Prim-procurorul Parchetului Militar Timişoara, Radu Ilina a declarat pentru Mediafax că se fac cercetări în ceea ce privește incidentul: „Nu se cunosc împrejurările exacte ale electrocutării sale, sunt întreprinse însă cercetări foarte atente pentru a se stabili motivul şi condiţiile în care militarul american s-a deplasat până la nivelul ultimului vagon al trenului. A fost depistat de către un militar român aflat în serviciul de pază şi supraveghere a acestui convoi şi într-un timp foarte scurt i s-au acordat toate îngrijirile necesare”. Militarul, în vârstă de 31 de ani, este internat la Secția Terapie Intensivă a Spitalului Clinic Județean Arad cu diagnosticul de „electrocuție și arsură prin flamă directă”. În urma căderii de la înălțime, americanul a suferit și o lovitură puternică la cap. Soldatul este intubat, starea sa fiind stabilă.
Anchetă a Parchetului Militar Timișoara în cazul militarului american electrocutat în Gara Curtici
Anchetă a Parchetului Militar Timișoara în cazul militarului american electrocutat în Gara Curtici
Potrivit Mediafax, Parchetul Militar Timişoara a deschis un dosar de cercetare în cazul militarului american electrocutat în Gara Curtici.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
BUCUREŞTI. După ce a debutat în play-out în zilele de vineri: 3-2, acasă, cu Hermannstadt Sibiu și 0-1, în deplasare, cu FCSB, iar în runda a treia o găzduiește duminică, 5 aprilie, pe Metaloglobus, UTA va juca într-o zi de sâmbătă, cu FC Botoșani, în runda cu numărul 4.
Local
ARAD. Amendamentul depus de deputatul Răzvan Cadar aduce bani pentru baza sportivă din Moneasa.
Local
ARAD. Primăria Municipiului Arad informează cetățenii că, în perioada 25 martie 2026 – 9 aprilie 2026, circulația rutieră va fi închisă în zona intersecției dintre strada Lalelelor și strada Mioriței, pentru traficul care traversează calea de tramvai.
Local
Spitalul Județean Arad anunță un nou tip de tratament pentru pacienții care au Parkinson în stadiu avansat.
Local
Deputatul Geanina Pistru anunță că, printr-un amendament, a atras 3,8 milioane de lei pentru Spitalul Județean Arad.
2
Local
IMM Arad atrage atenţia că atât creșterea costurilor cât și criza combustibilului afectează economia locală.
1
UT Arad
ARAD. După a treia înfrângere stagională cu FCSB, antrenorul Adrian Mihalcea a apărut extrem de supărat la declaraţii.
Citiți principiile noastre de moderare aici!