aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Amenzi de 70 de mii de lei, pentru ieșirea din casă

Amenzi de 70 de mii de lei, pentru ieșirea din casă

De Eugen Rogojan
la 29 March 2020 14:45
21 Comentarii

Amenzi de 70 de mii de lei, pentru ieșirea din casă

29 March 2020 14:45
Zeci de arădeni au fost amendați de către polițiști, jandarmi și polițiști locali, pentru că au ieșit din case fără declarația pe proprie răspundere.
Scris de Eugen Rogojan - Zeci de arădeni au fost amendați de către polițiști, jandarmi și polițiști locali, pentru că au ieșit din case fără declarația pe proprie răspundere.

Trimite articolul

X

Ultimele 24 de ore i-au găsit pe oamenii legii pe străzi. Iar alături de ei s-au aflat și câteva zeci de arădeni care nu au avut declarații pe proprie răspundere asupra lor. Astfel, polițiștii au verificat 1.467 de persoane și 40 de societăți comerciale, sau persoane fizice autorizate, pentru a verifica dacă acestea respectă măsurile de autoizolare la domiciliu sau restricțiile de circulație instituite prin ordonanță militară. 35 de arădeni au fost amendați de polițiști, pentru că nu au respectat măsurile de restricție a circulației, adică au plecat de acasă fără declarație pe proprie răspundere.

Și jandarmii au aplicat 43 de amenzi pentru același lucru. Totodată, aceștia au întocmit actele de sesizare necesare organelor de urmărire penală, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor. Actele au fost întocmite pe numele unei femei de 35 de ani care locuiește într-o localitate a județului, fără forme legale. „Femeia a fost depistată de jandarmi în afara locuinței, deși aceasta era obligată să rămână în autoizolare pe o perioadă de 14 zile, deoarece s-a întors recent în ţară. Drept urmare, a fost însoţită spre un centru de carantină din Judeţul Arad, unde va rămâne pentru următoarele 14 zile”, transmit autoritățile.

Polițiștii locali au aplicat și ei amenzi în valoare de 4.700 de lei persoanelor care nu au respectat măsurile impuse de Ordonanța Militară numărul trei. În total, amenzile date de cele trei instituții s-au ridicat la valoarea de 70.800 de lei.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
casa ,
iesit
21 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. sergiu says:
    March 29, 2020 at 3:01 pm

    pt ca politistii is boi. cacati in uniforma. n ai cum sa vb cu ei.

    Reply
    • Adevăr says:
      March 29, 2020 at 6:35 pm

      Foarte bine! N-ai ce „vb” cu ei! Ei își fac datoria, tu să-ți faci datoria. Gata! Te plictiseai și voiai să „vb” cu ei, sau ce? Și să scrii pe înțelesul tuturor ți-e lene…Stai acasă și mai citește ceva… CARTE.

      Reply
      • cimarron says:
        March 29, 2020 at 9:56 pm

        Asta cu datoria las-o un pic mai moale. Ei “isi fac datoria” cu oamenii normali,care ies sa se plimbe sau sa isi cumpere o paine. In cartierele sa le zicem marginase,ca sa nu le numim tiganesti,unde e o fosgaiala continua,nu vezi unul din-trastia. Acolo,de fapt,ar trebui sa stea
        pentru ca factorii de risc sunt mult mai ridicati in zonele respective.

        Reply
      • Contribuabil la PNL says:
        March 29, 2020 at 10:26 pm

        Politisti locali au absolvit Academia de politie locala deci auceva carte

        Reply
    • Contribuabil says:
      March 29, 2020 at 10:35 pm

      Daca guvernul nu are bani pt sanatate , îi ia de la populatiea. Cineva trebuie sa plateasca pensiile speciale , ca fabricile se inchd

      Reply
  2. Matragunaru says:
    March 29, 2020 at 5:04 pm

    Asa,umpleti-ne de amenzi da pe scursurile alea lasati-le sa intre in tara si sa se plimbe in voie.

    Reply
  3. super says:
    March 29, 2020 at 5:07 pm

    FOARTE BINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE FELICITARI POLITIEI CARE DUCE GREUL ACUM PE SRAZI!

    AMENDATI-I DE II RUPETI, DATI-LE FARA MILA MAXIMUM DE AMENZI CA MERITA!

    VA IMBOLNAVESC FAMILIILE, COPIII.

    DIN CAUZA ACESTOR SPECIMENE INCONSTIENTE CARE SE PLIMBA PE STRAZI DESI TREBUIA SA STEA IN AUTOIZOLARE, SUFERIM TOTI FARA EXCEPTIE SI NE POATE COSTA CHIAR VIATA!

    Reply
    • arad# says:
      March 29, 2020 at 6:03 pm

      👍👍👍

      Reply
    • Adevărul says:
      March 29, 2020 at 6:47 pm

      Perfect! Subscriu!

      Reply
  4. provincialul says:
    March 29, 2020 at 5:15 pm

    Si cu amenzile astea s-au realizat fondurile necesare echiparii cadrelor medicale si ale spitalelor ? Ma indoiesc !
    “STIMATE”autoritati altceva ar fi trebuit sa va preocupe ! In primul rind, asa era normal, toate cele necesare trebuiau sa existe in STOC ! In alte vremuri, existau ! Cineva le-a distrus, vindut, nu stiu.
    Din decembrie de cind a pornit nenorocirea asta era timp, destul, sa se faca o aprovizionare cu cele necesare cadrelor medicale si spitalelor.
    In loc s-ai ajutam pe oameni ii “BELIM” si mai tare !!!
    AMENZILE nu sint o solutie pentru distrugerea acestui virus ~ dar cred ca nici “AUTORITATILE”aste !
    Sint, din pacate, oameni care nu au ce minca si sint nevoiti sa iasa din case !
    AAAAAAAAAA ! Nu mai continui ! Nu are rost ! GUNOAIE, GUNOAIE, GUNOAIE !

    Reply
    • Adevărul says:
      March 29, 2020 at 6:43 pm

      N-are legătură comentariul cu articolul. Polițiștii își fac treaba, aplică legea. Nu-s ei vinovați de „fondurile necesare echiparii cadrelor medicale si ale spitalelor”. Dacă toată lumea s-ar conforma nu s-au da amenzi. Simplu!… Sau ar trebui să ne sigileze locuințele armata, ca în China, că altfel nu înțelegem?

      Reply
    • Contribuabil says:
      March 29, 2020 at 10:30 pm

      Banii merg la sanatate ??. Nu ! Atunci ce rost au amenzile .Sa ingrasam politistii locali

      Reply
  5. Leo says:
    March 29, 2020 at 5:28 pm

    Da domne fereste sa iti dea un avertisment direct bani ca le trebuie să mănânce gogoși nu care cumva sa dea domnu sa te atingi de ei ca ai corona

    Reply
  6. Pexa says:
    March 29, 2020 at 5:54 pm

    Oare cind ne punem sa ii amendam noi

    Reply
    • vizitator says:
      March 29, 2020 at 6:07 pm

      Foarte rău că sintem o nație fără căpătâi!
      Fără rațiune!
      Dacă”ordonanta militară” nu se respectă ⁉

      Reply
  7. Sergiu Stancu says:
    March 29, 2020 at 6:53 pm

    cei din politie de ce nu se amendeaza ?
    ca si ei ne pun viata in pericol doar prin simplu fapt ca ne opresc

    Reply
  8. topolino says:
    March 29, 2020 at 7:33 pm

    noi de ce nu putem amenda politia ca nu face ordine prin tigonime?

    Reply
  9. Anita says:
    March 29, 2020 at 8:19 pm

    Poate cineva sa-mi explice care este relevanta acelei declaratii, totusi!?

    Reply
    • kasper says:
      March 30, 2020 at 12:01 am

      Anita sincer? Niciuna… Ca imi iau 10 la mine si le completez cand si unde am treaba. Atata timp cat pot circula daca am un motiv important, sunt zero. ideea este sa fim noi constienti ca facem rau daca umblam aiurea. Stau la casa si tot ma plictisesc, as iesi undeva dar unde? Sa stau singur? Care-i ideea? Meg la doua trei zile sa iau o paine si ceva de rontait si gata. Trebuie sa fim constienti ca numai rau facem daca iesim toti, motive gasim dar ne mintim singuri…

      Reply
  10. Fane says:
    March 29, 2020 at 11:25 pm

    Unde se verifica??? Eu sunt de 7 zile in Romania si m-am autoizolat…,dar nimeni,absolut nimeni nu a venit sa ma verifice! Stau acasa!!! Numa vrajeala si haos!!! De aceea ne pedepseste Dumnezeu….suntem prea rai!

    Reply
  11. de ce says:
    March 30, 2020 at 12:28 am

    de ce nu se gasesc masti si substante dezinfectante in farmacii? Vine omu de la lucru si nu se poate dezinfecta si pe drum nu poate purta masca pt ca nu exista !ALO!!! se aude

    Reply
  12. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Marius Copil agaţă racheta-n cui!
    3
    Tânărul Darius Doana, performanțe remarcabile în tehnologiile moderne
    4
    Fetele de la UTA au rezistat doar o repriză
    5
    Sebastian Vlădescu și Ionuț Costea, eliberați din închisoare de un complet condus de Lia Savonea
    6
    Licitație fără bani la Matern
    7
    S-au remarcat la un regal al judo-ului
    8
    Mark Rutte: România investește în NATO și NATO investește în România
    9
    CSŞ Gloria Arad a avut 13 medaliaţi la „Cupa HOD”
    10
    Papperger: Rheinmetall Victoria SA va fi cea mai modernă companie pentru producerea de pulberi cu bază dublă și triplă

    Mapamond

    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE
    Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.

    Ştiri sportive

    România ar putea juca în Grupa D la CM 2026, alături de SUA, Paraguay și Australia
    Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.

    Mapamond

    Mii de elevi au participat la proteste în Germania, împotriva planurilor guvenului privind serviciul militar
    Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.

    Local

    Reținut după ce a furat un telefon, la Pâncota
    PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.

    Local

    VIDEO
    Cinci bărbați reținuți pentru furt de motorină
    Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.

    Local

    FOTO
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei
    Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel. 2

    UT Arad

    Clipe cumplite, accidentare horror: se zbate între viață și moarte după ce s-a ciocnit cu portarul echipei UTA
    MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA. 1

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor. 1

    Advertorial

    Top criptomonede cu potențial pentru 2026
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.