Începând din 9 aprilie 2015, APIA Arad a demarat campania de preluare a cererilor unice de plată pentru anul 2015. „Crearea unui cadru naţional adecvat şi eficient pentru managementul şi implementarea tehnică şi financiară a fondurilor comunitare acordate României prin noua politică agricolă comună a generat întârzieri în procesul preluării cererilor de plată, motiv pentru care instituţia noastră a luat măsura de a lucra în toate weekend-urile, până pe data de 15 iunie, pentru a veni în ajutorul fermierilor care solicită sprijin financiar, astfel încât aceştia să-şi poată depune cererile unice de plată a subvenţiilor fără penalităţi” – explică Gheorghe Alda, director al APIA Arad. Potrivit acestuia, „instituţia noastră a făcut solicitări reprezentanţilor unităţilor administrativ teritoriale prin intermediul cărora a solicitat acestora să depună toate diligenţele în vederea eliberării, în mod eficient şi în termen, a documentelor necesare a fi depuse la dosarul cererii de plată unică, astfel cum este reglementat în OUG nr.3/2015 şi în Ordinul 619/2015.”
APIA Arad lucrează şi în week-end-uri!
ARAD. Măsura a fost luată pentru a veni în sprijinul fermierilor şi este valabilă până la 15 iunie.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
Bonusul reprezintă respectarea regulii 5+6 în peste 75% din meciurile sezonului trecut de Superliga.
Ştiri sportive
Selecționata de fotbal a Mexicului a învins echipa Africii de Sud cu scorul de 2-0 (1-0), în partida inaugurală a Cupei Mondiale 2026 (11 iunie-19 iulie), joi, pe Mexico City Stadium din Ciudad de Mexico, în Grupa A a turneului găzduit de Mexic, SUA și Canada.
România
Procurorul Claudiu Sandu, membru al CSM, critică dur „listele negre” cu jurnaliști, ONG-uri și politicieni, întocmite de Secția pentru judecători a Consiliului într-un document publicat miercuri, și susține că este o minciună afirmația că 3.580 de judecători susțin acest demers.
România
Rezultatele extragerilor din data de 11-06-2026 sunt următoarele:
Mapamond
Banca Centrală Europeană (BCE) a anunțat joi că a decis să majoreze cu 25 de puncte de bază cele trei rate ale dobânzilor reprezentative, pentru a asigura stabilizarea inflației la nivelul țintei sale de 2% pe termen mediu, se arată într-un comunicat al instituției cu sediul la Frankfurt.
Ştiri sportive
Portarul echipei naționale de fotbal a României la EURO 2024, Florin Niță, a anunțat, joi, că se retrage din activitate, informează site-ul oficial al Federației Române de Fotbal.
România
Banca Națională a României (BNR) consideră că decizia Consiliului Concurenței privind activitatea unor bănci pe piața monetară necesită clarificări suplimentare pentru a evita apariția unor confuzii, așteptări nerealiste sau acuzații nefondate care ar putea afecta stabilitatea financiară.
Citiți principiile noastre de moderare aici!