul eforturilor Statelor Unite de a negocia sfârşitul războiului care durează de peste patru ani, transmite Reuters.
1
Local
ARAD. Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) Arad organizează sâmbătă, 30 mai 2026, cu o zi înaintea Sfintei Sărbători a Rusaliilor, o excursie la Oradea.
Local
53 de primari liberali arădeni au votat sprijin pentru Bolojan și direcția PNL în cadrul Colegiului Director Județean.
1
UT Arad
UTA face presing la FCSB, doar, doar se poate mai mult decât locul 8. Abdallah, eroul arădenilor cu FK Csikszereda.
România
Valentin-Florin Ciocan a fost revocat vineri din funcția de președinte, cu rang de secretar de stat, al Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate.
Local
Anul acesta, Crucea Roşie Română marchează, pe 8 mai, 150 de ani de activitate.
Citiți principiile noastre de moderare aici!