aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Amenzi triple pentru cerşetori

Amenzi triple pentru cerşetori

la 11 September 2019 07:45
13 Comentarii

Amenzi triple pentru cerşetori

11 September 2019 07:45
Ar urma să fie aprobate în şedinţa de astăzi a CLM. Banii obţinuţi din cerşetorie vor fi confiscaţi.
Scris de Diana Dutu - Ar urma să fie aprobate în şedinţa de astăzi a CLM. Banii obţinuţi din cerşetorie vor fi confiscaţi.

Trimite articolul

X

ARAD. O nouă măsură care face parte din planul Primăriei de combatere a cerşetoriei pe raza administrativ-teritorială a municipiului Arad ar urma să fie luată astăzi, în şedinţa extraordinară a Consiliului Local Municipal. Aleşii sunt chemaţi să aprobe triplarea – de la 100 la 300 de lei – a amenzilor aplicate cerşetorilor.

Proiectul de hotărâre aflat pe masa consilierilor locali prevede că „fapta persoanei de a apela la mila publicului pentru obținerea de bani, prin ocupare de locuri publice cu deteriorarea condițiilor de mediu, estetice sau civice pe raza administrativ-teritorială a municipiului Arad, constituie contravenție şi se sancţionează cu amendă în cuantum de 300 lei. (…) Contravenientul poate achita în termen de 15 zile de la data înmânării procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia, jumătate din minimul amenzii prevăzute în prezenta hotărâre, persoanele abilitate să aplice sancţiunea făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal.”

În prezent, cuantumul amenzii aplicate cerşetorilor este de 100 de lei, fără posibilitatea de a achita jumătate în 15 zile.

Dincolo de amendă însă, ceea ce va fi şi mai dureros pentru cerşetori este faptul că vor rămâne fără banii obţinuţi din cerşetorie. „Sumele obținute prin săvârșirea faptelor amintite anterior se confiscă şi se fac venit la bugetul local al Municipiului Arad, agenții constatatori făcând mențiune despre cuantumul acestora în procesul verbal încheiat” – prevede proiectul de hotărâre ce se votează astăzi.

La fel ca până acum, constatarea şi sancţionarea cerşetoriei se face de către poliţiştii locali din cadrul Direcției Generale Poliţia Locală Arad, împuterniciți prin dispoziţie de către Primarul Municipiului Arad.

Pentru siguranţa cetăţenilor

„Problema cerșetoriei este complexă și este continuu alimentată de situația socio-economică a populației. Fenomenul este specific aglomerărilor urbane întrucât mediul stradal oferă alternative de obținere a unui venit imediat prin simpla apelare la mila publică. Efectele cerșetoriei pot fi observate adesea pe stradă, fiind un fenomen existent și care se manifestă zilnic în viața orașului. Consider că este fundamental să încercăm diminuarea lui, în scopul obligațiilor pe care le avem, de garantare a siguranței cetățenilor municipiului Arad, cât și să-i descurajăm pe cei care practică cerșetoria, determinându-i să aleagă altă modalitate de a-și asigura existența” – arată primarul Călin Bibarţ în expunerea de motive care însoţeşte proiectul de hotărâre.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
Arad ,
cersetori
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. GD says:
    September 11, 2019 at 8:45 am

    De acord cu confiscarea banilor, dar amenda? Cine a venit cu ideea aceasta absurda? Nu-l va plati nimeni…

    Reply
  2. Anonim says:
    September 11, 2019 at 10:24 am

    Goniti odata din oras haitele de vagabonzi si tigani olteni adusi in Arad !

    Reply
  3. bobo1 says:
    September 11, 2019 at 10:34 am

    Intrarea in Schengen le rezolva pe toate.

    Reply
  4. Anastasia says:
    September 11, 2019 at 11:28 am

    Amenzi pe care nu le vor achita niciodata!Rezolvati odata problema tiganilor agresivi din zona ALFA;voi trimite presei internationale imagini cu debandada de acolo…primarul danseaza in fata primariei iar noi traim intr-un cartier plin de cersetori betivi,agresivi,impertinenti!
    Praf in ochii platitorilor de taxe si impozite!

    Reply
  5. Cornel says:
    September 11, 2019 at 12:10 pm

    Cel mai logic ar fi sa amendati pe cei ce dau la cersetori !

    Reply
  6. Cristian says:
    September 11, 2019 at 12:11 pm

    la 10 amenzi neplatite vor fi pusi sa efectueze munca in folosul comunitatii in contrapartida.
    cel putin asa sugerau in zilelel anterioare ca ar fi propunerea de hotarare CLM.

    initiativa e buna, ceva trebuie facut pentru ca orasul se sufoca(de vina sunt tot oamenii pentru ca daca nu le-ar da nimeni nu ar fi aici).

    Insa sunt curios cum poti dovedi ca cei 30-40-50-100 de lei gasiti sunt din cersetorie? scrie pe ei?
    ok ca nu au surse de venit, dar cum dovedesti ca banii aia sunt din cersit?
    Poate sunt primiti cadou.

    sau o sa gaseasca locuri noi, intunecate, pentru pastrarea banilor, unde nu ii cauta nimeni nici cu manusi- ma indoiesc ca o sa le faca “strip search” ca in America :):):):)

    Reply
  7. unul says:
    September 11, 2019 at 8:07 pm

    Cel mai bine este ca toti cersetorii sa fie angajati la primarie sau prefectura tot pe post de cersetori, fara amenzi. Fiecare sa aibe un plafon minim de cersit, banii vor intra la prefectura sau primarie si asa cred ca e echitabil pentru toti, ei fiind persoane calificate in domeniu..

    Reply
  8. calin says:
    September 11, 2019 at 8:36 pm

    si atunci e mai bine cand fura voi le obligați sa fura . mai bine sa fura atunci decat sa cerseasca ca tot una e acuma pentru ei .normal e dreptul omului sa faca fie care ce vrea santem în democrație ce treaba aveti voi cu ei .

    Reply
  9. Adina says:
    September 11, 2019 at 10:45 pm

    S-a gandit cineva si sa le aplice amenzi si celor care le dau bani cersetorilor? Pana la urma este un act de incurajare al cersetoriei de catre cei care ofera bani…

    Reply
  10. bobo1 says:
    September 12, 2019 at 11:34 am

    Sa le dea cod fiscal, registru de vinzari si incasari, si sa le confiste numai banii neinregistrati in contabilitate.

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Dimineață de iunie cu temperaturi sub 10 grade
    3
    Carmen Căprucean și-a preluat mandatul în CLM Arad
    4
    „Dialogul artelor”
    5
    „Careu de aşi” stabilit în Liga 6
    6
    Adrian Veștea: Poziția mea nu se schimbă - nu îmi depun mandatul
    7
    Trump declară că SUA ar putea reimpune în curând sancțiunile împotriva petrolului rusesc
    8
    Underground Festival 16 începe vineri
    9
    Povestea arhitectului care a schimbat Aradul, pe marile ecrane
    10
    Pista de atletism de pe „Gloria”, (re)deschisă pentru public

    Local

    „Dialogul artelor”
    ARAD. Recent, în sala festivă a Centrului Cultural Județean, s-a desfășurat un eveniment inedit intitulat ,,Dialogul artelor".

    România

    Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE rus
    Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, a anunțat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, informează joi Interfax.

    ARADON Sport local

    Final de sezon în Liga 6
    ARAD. A căzut cortina peste ultimul eşalon valoric al fotbalului judeţean, Liga 6. Cu Speranţa Turnu în rol de campioană, promovată în Liga 5, dar şi cu echipele de pe podium, Viitorul Fântânele şi Şiriana II Şiria aşteptând clarificări de la AJF Arad, pentru a face pasul în eşalonul intermediar.

    UT Arad

    FC Bihor a câştigat ediţia 3 a turneului de old-boys
    ARAD. A treia ediție a Turneului internațional de fotbal Old Boys de la Arad, disputată pe arena „Banatul” din Sânicolau Mic, a ajuns în vitrina celor de la FC Bihor.

    Local

    Cu ochii pe munca la negru
    ITM Arad a depistat mai multe cazuri de muncă nedeclarată în rândul companiilor de transport pasageri, livrări şi curierat.

    Local

    Cod portocaliu de caniculă în Arad!
    Temperaturile vor ajunge până la 37 de grade, vineri, în Arad, fiind emis și un cod portocaliu de caniculă.

    Local

    Detalii despre CFR-iștii arădeni acuzați de delapidare
    Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad a dat detalii despre cei patru CFR-iști acuzați de delapidare în formă continuată și o femeie acuzată de complicitate.

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Joi, 24 iunie 2026

    ARADON Sport local

    Cinci convocări sub panoul tricolor juvenil
    ARAD. Secția de baschet a CSŞ Gloria Arad primește o nouă confirmare a valorii sale, dovadă cele cinci convocări sub tricolor.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.