aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Amenzi de 180.000 de lei pentru magazinele LIDL din județul Arad. Două dintre ele, închise temporar

Amenzi de 180.000 de lei pentru magazinele LIDL din județul Arad. Două dintre ele, închise temporar

De Sorina Ambruș
la 21 February 2023 11:44
11 Comentarii

Amenzi de 180.000 de lei pentru magazinele LIDL din județul Arad. Două dintre ele, închise temporar

Foto: EPA-EFE/Toms Kalnins
21 February 2023 11:44
Două din cele 9 unităţi LIDL controlate de comisarii CJPC Arad – supermarketul de pe Banu Mărăcine și cel de pe Pădurii – au fost închise temporar până la remedierea deficiențelor.
Scris de Sorina Ambruș - Două din cele 9 unităţi LIDL controlate de comisarii CJPC Arad – supermarketul de pe Banu Mărăcine și cel de pe Pădurii – au fost închise temporar până la remedierea deficiențelor.

Trimite articolul

X

ARAD. Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Arad a desfășurat, de la începutul anului și până în prezent, o amplă acțiune tematică națională de control privind respectarea prevederilor legale din domeniul protecției consumatorilor în întreaga rețea de supermarketuri LIDL, atât în municipiu, cât și în județ.

Pe plan local, în urma controlului la cele 9 supermarketuri LIDL, dintre care 7 supermaketuri în municipiul Arad, unul în Chișineu Criș și unul în Pecica, comisarii CJPC au aplicat 9 amenzi contravenționale în valoare totala de 180.000 lei, cărora li s-au adăugat și măsuri complementare.

Astfel,în toate magazinele LIDL din județ s-au oprit definitiv de la comercializare produse alimentare în valoare de 2.366,84 lei, dar și oprirea o temporară de la comercializare a unor produse alimentare în valoare de 300 lei.

Pentru două unități LIDL – este vorba despre supermarketul de pe strada Prof. Dr. Aurel Ardelean (fosta Pădurii) și cel situat pe strada Banu Mărăcine din municipiu – s-a luat măsura opririi temporare a prestării serviciilor.

Abateri

Abaterile constatate de echipele de control au fost următoarele: proceduri nesigure la păstrarea, depozitarea, producerea produselor de panificație congelate; produse cosmetice etichetate incomplet; produse congelate depreciate calitativ; practici comerciale incorecte la vânzarea produselor textile cu vânzăripromoționale; legume și fructe depreciate calitativ, practică comercială înșelatoare privind reducerile promoționale; produse nesigure, nu se asigură condiții tehnice la păstrare, practică comercială incorectă.

Campanie națională

La sfârșitul săptămânii trecute, Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) anunța că de la începutul acestui an şi până în prezent au fost desfăşurate 307 acţiuni de verificare a supermarketurilor Lidl, la nivel naţional, în cadrul unei tematici de control care prevede supravegherea modului în care marile lanţuri de retail, care activează în România, respectă legislaţia în vigoare.

În urma neregulilor constatate, comisarii ANPC au aplicat 481 amenzi contravenţionale, în valoare de aproximativ 7,3 milioane de lei, 133 de avertismente şi au oprit definitiv de la comercializare produse neconforme în valoare de peste 125.000 lei.

Sub observație

“Toate supermarketurile și unitățile de alimentație publică de pe raza municipiului și județului Arad rămân, în continuare, sub atentă supraveghere, acțiunea fiind în curs de desfășurare”, spune cei de la Protecția Consumatorilor.

Citește și:

ANPC a închis temporar 38 de magzine Lidl din 17 județe, printre care și Arad

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
amenzi contraventionale ,
Arad ,
Chisineu-Cris ,
CJPC Arad ,
comisari CJPC Arad ,
controale ,
închise temporar ,
magazine Lidl ,
Pecica ,
strada Banu Maracine ,
strada Prof Dr Aurel Ardelean ,
supermarketuri Lidl
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Nicu says:
    February 21, 2023 at 1:08 pm

    Foarte faine “abaterile” care pot fi prezente in 99% dintre toate magazinele, indiferent cat de mari sau mici, daca vor cei de la ANPC sa gaseasca nereguli.
    Probabil nu mai vor sa cotizeze, nu?

    Reply
  2. gogu says:
    February 21, 2023 at 1:51 pm

    Foarte bine ca se fac controale si ca se iau masuri dar sa fie la toate magazinele de profil nu de alta dar cek putin cele doua magazine lidl arata lux fata de (sunt destul de multe si nu le voi enumera)

    Reply
  3. Aradon says:
    February 21, 2023 at 2:50 pm

    Sa treaca si pe la Kaufland. Ieri am cumparat carne macinata, stratul de deasupra era ok, sub acest strat era altul , carne alterata, culoare si miros oribil. Scria ca expira in 23! Firma “vreau din România”. Nu este prima para cand pățesc asa la Kaufland. Ba pretul de la raft nu e acelasi cu cel de pe eticheta caserolelor, ba nu ai preturi, produse expirate… Fructe cu mucegai! De ce scapa acest Kaufland de controale cand nu se deosebește cu nimic de Lidl? acelasi lucru!

    Reply
    • hehe says:
      February 21, 2023 at 5:06 pm

      pentru ca legea e doar pentru cei care nu cotizeaza, nu te-ai prins?

      Reply
  4. Aradeanu' says:
    February 21, 2023 at 3:24 pm

    Au ajuns produsele Lidl, care sunt mai slab calitative decat multe alte produse similare, la aceleasi preturi cu produsele mai bune. In fiecare saptamana te mai pomenesti cu 5-10% in plus la preturi, chipurile razboiul di Ucraina e de vina. De 6 luni tarifele la energie sunt plafonate, dar ei cresc preturile, probabil vor sa vada cat tine la fraieri. Eu am renuntat la Lidl, cumpar foarte putin comparativ cu anul trecut.

    Reply
  5. A-radu says:
    February 21, 2023 at 4:07 pm

    Da oare la Profi Boul Rosu nu merg unde cand deschizi vitrina la carne pici pe spate?

    Reply
  6. Stefan51 says:
    February 21, 2023 at 6:55 pm

    abaterile constatate sint sint rezultatul indolentei angajatilor,asta in conditiile in care lidl plateste foarte bine,aici se vede ca la romanasul nostru salariul decent nu este mobilizator,dimpotriva….

    Reply
  7. Alin says:
    February 21, 2023 at 8:00 pm

    Heloooo, domnilor de la ANPC ARAD, la aceasta ora, ora 8, data 21 februarie, Lidl de pe banul maracine este deschis!!!!! Deci, ce ati inchis ??? Ca el functioneaza bine mersi !!!!!

    Reply
  8. Yo says:
    February 21, 2023 at 8:38 pm

    Bine ca va luati de Lidl de pe Padurii unde poti manca de pe jos in comparatie cu jegurile de magazine Profi si Carrefour din Alfa.
    Pe alea nu le “viziteaza” controalele ANPC?!
    Faci hepatita de la intrare.
    In tara asta numai gunoaielor le merge bine.

    Reply
  9. catalin says:
    February 22, 2023 at 7:59 am

    ” Pentru două unități LIDL – este vorba despre supermarketul de pe strada Prof. Dr. Aurel Ardelean (fosta Pădurii) și cel situat pe strada Banu Mărăcine din municipiu – s-a luat măsura opririi temporare a prestării serviciilor. ”

    Data de la care incepe oprirea temporara a prestarii serviciilor in cele 2 magazine mentionate nu stim sa mentionam?

    Reply
  10. Jhhbgg says:
    February 22, 2023 at 8:27 am

    Cum a mai spus un domn mai jos,abateri sunt la 99.99% din mogazine,supermarketuri,veniți va rog in alfa să vedeți la magazinul Pajura cum se vând țigări la bucata și mai ales la MINORI !!! DE ANI DE ZILE SE VAND TIGARI LA BUCATA,SUNT O GRAMADA DE COPII CE CUMPARA DE LA PAJURA ! Sa incepem și cu Profi din alfa,produse expirate,produse fara traducere,diferente de preț de la raft la casierie.Sunteti corupti până în măduva oaselor ! De ce pe unii îi ardefi și pe alții nu?! Nu au mai dat dreptul ?

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    Nicușor Dan: Semnarea declarației de Parteneriat strategic între România și Ucraina, moment important în relația bilaterală
    2
    Sindicatul Autoturisme Dacia: Anul 2026 marchează o perioadă de reducere a producţiei şi de concediere a aproximativ 1.200 de angajaţi
    3
    Amenzi pentru cerșetori și oamenii fără adăpost
    4
    Controale în gările din Arad
    5
    Noi drone detectate în imediata apropiere a spațiului aerian românesc, potrivit MApN
    6
    Proiectul de buget pe 2026 - măsuri avute în vedere la estimarea cheltuielilor
    7
    „Aceste puncte contează enorm pentru noi”
    8
    Atac împotriva ambasadei SUA din Bagdad, după un bombardament american soldat cu trei morți
    9
    Polivalenta, Bazinul și Baza Abel, cu „un picior în curtea” CJA
    10
    Șase bărbați implicați în furtul de lemne de la Bârzava

    Local

    Amenzi pentru cerșetori și oamenii fără adăpost
    Polițiștii arădeni au desfășurat joi, 26 martie, o acțiune care a vizat oamenii fără adăpost și cerșetorii din oraș.

    Local

    FOTO
    FOTO. „Spartan Challenge” și „Traseul Curajului” la Jandarmeria Arad
    Joi, 26 martie 2026, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Arad, a avut loc prima ediție a competițiilor „Spartan Challenge” și „Traseul Curajului”, organizate în contextul Zilei Porților Deschise.

    România

    OUG privind declararea situației de criză pe piața carburanților, publicată în Monitorul Oficial
    Ordonanță de urgență privind declararea situației de criză pe piața țițeiului și/sau a produselor petroliere - benzină și motorină și pentru instituirea unor măsuri de protejare a economiei și populației pe durata situației de criză, precum și pentru modificarea OUG nr. 12/2026 privind măsurile aplicabile clienților casnici din piața de gaze naturale în perioada 1 aprilie 2026 - 31 martie 2027 a fost publicată joi seară în Monitorul Oficial.

    Local

    Amenzile se plătesc mai ușor, permisul se recuperează mai greu
    De vineri, 27 martie 2026, șoferii care au permisul suspendat și vor să beneficieze de o perioadă mai scurtă de suspendare vor fi nevoiți să își plătească toate amenzile, nu doar ultima, și să prezinte un certificat fiscal.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Suntem supuși, ca toată Europa, unui război informațional. Știm și cine îl face - Rusia
    România este supusă unui „război informațional” orchestrat de Rusia, care afectează inclusiv încrederea oamenilor în medici, a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan, la Gala Colegiului Medicilor din România - „Medic pentru România. România medicală contează”. 4

    Ştiri sportive

    România ratează o nouă calificare la Cupa Mondială după ce a fost învinsă de Turcia cu 1-0
    Naționala de fotbal a României a ratat o nouă calificare la Cupa Mondială, după ce a fost învinsă de Turcia cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Beșiktaș Park din Istanbul, în semifinalele barajului de calificare la turneul final din 2026. 3

    România

    Ministerul Finanțelor: Deficit bugetar de 0,7% din PIB după două luni, la jumătate față de ianuarie-februarie 2025
    Execuția bugetului general consolidat în primele două luni ale anului 2026 s-a încheiat cu un deficit în termeni nominali de 14,23 miliarde lei, respectiv 0,70% din PIB, în scădere la jumătate față de deficitul de 30,24 miliarde lei, respectiv de 1,58% din PIB, aferent celor două luni ale anului 2025, a anunțat joi Ministerul Finanțelor.

    Mapamond

    Premierul slovac Robert Fico vine în România
    Premierul slovac, Robert Fico, va efectua vineri o vizită oficială în România, urmând să aibă discuții cu prim-ministrul Ilie Bolojan, la Palatul Victoria. 1

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: În orizontul imediat nu se pune problema de raționalizare a carburanților
    Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, că, în orizontul imediat, nu se pune problema de raționalizare a carburanților. 6
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.